Oříšky při ketodietě? Které jsou nejlepší volba?

Lenka Němcová
20. května 2021
4 minuty čtení

Jste milovníkem oříšků, ale jelikož se nyní snažíte zhubnout do plavek, oblíbeným vlašákům, lískáčům nebo mandlím se vyhýbáte? Nejedna dieta či způsob stravování totiž zakazuje tyto vitaminy a minerály nabyté dobroty, které mohou nahradit například brambůrky nebo sladkosti různých forem a podob. Mezi dietami zaměřujících se na redukci váhy se však najde jedna výjimka ořechy povolující. Je jí ketodieta.

Ketodieta – trend ve světě zdravého stravování a diet obecně. Mluvíme o revolučním způsobu stravování, který klade důraz na přítomnost bílkovin ve stravě, naopak se snaží zmenšit podíl sacharidů v každodenních pokrmech. To nutí tělo k jedné věci, a sice k využívání tuků, jež se jeví jako jediný zdroj energie, když jsou sacharidy ze hry.

Stejně, jako si ketodieta uvědomuje, že se sacharidy efektivně nezhubnete, ví, že ořechy jsou vynikajícím zdrojem veledůležitých nenasycených mastných kyselin a dalších látek potřebných pro zdravé tělo. Proto nezakazuje přítomnost oříšků v jednotlivých pokrmech. Dbá však na dodržování jistých zásad.

Ořechy při ketodietě – dělení

I když jsou zdravé všechny a při ketodietě se prakticky všechny mohou konzumovat, dělí se na tři kategorie, a to na:

  • Zelené (čili velmi vhodné) ořechy
  • Oranžové ořechy (čili ty, které by se měly konzumovat s mírou)
  • Červené ořechy (čili ty, které se mají konzumovat pouze v malém množství)

Do zelené kategorie oříšků patří pekanové ořechy, para ořechy nebo makadamové ořechy. Tyto druhy si do svého jídelníčku můžete zakomponovat svévolně, bez omezení. Oranžovou mají mandle, vlašáky, arašídy, lískové ořechy či piniové oříšky, které si můžete také často dopřávat, ale jen v menším množství.

Na červené nám stojí kešu a pistácie, jež jsou sice také nadmíru zdravé, ale v porovnání s ostatními si je dopřávejte jen jednou za čas. Nachází se v nich totiž vícero sacharidů než ve výše zmíněných druzích.

Jako svačina i doplnění oblíbených snídaní

Jak zařadit oříšky do keto jídelníčku? Možností je celá spousta! Jedna hrst může být skvělou dopolední svačinkou. Nasucho orestované budou vynikajícím doplněním letních salátů nebo oblíbených snídaní či nejlepší oříšková másla s vysokým podílem ořechů mohou být lahodnou pomazánkou natřenou na banánovém chlebíčku.

Nejsou oříšky jako oříšky

I když jsou ořechy při ketodietě povoleny, je důležité konstatovat jednu věc, a sice nejsou ořechy jako ořechy. Když zavítáte při nakupování do uličky s těmito superpotravinami, ukáže se vám celá spousta forem. Zatímco některé jsou obalené v cukru, jiné zase v čokoládě, další jsou restované v medu a čtvrté zase obalené ve směsi koření. Těmto provedením se vyhněte obloukem a sáhněte pouze po té přírodní verzi. Různé úpravy ořechů mohou obsahovat cukry, které nejsou při keto dietě povoleny.

Stejně tak to s nimi nepřehánějte, i když mají zelenou a i když jsou zdravé. I v tomto případě platí – všeho s mírou. Sice umí regulovat hladinu krevního cukru, na druhou stranu obsahují hodně tuků a tím pádem i hodně kalorií.

Jak se zbytečně nepřejídat ořechy

  • Dopředu si určete množství ořechů, které chcete sníst a dané množství nepřekračujte.
  • Nikdy nejezte ořechy z pytlíku nebo dózy. V takové chvíli nebudete znát klapku a nebudete mít tendenci s konzumací oříšků přestat.
  • Jezte je zásadně vědomě, tím se vyhnete stavu přejedení (pozor si tedy dávejte hlavně u televize).
  • Oříšky přestaňte konzumovat ve chvíli, kdy máte pocit, že přestáváte hubnout. Větší množství konzumovaných oříšků většinou zbrojí proti ztrátě kilogramů.
Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky