Kdo vymyslel pizzu?

Lenka Němcová
5. února 2023
7 minut čtení

Většina lidí se domnívá, že pizza byla vynalezena v Itálii. Původ tohoto pokrmu však není zcela jasný. Někteří tvrdí, že Římané vytvořili jídlo podobné pizze, když v peci pekli placky s náplní. Jiní tvrdí, že pochází ze starověkého Řecka nebo Egypta.

Podle nejznámější historky z italské Neapole ji vytvořil římský pekařský učeň Raffaele Esposito, když pracoval pro majitele pizzerie jménem Gennaro Lombardi. Esposito prý chtěl svého krajana uctít tím, že ji po něm pojmenoval, a tak se zrodila „pizza“. Podívejte se na historii pizzy a na to, jak vznikla.

Kdy byla vynalezena pizza?

Ploché chleby se vyrábějí již po staletí. Není známo, jaký byl první chléb, ale mohl to být pita chléb, naan, tortilla nebo dokonce placka.

Nicméně pizza byla poprvé vynalezena až v roce 1889. První pizza byla vyrobena 11. března 1889 v Itálii. Tuto pizzu vytvořil italský pekař Raffaele Esposito. Vyrobil ji na počest královny Margherity. Král Umberto a královna Margherita byli italským králem a královnou v letech 1878 až 1900.

Královna chtěla ochutnat pizzu, ale nechtěla jíst bílý chléb, který se v té době používal. Esposito tedy připravil pizzu obloženou rajčaty, sýrem mozzarella a bazalkou. Červená, bílá a zelená barva pizzy představovala barvy italské vlajky. Královně tato pizza tak chutnala, že ji pojmenovala po sobě: „Pizza Margherita“.

Pizza je dnes v mnoha zemích velmi oblíbeným jídlem, protože je chutná a snadno se připravuje doma. První zmínka o pizze pochází z osmého století našeho letopočtu z jižní Itálie. Pokrm se často připravoval ze sýra, rajčat, česneku a ančoviček. První kuchařku na přípravu pizzy vydal Antonio Latini v italské Neapoli v roce 1790.

Obecně se má za to, že pizza je pokrm italského původu, který se skládá z kynutého plochého chleba obvykle pokrytého rajčatovou omáčkou a sýrem a pečeného v peci. Již v 18. století se pizza podávala v neapolské oblasti Itálie. Ve Spojených státech se stala oblíbenou poté, co do Itálie dorazili američtí vojáci a seznámili se s tímto pokrmem. Nyní je považována za pohodlné jídlo.

Kde byla vynalezena pizza?

Pizza byla vynalezena v Itálii, i když o přesném místě se vedou spory. Italská tradice připisuje vynález pizzy pekaři z Neapole, zatímco jiní tvrdí, že byla vynalezena na Sicílii.

První pizza ve Spojených státech

První pizzerii ve Spojených státech založil v roce 1905 v New Yorku Gennaro Lombardi. Původně se jmenovala Lombardi’s a sídlila na 53 1/2 Spring Street. Lombardi’s je v provozu dodnes a je nejstarší pizzerií v New Yorku.

Pizza, jak ji známe dnes, vznikla tak, že se na plochý chléb dala rajčatová omáčka, sýr a další přílohy. Původně se na pizzu dávaly ančovičky, olivy, kapary, cibule, česnek, artyčoky, brokolice, prosciutto, bazalka, černý pepř a salám.

Pizza se stala populární během druhé světové války, kdy si ji v místních pizzeriích žádalo mnoho amerických vojáků umístěných v zámoří. Americká pizza se nakonec vyvinula jinak než italská, se silnější kůrkou a náplněmi, jako jsou feferonky a klobásy.

Prvním velkým řetězcem pizzerií v USA byla pizzerie Shakey’s Pizza Parlor, která otevřela svou první provozovnu v roce 1954. V současné době je po celé zemi více než 7 000 provozoven s pizzou, což z něj činí jeden z největších řetězců rychlého občerstvení vůbec.

Historie pizzy

Pizza je chutné jídlo, které si lidé vychutnávají již po staletí. První recept na pizzu vznikl ve starověkém Řecku, ale moderní pizza, jak ji známe, pochází z italské Neapole. Do Spojených států se pizza dostala až koncem 19. století. I když byla pizza zpočátku považována za etnickou kuchyni, stala se jedním z nejoblíbenějších amerických jídel.

Pizzu si lidé vychutnávají již tisíce let. Předpokládá se, že první recept na pizzu vznikl ve starověkém Řecku. Řekové smíchali mouku, vodu, olivový olej a sůl a vytvořili z nich plochý chléb pečený v žhavém popelu ohně.

Chléb byl posypán sýrem, olivami nebo různými druhy masa. Tento chléb se začal nazývat Saganaki. Tento pokrm si dodnes pochutnávají v Řecku a mnoha dalších zemích po celém světě.

Moderní pizza se vyvinula z tradičního neapolského chleba. Původní pizza neobsahovala rajčata ani sýr. Místo toho se na ni přidávaly čerstvé bylinky a koření, jako je česnek, oregano a bazalka, a maso, například ančovičky a klobása.

Tyto pizzy byly ručně vyráběné a pečené v peci na dřevo, dokud nebyly na okrajích ožehlé a křupavé. Slovo „pizza“ pochází z italského slova, které znamená „koláč“. Název se vžil, i když tyto první pizzy nebyly kulaté jako koláče, ale měly obdélníkový tvar jako kousky chleba (říkalo se jim „tartiflette“).

Teprve v roce 1889 se na pizzu začala dávat rajčata. Předpokládá se, že o tuto kombinaci požádala italská královna Margherita, aby se podávala na její královské hostině.

Raffaele Esposito vytvořil pizzu s rajčaty, sýrem mozzarella a lístky bazalky, aby vyhověl tomuto přání, spolu s oblíbenými barvami královny Margherity: červenou (rajčata), bílou (mozzarella) a zelenou (bazalka). Tato kombinace je dnes známá jako Pizza Margherita, jeden z mnoha tradičních druhů pizzy, které si dnes můžete objednat v různých pizzeriích.

Moderní pizza s kůrkou, která se uprostřed vymačkává a tvoří okraj, pochází z italské Neapole. První pizzerii zde otevřel Raffaele Esposito v roce 1830.

Láska k pizze

Pizza je jídlo, na kterém si pochutnávají všichni lidé bez ohledu na rasu, pohlaví nebo věkovou skupinu. Je to jídlo, které lze přizpůsobit jakýmkoli chuťovým buňkám a rozpočtu.

Lze si ji objednat na různé způsoby a k dispozici je mnoho různých polev. Od feferonek po ananas – pizza je zábavným a chutným jídlem pro každého. Pizza je tak známá, protože skvěle chutná a její příprava od začátku do konce trvá méně než 15 minut.

V Americe je nejoblíbenější pizza s feferonkami. Kromě feferonek se na pizze objevuje také hovězí maso, šunka, klobása, kousky slaniny, kuřecí maso, krevety, ančovičky, zelená paprika, žampiony a černé olivy.

Pizza může být podávána se sýrem nebo bez něj a může mít různé druhy kůrky od tenké kůrky až po kůrku na pánvi. Na pizzu se také používá mnoho různých druhů omáček, včetně rajčatové omáčky a omáčky Alfredo. Ačkoli pizza možná nevznikla ve Spojených státech, rozhodně patří k nejoblíbenějším pokrmům v celé zemi.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Jídlo a pochoutky,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

One thought on “Jaké přínosy pro zdraví má heřmánek pravý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky