Odhlučnit a zlepšit akustiku není totéž. Můžete však dosáhnout obojího!

Lenka Němcová
12. srpna 2016
2 minuty čtení

Dobré akustické vlastnosti jsou nedílnou součástí pomyslné mozaiky komfortu bydlení. Měli byste však odlišit dva základní pojmy, které se v praxi často zaměňují. Prvním pojmem je zvuková neprůzvučnost (zvuková izolace), druhým pak zvuková pohltivost. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak lze dosáhnout lepší akustiky a dobrého odhlučnění?

Zvuková izolace slouží k odhlučnění místnosti, ale nikoliv k dosažení lepší akustiky. Princip spočívá v pohlcení části zvuku a odrazu zbylého zvuku zpět do místnosti. Pokud je odrazů příliš, pak je narušena akustika. K odhlučnění se používá lisovaná pěna, často společně s dalšími prvky – např. s deskami AM board od českého specialisty Akustické Materiály s.r.o. Tloušťka pěny se volí podle požadovaného účinku. Tloušťka jednoho AM boardu je 1 cm, ale v případě většího útlumu lze desky vrstvit na sebe.

S akustikou místnosti souvisí zvuková pohltivost. Pro zlepšení akustických vlastností místnosti se používá akustický molitan, který má vysokou zvukovou pohltivost. Obecně je míra zvukové pohltivosti závislá na velikosti a členitosti povrchu. Je třeba počítat s tím, že jistá část zvuku může způsobovat hluk ve vedlejší místnosti. Dojde sice k dosažení lepší akustiky, ale nikoliv k odhlučnění. Esteticky zájímavou alternativou jsou akustické obrazy.

Můžete si tedy vybrat mezi odhlučněním a zlepšením akustiky. Obojího dosáhnete jedině kombinací vhodných systémů. Kompromis představují akustické panely o tloušťce 7 cm nebo 9 cm, díky kterým lze dosáhnout odhlučnění i kvalitní akustiky.

Máte otázky ohledně odhlučnění nebo zlepšení akustiky? Zeptejte se specialistů ze společnosti Akustické Materiály. Rádi vám poradí s výběrem vhodného výrobku a případě se postará i o samotnou realizaci. Sortiment a další informace najdete na www.akustickematerialy.cz.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Bydlení,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky