OMEGA 3 VEGAN – to jsou zdravé mastné kyseliny vhodné i pro vegany

Lenka Němcová
14. ledna 2020
3 minuty čtení

Nenasycené mastné kyseliny, známé pod označením omega 3, ve stravě Čechů chybí. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu má až 50 % maminek nedostatek DHA, což je jeden z typů omega 3. Podobným deficitem jsou vzhledem ke složení stravy ohrožení i vegani.

Existují tři druhy omega 3 mastných kyselin. Dvě z nich se vyskytují v mořských olejích, především z ryb – jde o kyseliny označované jako EPA a DHA. Třetím typem jsou omega 3 mastné kyseliny z rostlinných olejů, známé jako ALA. Při nedostatku omega 3 ve stravě, je ohrožena naše krása a zdraví. Nejmarkantnější je nedostatek u dětí, kde se může projevit špatným vývinem mozku, zpomalením jejich mentálního vývoje, zhoršením paměti i schopností soustředění se.

Za nedostatkem omega 3 stojí celá řada potíží

V dospělosti stojí nedostatek omega 3 za celou řadou kardiovaskulárních onemocnění, za problémy se zrakem (předně syndrom suchého oka či makulární degenerace), za záněty a bolesti kloubů, nízkou imunitou, depresemi, syndromem studených končetin, suchou pletí, ale i za potížemi zhubnout a problémy s tloustnutím. V těhotenství a při kojení je nedostatek omega 3 nebezpečný i pro dítě.

Kde vzít omega 3 z přírodních zdrojů?

Přírodní produkty, které omega 3 obsahují, jsou především již zmíněné tlusté mořské ryby: tuňák, makrela, sleď, losos nebo sardinky. Díky nim do těla dostáváme tzv. EPA a DHA mastné kyseliny. ALA kyseliny pak obsahuje například řepkový olej, lněný olej, vlašáky či lněné semínko.

Předcházet nedostatku omega 3 lze i vhodným doplňkem stravy

Nedostatek omega 3 ve stravě Čechů způsobuje především nízká konzumace mořských ryb. U veganů chybí ryby ve stravě zcela. Setkáváme se proto zejména s nedostatkem nenasycené omega-3 kyseliny dekosahexaenové (DHA). DHA lze získat nejen z mořských ryb, ale i z mořských řas. Ty se však již v naší stravě nevyskytují vůbec. Změnit to lze jejich konzumací v podobě vhodného doplňku stravy. NATURVITA OMEGA 3 VEGAN obsahuje olej z mořské řasy Schizochytium, která je bohatá na DHA. Tento doplněk stravy je určen rovněž pro vegany. Výrobce je Naturvita, přední producent doplňků stravy, který nabízí kvalitní vitamíny a minerály za dostupné ceny. Produkty firmy prodává Gigalekarna.cz.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky