Madonin komplex

Adam Valový
8. ledna 2015
3 minuty čtení

Zdá se, že je vše ideální. Máte skvělého muže, čekáte s ním miminko a věříte v nekonečné trvání této idyly. Po porodu ovšem následuje tvrdé vystřízlivění. Krom všech fyzických bolestí, kte­ré musíte snášet, se dostavují i ty psychické. Během šestinedělí si zřejmě ničeho nevšimnete, ale po dalších několika týdnech zjistíte, že vás váš partner sexuálně odmítá. Najednou si uvědomíte, že všechny ty náznaky, které jste kvůli péči o miminko přehlížela vygradovaly do velikého problému.
Odborníci tento problém umí i pojmenovat, jde o tzv. Madonin komplex. V podstatě se jedná o to, že muž si s narozením svého potomka nevědomě oddělí od své partnerky roli milenky a pone­chá jí pouze roli matky. A s matkou přece nemůže udržovat intimní poměr. Takže nezavrhuje sex jako takový, jen ho nechce se svojí ženou, a to v žádné formě. Teď záleží na jeho morálním nasta­vení, jestli je ochoten problém řešit nebo své potřeby uspokojovat jinde.

Řešení je snazší pod dohledem psychologa, určitě je na místě návštěva manželské poradny. Velká část těchto případů se zase vrátí do normálu, ale chvilku to trvá a je třeba ochota muže spolu­pracovat a shovívavost ženy se snahou k porozumění. To bývá také obtížné, protože spousta žen si myslí, že už pro svůj protějšek nejsou dost přitažlivé nebo hned muže odsoudí za nevěru. Pak se dostávají do bludného kruhu.

Dle některých studií bývají k tomuto komplexu náchylnější muži, kteří byli u porodu a svou partnerku viděli v potu, slzách a krvi prožívat zrození jejich potomka. Takový zážitek kolikrát otře­se i sebesilnější povahou. Do určité míry je na vinně také vztah muže s matkou. Pokud byla citově chladná, podvědomě bude hledat ženu, která mu to vynahradí. Tito pánové jsou výborní otcové, svou partnerku milují, jen nejsou schopni fyzicky se jí oddat. S citlivým a odborným vedením to ale lze napravit.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky