Levandule si vás získá nejen vůní

Adam Valový
11. července 2019
4 minuty čtení

Přineste si domů kousek Provence, do Francie kvůli levanduli určitě nemusíte. Není nutné mít byt či dům striktně v bílo-fialové kombinaci rustikálního stylu, levandule perfektně zapadá a osvěží každý interiér. Semínka k vypěstování, klidně i v balkonovém truhlíku, jsou dnes běžně k dostání, stejně jako modrofialová kytička přímo do vázy. Nevtíravě provoní prostory a podporuje pocit čistoty. To však zdaleka není vše, co tato bylinka dokáže.

S levandulí si doma můžete vytvořit soukromé lázně

Už samotný název levandule vychází z latinského „levare“ a znamená mýt se. Nejen, že krásně provoní pokožku a šetrně zvláční běžnou pleť. Má také blahodárné účinky na hojení jizev, popáleniny, ekzémy či účinně pomáhá při autoimunitním onemocnění jako je lupenka. Relaxační koupel můžete doplnit také masáží levandulovým olejem. Uvolní svalové napětí celého těla a nasměruje myšlenky k romantice a užívání si. Není tedy divu, že největší uplatnění našla levandule v kosmetickém odvětví. Levandulový olej tvoří podstatu všech francouzských klasických parfému. Díky pronikavosti a intenzitě této smyslné vůně se stane okouzlující a zapamatovatelnou každá žena.

Levandulový čaj je lepší než prášky na spaní

Je vědecký prokázáno, že s teplým nápojem obecně vidíme a přijímáme vše pozitivněji. Levandulový čaj toto tvrzení pozvedá na vyšší úroveň. Jde o neškodné přírodní antidepresivum, jenž vás zbaví úzkosti, napětí a podrážděnosti a skvěle uvolní veškeré svaly i myšlenky. Celkově zklidňuje spánek a je vynikající prevencí proti náhlým svalovým křečím. Polštářky naplněné levandulí ulevují od bolesti hlavy.

Levandule je lékem na různá onemocnění

Levandule překvapivě poskytuje širokospektrou úlevu celému organismu při nejrůznějších potížích. Pomůže při žaludeční kolice, podporuje správnou činnost jater a žlučníku, usnadní problémy s trávením. Zbaví vás nadýmáním, plynatostí, zácpy či zvracení. Inhalování levandule zabírá při obyčejném nachlazení, chřipce či zánětu dutin, ale také na závažnější dýchací problémy jako astma. Silný odvar lze využít jako kloktadlo na drobné ústní afty a dokonce uvolňuje jazyk při ochrnutí.

Levandule je tajnou přísadou středomořské kuchyně

Když už krásně zútulnila kuchyni, proč ji nepoužít také do jídla. Levandule tvoří zajímavou kombinaci s grilovanou či pečenou úpravou ryb a při dušení masa. Šéfkuchaře z vás udělá dokonalé sladění chutí s některým z lehkých francouzských vín.

Vůně levandule funguje také jako odpuzovač hmyzu. Je to perfektní zbraň do ložnice proti komárům a muškám. Levandulový krém nebo olej je určitě lákavější náhražkou místo nepříliš vábně aromatických repelentů i do přírody. Pokud nebudou výrazně proti, levandulový olej namažte i na srst vašich zvířecích miláčků jako obranu proti kožním parazitům.

Udělejte sobě nebo někomu dalšímu radost kytičkou levandulí. Je to přírodní zázrak.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky