Cestování

Nejlepší fotky, které turisté zachytili u šikmé věže v Pise

Šikmá věž (Torre pendente) v Pise je jeden z nejikoničtějších monumentů v Itálii. Dokonce patří k neznámějším a nejvyhledávanějším pamětihodnostem světa. Vtipné je, že jde o zvonici místní katedrály, tedy pouze o její méně podstatnou část – přesto katedrálu zcela zastínila. Stavba začala v průběhu 12. století a nikdo z tehdejších stavebníků netušil, že se věž začne zanedlouho naklánět na stranu.

Základy Šikmé věže byly postaveny na nestabilním podloží. Výstavba byly zahájena v roce 1173 a když se rozestavěná věž začala naklánět, stavitelé problém dočasně vyřešili tak, že na základy naházeli kamení a větvě. Později se však stavba začala naklánět znovu, ovšem na druhou stranu. Náklon se projevil nejvíce v momentě, kdy bylo dostavěno třetí patro. Poté práce ustaly, ale o 90 let později přibyla další poschodí.

Architekti přidávali další patra v mírném náklonu na druhou stranu, aby se věž vyrovnala – a skutečně se jim podařilo náklon zpomalit. Tak či tak bylo jasné, že původní plán nemůže vyjít. Šikmá věž se měla stát nejvyšší zvonicí světa, ale v roce 1373 se zvony umístili do posledního šestého patra.

Postupem času se Šikmá věž nakláněla více a více. Ve 20. století náklon dosáhl více než 5 metrů, a tak byla památka uzavřena pro veřejnost. Začalo se intenzivně pracovat na záchraně, včetně realizace železných lan pro uchycení základů. Díky speciálním stavebnětechnickým postupům byla odsáta část jílovitého podloží a sklon věže se snížil na cca 4 metry (4 °). Turistům je opět přístupná od roku 2001.

Jen tak mimochodem, na světě jsou stavby s ještě větším náklonem. Třeba čínská pagoda Chu-ču.

Chutná jako pravá italská zmrzlina!

Ještě, že ji ten pes drží!

Poslouží i k parkouru…

Menší? Ještě menší…

Vejde se i do batohu

Někdy se musí trochu zmáčknout…

A kop do ní!

Dokonalý optický klam

Jako Bruce Lee

Tak trochu lepší leg-press

Foto: https://banter.fun/most-unique-shots-captured-by-tourists-at-leaning-tower/

Další články

Nejlepší dovolená v Karibiku: Tipy na TOP destinace a nejhezčí ostrovy

Nezapomenutelné pařížské skvosty: Průvodce nejkrásnějšími místy města světel

Kam v únoru za teplem? Tipy na 15 nejteplejších evropských destinací

Proč a kam cestovat v únoru po Evropě? Tipy nejen na prodloužený víkend

Kam v únoru po Evropě? 16 míst, která musíte navštívit

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *