Bydlení a styl

Při rekonstrukci interiéru nezapomeňte na vhodné zárubně dveří

Při výměně dveří se rádo zapomíná na rekonstrukci jejich rámů. V důsledku pak dveře správně nesedí, časem se deformují, skrze vzniklé škvíry uniká teplo a ani opticky neladí oku, protože jen málokdy se podaří sladit styl dveří s futry. Variant na rekonstrukci zárubní existuje přitom hned několik. Než se však rozhodnete, který styl zvolíte, musíte si předem dobře rozmyslet, jakého cíle chcete dosáhnout a jak má výsledek vypadat.

Obložkové zárubně jsou rychlou a čistou úpravou

Všechny druhy zárubní jsou vždy tvořeny ze dvou vertikálních a jednoho horizontálního nosníku. Ocelové a kovové rámy dveří se zazdívají do stěny, dřevěnými se většinou futra obkládají, nebo jsou přímo součástí dveří. Pokud se u vás nejedná o nijak rozsáhlou rekonstrukci a rádi byste vyřešili otázku zárubní čistým a rychlým způsobem, budou se vám asi nejvíc líbit obložkové zárubně, kdy stará kovová futra jednoduše obložíte novými, nejčastěji dřevěnými.

Výhod je hned několik. Jde o rychlou a levnou rekonstrukci dveří, kdy nenaděláte téměř žádný nepořádek. Nemusíte zasahovat do zdiva a při správné montáži dveře do nových rámů sedí bez chybičky. Jedinou nevýhodou je jejich přesah, kdy se může průchod zúžit až o tři centimetry. U skutečně úzkých dveřních průchodů se tak může stát, že se zkomplikuje stěhování věcí z jedné místnosti do druhé. Největší pozornost proto věnujte rozměrům, protože i malá odchylka tohle montážní zlepšení může zkomplikovat.

Skryté zárubně se hodí pro nenápadný design interiéru

Rámy do dveří nemusí sloužit jen pro uchycení dveřních křídel. Někdy slouží čistě dekoračně k zahlazení volného průchodu. Skryté zárubně mohou být také spojovány s bezobložkovými dveřmi, která mají vlastní dřevěný rám a jejich povrch je možné polepit tapetou či pomalovat tak, aby se sladily se stěnou. Utajené panty jsou propojeny s hliníkovými zárubněmi, skrytými uvnitř zdiva tak, aby na první pohled nebyly vidět. Takové dveře se dají většinou otevírat oběma směry.

Jednoduché a čisté linie jsou v interiérech požadovány stále častěji. Přesahující rámy dveří tedy nemusí uspokojit každého a skryté zárubně v ten moment nabízí vynikající alternativu, jak tyto nenápadné prvky zachovat. Poměrně novou metodu rekonstrukce dveří představují posuvné dveře, které jsou uzpůsobené tak, aby se zasouvaly do stěnových pouzder a splynuly se zdí téměř neviditelně.

Obložkové a skryté zárubně můžete v rámci domácnosti kombinovat

Čisté linie interiéru se díky skrytým zárubním sladí a celkově pak domácnost působí prostorněji. Nikde nepřekáží křídla dveří a nenaráží do nábytku. Průchody mezi místnostmi jsou jednodušší a také se jimi snadněji větrá. Říká se, že v jednoduchosti je krása a při nových možnostech realizací dveřního systému to platí dvojnásobně. Funkce zárubní byly doladěny k naprosté dokonalosti a dají se tak snadno kombinovat i v rámci jedné domácnosti. Můžete například využít skryté zárubně do volných průchodů mezi kuchyní a jídelnou nebo obývacím pokojem a chodbou v předsíni. Možnosti ohledně těchto rámů si můžete prostudovat na: https://dvere-erkado.cz/skryte-zarubne.

Obložková futra lze použít na vchodové i interiérové dveře. Nejčastěji se využívají u dětských pokojů a ložnic. U koupelny se vyplatí uvažovat o skrytých zárubních s posuvnými dveřmi nebo kompletní rekonstrukcí, protože se vstupy do nich dělávaly v minulosti nejužší. Všechny varianty zárubní si můžete v klidu prohlédnout na: https://dvere-erkado.cz/zarubne/ a zvolit si, které pro vás budou ty pravé.

Další články

Zajištění bezpečí pro děti v bytě: Co by rodiče měli vědět

Minimalismus v praxi: Jak vytvořit jednoduchý a elegantní interiér

Byty Vackov se rozrůstají, máte šanci najít si domov

Kam umístit infrapanely

Jak dodat svému domovu čistý a jasný vzhled na léto

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *