Bydlení a styl

Při rekonstrukci interiéru nezapomeňte na vhodné zárubně dveří

Při výměně dveří se rádo zapomíná na rekonstrukci jejich rámů. V důsledku pak dveře správně nesedí, časem se deformují, skrze vzniklé škvíry uniká teplo a ani opticky neladí oku, protože jen málokdy se podaří sladit styl dveří s futry. Variant na rekonstrukci zárubní existuje přitom hned několik. Než se však rozhodnete, který styl zvolíte, musíte si předem dobře rozmyslet, jakého cíle chcete dosáhnout a jak má výsledek vypadat.

Obložkové zárubně jsou rychlou a čistou úpravou

Všechny druhy zárubní jsou vždy tvořeny ze dvou vertikálních a jednoho horizontálního nosníku. Ocelové a kovové rámy dveří se zazdívají do stěny, dřevěnými se většinou futra obkládají, nebo jsou přímo součástí dveří. Pokud se u vás nejedná o nijak rozsáhlou rekonstrukci a rádi byste vyřešili otázku zárubní čistým a rychlým způsobem, budou se vám asi nejvíc líbit obložkové zárubně, kdy stará kovová futra jednoduše obložíte novými, nejčastěji dřevěnými.

Výhod je hned několik. Jde o rychlou a levnou rekonstrukci dveří, kdy nenaděláte téměř žádný nepořádek. Nemusíte zasahovat do zdiva a při správné montáži dveře do nových rámů sedí bez chybičky. Jedinou nevýhodou je jejich přesah, kdy se může průchod zúžit až o tři centimetry. U skutečně úzkých dveřních průchodů se tak může stát, že se zkomplikuje stěhování věcí z jedné místnosti do druhé. Největší pozornost proto věnujte rozměrům, protože i malá odchylka tohle montážní zlepšení může zkomplikovat.

Skryté zárubně se hodí pro nenápadný design interiéru

Rámy do dveří nemusí sloužit jen pro uchycení dveřních křídel. Někdy slouží čistě dekoračně k zahlazení volného průchodu. Skryté zárubně mohou být také spojovány s bezobložkovými dveřmi, která mají vlastní dřevěný rám a jejich povrch je možné polepit tapetou či pomalovat tak, aby se sladily se stěnou. Utajené panty jsou propojeny s hliníkovými zárubněmi, skrytými uvnitř zdiva tak, aby na první pohled nebyly vidět. Takové dveře se dají většinou otevírat oběma směry.

Jednoduché a čisté linie jsou v interiérech požadovány stále častěji. Přesahující rámy dveří tedy nemusí uspokojit každého a skryté zárubně v ten moment nabízí vynikající alternativu, jak tyto nenápadné prvky zachovat. Poměrně novou metodu rekonstrukce dveří představují posuvné dveře, které jsou uzpůsobené tak, aby se zasouvaly do stěnových pouzder a splynuly se zdí téměř neviditelně.

Obložkové a skryté zárubně můžete v rámci domácnosti kombinovat

Čisté linie interiéru se díky skrytým zárubním sladí a celkově pak domácnost působí prostorněji. Nikde nepřekáží křídla dveří a nenaráží do nábytku. Průchody mezi místnostmi jsou jednodušší a také se jimi snadněji větrá. Říká se, že v jednoduchosti je krása a při nových možnostech realizací dveřního systému to platí dvojnásobně. Funkce zárubní byly doladěny k naprosté dokonalosti a dají se tak snadno kombinovat i v rámci jedné domácnosti. Můžete například využít skryté zárubně do volných průchodů mezi kuchyní a jídelnou nebo obývacím pokojem a chodbou v předsíni. Možnosti ohledně těchto rámů si můžete prostudovat na: https://dvere-erkado.cz/skryte-zarubne.

Obložková futra lze použít na vchodové i interiérové dveře. Nejčastěji se využívají u dětských pokojů a ložnic. U koupelny se vyplatí uvažovat o skrytých zárubních s posuvnými dveřmi nebo kompletní rekonstrukcí, protože se vstupy do nich dělávaly v minulosti nejužší. Všechny varianty zárubní si můžete v klidu prohlédnout na: https://dvere-erkado.cz/zarubne/ a zvolit si, které pro vás budou ty pravé.

Další články

Pryč se starým nátěrem!

Mobilheimy představují zajímavou alternativu ke klasickému bydlení

Moderní roubenky pro bydlení i celoroční relaxaci

4 důvody, proč nepodceňovat význam úrovně veřejného prostoru

Sedací souprava musí být srdcem obývacího pokoje. Jak je na tom ta vaše?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *