Porozumění narcismu a jeho vlivu na ostatní lidi

Adam Valový
18. ledna 2023
5 minut čtení

Termín „narcista“ označuje každého člověka, který má přehnaný pocit vlastní důležitosti a vyžaduje neustálou pozornost a obdiv druhých. Domnívají se, že mají nárok na zvláštní zacházení, a usilují o postavení a moc jakýmkoli způsobem, kterým je mohou získat.

Možná nechápete, že jste s narcistou, a o to těžší je pochopit, proč je tak těžké od narcisty odejít. Jedinec s narcistickou poruchou osobnosti obvykle vykazuje nejméně pět z následujících příznaků: 

1. Má velkolepý pocit vlastní důležitosti

Narcista se považuje za důležitějšího než ostatní a jeho potřeby jsou důležitější než potřeby kohokoli jiného. Bude věřit, že si zaslouží být na „výjimečném“ seznamu, a ne na „každodenním seznamu“. To ovlivňuje jejich přátelství a vztahy, protože se budou zajímat pouze o lidi, o kterých vědí, že jim pomohou dosáhnout jejich cílů.

2. Má nezměrnou touhu uctívání

Narcista vyžaduje od ostatních lidí ve svém životě neustálou pozornost, uznání, ocenění a obdiv. Mají pocit oprávněnosti a vyžadují, aby se druzí lidé chovali tak, aby z toho měli prospěch, i když jejich jednání zasahuje do práv a potřeb ostatních.

3. Závidí druhým nebo se k nim chová se záští 

Narcisté často závidí ostatním lidem, protože věří, že ostatní závidí jim. Věří, že ostatní lidé vždy chtějí to, co mají oni, a budou se jim to snažit vzít.

Pokud se ptáte, proč je tak těžké od narcisty odejít, jednoduchou odpovědí je, že u něj možná hledáte potvrzení. Může to být destruktivní vzorec, který je těžké zlomit. 

4. Má tendenci ponižovat ostatní nebo se na ně dívat svrchu.

Narcista má sklon dívat se na druhé, jako by byli méněcenní a nehodní jeho pozornosti. Může ostatní vnímat jako konkurenci a snažit se je srazit na kolena, protože narcista má o sobě obvykle velmi vysoké mínění. Cokoli, co snižuje jejich pocit vlastní důležitosti, je ohrožuje.

5. Má zhoršenou schopnost rozpoznávat nebo identifikovat pocity druhých.

Narcistův smysl pro empatii je narušen. Nevnímají ostatní lidi jako lidi, kteří mají stejné pocity a potřeby jako oni, což znamená, že se o tyto pocity a potřeby nezajímají.

6.Vzbuzuje dojem, že někomu závidí.

Narcista se může snažit vyvolat v druhém člověku pocit méněcennosti, aby zvýšil svou vlastní hodnotu ve srovnání s ním. Narcista může například utrousit uštěpačnou poznámku o práci druhé osoby, aby se cítil méněcenný.

7.Vyžaduje nadměrné množství obdivu

Narcisté potřebují neustálý obdiv, jinak ho začnou hledat jinde, protože jejich pocit vlastní důležitosti je natolik přehnaný, že si myslí, že by jim nic nemělo dělat potíže, pokud to zlepší jejich pověst.

8. Projevuje výrazný nedostatek empatie nebo péče o druhé.

Narcista se nestará o pocity a potřeby druhých lidí, protože věří, že jeho vlastní potřeby jsou důležitější, takže mu nevadí, když je někdo jiný rozrušený. Může být dokonce rád, když vidí, že někdo jiný trpí, protože věří, že ve srovnání s ním vypadá lépe.

9. Vykazuje vzorec zneužívání druhých osob

Narcista vnímá ostatní lidi spíše jako prostředek k dosažení cíle než jako jednotlivce. Může je vnímat jako konkurenci nebo někoho, koho může využít bez ohledu na cenu. 

10. Má nekonzistentní osobní hodnoty 

Hodnoty a přesvědčení narcisty jsou velmi nekonzistentní. Jeden den může tvrdit, že mu jde o rodinu, a příště někoho shodit jako horký brambor, když se mu to hodí.

Narcisté si sami sebe cení více než kohokoli jiného ve svém životě. Mají tendenci znehodnocovat druhé a využívat je pro svůj vlastní prospěch. Pro narcisty je cokoli, co jim umožní vypadat důležitěji, hodno toho, aby to udělali na úkor kohokoli, kdo se jim postaví do cesty nebo je v rozporu s jejich plánem.

Příliš mnoho lidí postižených chováním narcisty zůstává překvapeno, co se stalo. Mohou se divit, proč je tak těžké od narcisty odejít. Pravděpodobně věřili, že žijí šťastný život s někým, komu na nich záleží natolik, že klade jejich potřeby na první místo, ale vůbec tomu tak nebylo.

Pokud po vztahu s narcistou hledáte hluboké citové uzdravení, zasloužíte si, aby se k vám vaši blízcí chovali s respektem a podporovali vás. Je načase přestat nechat svou minulost diktovat vaši budoucnost a přijmout, že to nejste vy, kdo má problém.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky