Nejčastější důvody k rozchodu aneb Čeho se ve vztahu vyvarovat
To, že ve dvou se to lépe táhne, není otřepaná fráze, ale naprosto přirozená lidská potřeba partnerského života. Láska prostě dává životu vetší smysl a spojení dvou myšlenkových světů vás vždycky nějakým způsobem obohatí. Minimálně jste nuceni dívat se na život i očima partnera. Dělat rozhodnutí společně je fajn, ale občas musíte přijmout i to, že jste postaveni před hotovou věc, bez ohledu na to, jestli s tím právě souhlasíte. Když spolu začnete žít, vztahy často zevšední a jeden nebo oba partneři začnou bilancovat. Podívejte se na to, co vztahům nejvíce ubližuje a jak se rozchodu jednoduše vyhnout.
Neplňte představy rodičů – žijte sami za sebe
V okamžiku, kdy se rozhodnete žít ve vztahu a opustíte domov rodičů, je to pro ně velká změna. Začnou mít větší potřebu vás vidět, mít o vás přehled, starat se v novém bydlení a udílet rady na spokojený život. I když to vypadá krutě, hlavní slovo máte vy jako dva partneři. Najděte si svůj systém a nesrovnávejte. Nestavte na tom, že jste takhle z domova zvyklí nebo že maminka je sama a vlastně vám rodiče pomáhají. Najděte si ve svém tu vlastní pohodu pro oba a dělejte to, co máte rádi společně.
Prarodiče mají tendenci se do vztahů svých potomků míchat. Přistupujte k nim s respektem, ale stůjte si za svým!
Manipulace ve snaze o převýchovu k obrazu svému
Našli jste se jako dva originály, respektujte se. Vzpomeňte si na počáteční nadhled ze zamilovanosti a uchovejte ho v sobě. Vždyť všechno to, co byste rádi na svém protějšku změnili, ho vlastně charakterizuje a po rozchodu by vám to určitě chybělo. Pokud se neshodujete v maličkostech, jako je oblečení, zachovejte stejný styl, ale najděte kvalitnější variantu a jiné barevné sladění. I ve stylu bydlení by měl najít každý něco svého. Snahou o změnu v povaze vyvoláte v tom druhém akorát pochybnosti, případně oživíte dávné komplexy. Uznejte, že žít s někým, koho jsme si vytvořili, by byla nuda.
Nenaznačujte, ale mluvte spolu
Dlouhodobé vztahy nevyhnutelně padají do stereotypu. Partneři se prostě postupně sladí, rozdělí si povinnosti, volný čas a život se stane předvídatelným. To, ale nemusí být nutně špatně. Vyvolává to určitý pocit bezpečí, že alespoň na svoje doma se můžete spolehnout. Pokud ale máte pocit, že by to chtělo konkrétní změnu, nenaznačujte a řekněte to přímo. Budete znát jasný názor druhé strany a můžete s tím dál pracovat. Není to doprošování, spíš navedete partnera na něco, o čem by měl přemýšlet nebo jej ujistíte, že teď je ten správný čas na to, k čemu třeba sbíral odvahu také.
Partnerský vztah není procházka růžovým sadem. Přitom stačí dodržovat jednoduchá pravidla…
Rozdělování peněz a postavení – buďte na stejné vlně
Kariéra a peníze jsou asi nejpalčivějším tématem partnerských rozhovorů. Nesešli jste se proto, jaké máte profese, ale jací jste lidé. Proto nesrovnávejte své platy a nevymlouvejte se na práci, jen proto, že přinášíte více peněz do vztahu. Důležité je, abyste se shodli na zásadních společných investicích, nehodnotili finanční vyváženost nebo četnost dárků. Zároveň byste oba měli přehled o tom, jestli máte společnou finanční rezervu, případně krizový plán, kdyby se něco stalo. Pokud nemáte v hlavě jeden společný účet, není to vztah.
Děti a jejich výchova otestují týmovou práci ve vztahu
Děti musí chtít oba partneři. Nestavte nikoho před hotovou věc. Dobře si oboustranně promyslete, s kým dítě budete mít a jak moc je to pro vás důležité. I když se oba připravíte na velkou změnu, ve výsledku zjistíte, že je daleko větší než jste si představovali a není cesty zpět. Pobavte se o svých představách o výchově, ať máte jistotu, že jste jednotní a budete skvělý tým. Zjišťovat zásadní neshody ve vztahu k dítěti po porodu je hrob každého vztahu.
Vztah není jen o sdílení společných zážitků při různých akcích, naučte se žít spolu, i když se se nic extra neděje. Zkuste se ve vašem bytě potkat a jen tak obejmout. Právě tyto „obyčejné“ něžnosti jsou nejlepší obranou proti myšlenkám na rozchod.