Ne(obyčejný) křen jako prevence před rakovinou i účinný pomocník při hubnutí

Lenka Němcová
17. dubna 2018
3 minuty čtení

Ne nadarmo se říká, že pod lampou je největší tma. V souvislosti s hledáním těch nejzdravějších potravin si často neuvědomujeme, že je důvěrně známe, ale tak nějak jsme zapomněli na jejich potenciál. Skvělým příkladem je křen, jehož pozitivní účinky na lidské zdraví předčí kdejakou superpotravinu.

Nakopává imunitní systém

Křen obsahuje složky známé jako fytochemické látky, které mu propůjčují silnou vůni. Bylo zjištěno, že tyto chemikálie mají vlastnosti, které napodobují schopnost antioxidantů posilující imunitní systém v našem těle.

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Bílé krvinky brání naše tělo, když zrovna čelí hrozbě infekce cizími látkami a přítomnost fytochemikálií v křenu stimuluje tvorbu bílých krvinek. Křen se také může pochlubit bohatým obsahem vitamínu C, který mu umožňuje neutralizovat škodlivé účinky radikálů.

Prevence před rakovinou

Možná to zní překvapivě, ale sinigrin v křenu je prospěšný při obraně těla proti rakovinnému bujení. To proto, že sinigrin je glukosinolát – specifický druh antioxidantu, který má vlastnosti umožňující potlačit růst rakoviny. Zabraňuje tomu, aby se zdravé buňky našeho těla staly součástí rakovinného růstu kvůli volným radikálům produkovaných v rámci metabolických procesů.

Pomoc při hubnutí

Chcete zhubnout, ale nejde vám to? Křen má minimum kalorií a žádný tuk. Můžete ho spořádat kolik chcete a nepřiberete. Obsahuje zdravý cholesterol omega-6 mastné kyseliny, které jsou důležité pro správnou funkčnost trávícího systému. Ale proč byste si ho měli zařadit do jídelníčku? Protože vyvolává pocit plnosti. Když si dáte jídlo s křenem, stačí vám menší porce a stejně se cítíte sytí. V konečném důsledku toho spořádáte mnohem méně než obvykle.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Pozitivních účinků je mnohem více

Křen prospěšnější, než si většina lidí myslí. Stabilizuje vysoký krevní tlak, prospívá trávení, přispívá k udržení silných kostí (obsahuje spoustu vápníku) a díky obsahu folátů je jasnou volbou pro těhotné ženy, které chtějí minimalizovat rizika a ochránit plod před vrozenými vadami.

Aby toho nebylo málo, křen je doslova nabitý živinami, bílkovinami a proteiny. Pravidelná konzumace vám dodá energii, což oceníte při zvýšené fyzické aktivitě. A jen tak mimochodem, křen vaše tělo ochrání před bakteriálními infekcemi. Snažte se ho konzumovat co nejvíc, vyplatí se to!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky