Peru mimo vyšlapané cesty

Adam Valový
24. ledna 2023
6 minut čtení

Pokud jste již navštívili Cuzco a Machu Picchu v Peru, pak by na vašem seznamu měly být Arequipa a kaňon Colca.

Peru je úžasně rozmanitá země, která se rozkládá od vyprahlých tichomořských plání přes vrcholky And až po tropický amazonský prales. Abyste ji dokázali spravedlivě ocenit, je třeba ji navštívit více než jednou. Při první návštěvě můžete navštívit Limu, Cuzco a Machu Picchu, ale kam se vydat při další cestě? Rozhodně musíte navštívit bohatství koloniálního města Arequipa, které se krčí pod zasněženými sopkami, a kaňon Colca, dvakrát hlubší než Grand Canyon.

V Limě přistávají mezinárodní lety, takže se vyplatí cestu přerušit a zotavit se z případného jet lagu. Miraflores je luxusní předměstí a představuje dobrou základnu. Nachází se zde některé z nejluxusnějších restaurací a obchodů ve městě. Pod útesy se rozprostírají pláže Limy, které jsou hlavním místem pro surfaře, a nad nimi se nachází nová zástavba Larco Mar. Je to dobré místo pro pozorování západu slunce, kde si můžete vybrat z několika barů a restaurací. Hned vedle se nachází Parque Salazar se sochou medvídka Paddingtona, jednoho z nejznámějších Peruánců.

Čoko muzeum

Pokud se chcete dozvědět, jak se vyrábí čokoláda, tento obchod nabízí workshop „Bean to bar“ a na konci si můžete odnést plody své práce. K vysvětlení procesu slouží model kakaovníku a pytle s boby a k prodeji je zde řada výrobků. Patří mezi ně všechny druhy čokoládových tabulek, čokoládový čaj, likéry, a dokonce i čokoládové mýdlo.

Huaca Pucllana

V centru rovinatého Miraflores se tyčí obrovská nesourodá mohyla, ve skutečnosti starověká pyramida z cihel a hlíny, která pochází z doby kolem roku 500 našeho letopočtu. Skládá se ze sedmi stupňovitě uspořádaných plošin a byla důležitým obřadním a správním centrem limské kultury. Je obklopena centrálním náměstím a rozdělena velkou zdí na dvě části. V jedné z nich byly v hlubokých jámách nalezeny obětiny z ryb, pravděpodobně k usmíření bohů.

Muzeum Larco

V tomto muzeu se nachází největší světová sbírka peruánských artefaktů. Skládá se ze tří částí: skladiště s policemi s více než 30 000 kusy keramiky, hlavní muzeum s textilem, ornamenty, šperky a další keramikou. Třetí je nejzajímavější, věnovaná erotickému umění předinckých civilizací. Kultura Mochica poskytuje některé z explicitnějších artefaktů a představuje zajímavý pohled na starověkou peruánskou sexualitu.

Arequipa

V blízkosti hlavního náměstí se nachází rozlehlý klášter Monasterio de Santa Catalina, kde od konce 16. století žilo asi 200 jeptišek a 300 služebníků. Dnes jich zde žije jen asi dvacet a obrovský komplex zpřístupnil některé své místnosti, křížové chodby a náměstí veřejnosti. Jeho prohlídka vám zabere celé dopoledne, i když žádné jeptišky neuvidíte, protože se ukrývají v novém klášteře.

Kaňon Colca

Úchvatná čtyřhodinová cesta autem z Arequipy vás zavede do výšky 5000 m přes vysoké průsmyky a vyplatí se zastavit na šálek čaje z listů koky, abyste předešli výškové nemoci. Poté se sjíždí z kopce do městečka Chivay v El Cañón del Colca, které je stále ve výšce 3600 m. Je téměř dvakrát hlubší než Grand Canyon, dlouhý 70 km a jeho horní okraje jsou pokryty řadami předinckých teras, z nichž mnohé jsou stále obdělávané. Znovuobjeven byl až v roce 1931 při leteckém snímkování.

Peruánský spisovatel Maria Vargos Llosa ho nazval Údolím divů a není těžké pochopit proč. Chivay je dobrou základnou pro průzkum kaňonu a je zde rozsáhlý trh. Zajímavější je asi 7 km vzdálená vesnice Yanque s jedním z nejpůsobivějších kostelů v regionu a rušným náměstím. Můžete se sem dostat autobusem, ale zábavnější je to na koni.

Po 30 minutách chůze z kopce se dostanete do Baños Termales de Chacapi, což je několik bazénů s horkými prameny na břehu řeky. Voda zde vyvěrá ze země o teplotě 85 °C, ale v bazénech má přiměřenou teplotu 38 °C. Nabízejí se zde výlety na kajaku, takže po náročném ranním brouzdání je to ideální způsob relaxace.

Po celém údolí jsou roztroušeny malé vesničky s koloniálními kostely, které jsou obklopeny svahy s terasami. Na náměstích sedí ženy se svými lamami a fotografují se a děti předvádějí tradiční tance. V kaňonu žijí dvě odlišné etnické skupiny, aymarsky mluvící Collaguas a kečuánsky mluvící Cabanas. Poznáte je podle charakteristických pokrývek hlavy, které jsou u Collaguů vyšší a u Cabanů kulaté a ploché.

V kaňonu žije také kondor andský, jehož samci mají rozpětí křídel téměř 3 m a jsou chráněným druhem. Nejlepší místo, kde je můžete vidět, je Mirador Cruz del Cóndor, asi hodinu jízdy od Chivay. Dno kaňonu je zde hluboké přes kilometr a musíte se sem dostat těsně po východu slunce. Je to neobyčejný pohled, vidět je, jak se vznášejí v termice, krouží v těsné blízkosti a nenechají se vyvést z míry shromážděnými davy. Ráno, kdy jsem tam byl, jsem jich zahlédl deset.

Kolem kaňonu vede mnoho turistických stezek a turistické společnosti nabízejí průvodce a muly, kteří vám ponesou batohy. Kvůli nadmořské výšce se může zdát, že je to náročné, takže je moudré nepřeceňovat svou zdatnost. Pokud se na to necítíte, je snadné si pronajmout koně a sednout si a kochat se krajinou.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky