Příroda a zvířata

Metasepia pfefferi: Smrtící kráska se prochází na dně oceánu

Oceán je vskutku magické místo, kde žije spousta neuvěřitelných tvorů. Jistě jste již někdy viděli fotografie mořské fauny, jejíž tvary,barvy či neobvyklé chování vám vyrazilo dech. Dnes vám představíme další. Nazývá se metasepia pfefferi a je to malá, pestrobarevná sépie. Co je na ní tak zvláštního – tedy kromě toho, že září snad všemi barvami?

Metasepia pfefferi obývá tropické oblasti indo-pacifických vod severní Austrálie, jih Nové Guiney, ale také spoustu ostrovů v okolí Filipín, Indonésie a Malajsie.

Drobná sépie má plášť velký jen cca 6-8 cm. Za normálních okolností má hnědou barvu, ale když ji něco vyruší, okamžitě se zbarví. Aktivní je během dne, kdy „kráči“ po písčitém či bahnitém dně. Pohybuje se v hloubkách od cca 3 metrů do 86 metrů a dožívají se zhruba dvou let (pouze odhad).

Metasepia mění barvy také z jiného důvodu než ve stavu ohrožení. Barevné signály používá ke komunikaci s ostatními jedinci. Mají oddělená pohlaví a samice se běžně páří s několika samci. Samice klade vajíčka do trhlin a prasklin, kde jsou chráněna před predátory. Po nakladení brzy hynou.

A teď to nejlepší. Proč malé sépie před nebezpečím neodplavou, ale chovají se, jakoby jim bylo jedno, že skončí jako potrava? Důvod je prostý – jsou jedovaté, na což se přišlo relativně nedávno.

Další články

Na co se připravit než si přineseme domů kotě

Proč mají kočky rády krabice?

Levandule a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Jak v létě cestovat se psem

Usmívají se kočky?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *