Krása a móda

Odstranění pih je možné i bez jizev, ale ne vždy: 3 metody eliminace kožních útvarů

Odstranění pih je možné i bez jizev, ale ne vždy: 3 metody eliminace kožních útvarů

Pro odstranění pih se dnes na klinikách estetické medicíny využívá několik technik. Některé z nich jsou více invazivní, jiné méně, ale jedno mají společné – všem předchází důkladné lékařské vyšetření. Pokud si přejete zbavit se nevzhledných výrůstků na vaší pokožce, měli byste se se základními metodami redukce seznámit. V tomto článku vám představíme tři nejčastěji aplikované metody v České republice a popíšeme jejich hlavní výhody a nevýhody.

Odstranění pih: důvody podstoupení zákroku

Pihy, znaménka, bradavice, fibromy a další výrůstky nalezneme na těle snad každého člověka. Jedná se o kožní útvary, které mohou být neškodné, ale také nebezpečné. Pokud jste u sebe zaznamenali podezřelý útvar, který má nepravidelný tvar, zvláštní hrbolatou strukturu, obsahuje více barev nebo se zvětšuje, určitě neotálejte s návštěvou dermatologa.

 

Motivace, které vedou klienty k absolvování odstranění pih a dalších výrůstků, se různí. Avšak daly by se jednoduše rozdělit do dvou hlavních skupin:

  1. důvody estetické – v tomto případě se jedná pouze o kosmetické hledisko, kdy se klientovi nebo klientce nelíbí nebo překáží kožní útvar na těle. Nejčastěji se v takovém případě řeší odstranění výrůstků v obličeji či na jiných vysoce exponovaných místech.
  2. důvody zdravotní – někdy je odstranění výrůstku nezbytné pro zabránění jeho šíření nebo zhoršení zdravotního stavu pacienta.

Tradiční excize neboli vyříznutí

Klasická excize, též známá pod českým názvem vyříznutí, je invazivní chirurgický zákrok, kdy se piha, znaménko či jiný útvar vyřízne do určité hloubky pod kůži. Následně dochází k sešití rány, takže po zákroku je na místě patrná jizva, kterou je však možné si nechat po uplynutí nějaké doby odstranit laserem. Chirurg se však i tak snaží o co nejmenší linii řezu, aby jizvička nebyla moc viditelná.

 

Tento typ odstranění se provádí u pigmentovaných nebo jinak esteticky nevzhledných znamének, jež je třeba eliminovat v celém rozsahu, to znamená až do hloubky pod kůži. Provádí se ale také u některých podezřelých světlých kožních útvarů. Velice důležité je, aby byl daný výrůstek vyšetřen dermatologem a odstranění provedeno jedině odborně. Při neodborné redukci může jít dokonce pacientovi o život.

Shave excize alias seříznutí

Technika seříznutí je o něco šetrnější než klasická excize. Pomocí této metody se odstraňují pihy, bradavice, kožní výrůstky, některé typy znamének a fibromy. Zákrok se provádí pod lokálním umrtvením, které se aplikuje buď injekcí pod kůži nebo pomocí speciálního krému na povrch pokožky. Po znecitlivění ošetřované oblasti se piha nebo jiný kožní útvar opatrně sloupne pomocí k tomu určených nástrojů. Může se stát, že místo seříznutí více krvácí, ale to je naprosto běžná věc, se kterou ošetřující lékař počítá a umí ji jednoduše řešit. Benefitem této techniky je, že po zákroku se na kůži vytvoří jen stroupek, který časem odpadne, a nevzniká jizva, jako je tomu v případě klasické excize.

Laserové ošetření pro hladkou kůži bez jizev

Nejnovější technikou odstranění pih a jiných útvarů patří laserové ošetření. Tuto metodu využívají kliniky po celém světě a je čím dál tím více žádaná u žen i mužů. Jedná se o velice šetrný a prakticky bezbolestný zákrok. Laser je aplikován přímo na kožní výrůstek, který se postupem působením tepla odpařuje. Pokud je to potřeba nebo to pacient vyžaduje, je možné na ošetřované místo nanést znecitlivující krém nebo lokální umrtvení pomocí injekce.

 

Před i po zákroku je potřeba vyhýbat se přímým slunečním paprskům a používat kosmetické přípravky s vysokou ochranou proti UV záření. Bezprostředně po proceduře vám na místě, kde se nacházel odstraňovaný útvar, vznikne malá ranka, která připomíná odřeninu. Zde se následně vytvoří také stroupek, jenž časem odpadne. Díky tomu se vyhnete vzniku jizev a vaše pokožka bude hladká a zdravá.

 

Tak to by bylo všechno k základním metodám odstranění pih. Nyní už máte přehled o tom, jakými způsoby jsou dnes redukovány nevzhledné či nebezpečné kožní útvary. Zjistili jste, že eliminaci lze provést buď chirurgicky nebo neinvazivně a také jste se dočetli o tom, jaké důvody vedou klienty k podstoupení tohoto zákroku.

 

A jakou metodu jste vyzkoušeli vy? Nechali jste si pihy vyříznout, seříznout nebo odstranit laserem? A byl zákrok úspěšný? V každém případě budeme moc rádi, když nám své pocity a zkušenosti popíšete v diskuzi!

Další články

Významné vůně vzpomínek a emocí

Jak docílit zdravých a krásných vlasů

Nejžhavější doplňky letošního léta

Jak se obléknout na různé typy plesů?

Detoxikace organizmu pomocí jílové koupele

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *