Přírodní způsoby čištění zubů jsou jednodušší, než byste čekali

Adam Valový
18. června 2019
4 minuty čtení

Zářivě bílý úsměv patří k nejúčinnějším zbraním pro všechny, kteří chtějí zanechat okouzlující dojem při jakékoliv příležitosti. Udržet si své zuby zdravé a přirozeně bílé po celý život, však není jednoduché. Mimo klasického čištění to vyžaduje dobrou životosprávu, pravidelnou návštěvu zubaře a alespoň jednou za rok profesionální dentální hygienu, která není úplně levnou záležitostí.

Kvalitní péči o zuby překvapivě poskytují také přírodní bylinky, ovoce jedlá soda, orientální koření a mořská voda, kterou snadno nahradíte obyčejnou Vincentkou.

Máta peprná v kombinaci s jedlou sodou

Máta je pro naše tělo dokonalou bylinou v mnoha směrech. Je antibakteriální, podporuje správné zažívání, působí protizánětlivě, ochlazuje a zanechává svěží dech. Žvýkáním lístků máty docílíte stejného efektu jako byste měli mentolovou žvýkačku. Navíc bez přidaného cukru a starostí, jak se jí zbavit, nejen když ztratila příchuť. Mátu jednoduše sníte.

Svěží přírodní mátovou zubní pastu získáte, vytvořením následující směsi:

3 čajové lžičky rostlinného glycerinu smíchejte s pár kapkami kvalitního oleje z máty, následně přidejte půl čajové lžičky kuchyňské soli a 5 čajových lžiček sody. Vtvořenou směs naneste na kartáček a zuby čistěte cca 2 minuty.

Jako přírodní zubní pasta fungují také maliny nebo jahody

Kyselina jablečná obsažená v jahodách a malinách odstraňuje plak a skvrny na zubech z různých jídel a nápojů, zároveň také zuby bělí.

Přírodní malinovou či jahodovou zubní pastu vyrobíte ze:

4-5 rozmačkaných jahod nebo malin spolu s půlkou čajové lžičky jedlé sody. Vzniklou směs naneste na zuby a nechte cca 2 minuty působit. Poté si zuby důkladně opláchnete a vyčistěte jen kartáčkem a vodou. Nezapomeňte na mezizubní kartáček či zubní nit, abyste se zbavili všech zrníček. Jako přírodní bělidlo zubů působí také vnitřní bílá slupka z banánu nebo směs kurkumy s vodou.

Kokosový olej nebo Vincentka místo ústní vody

Dalším přírodním zázrakem pro ústní dutinu je kokosový olej, který můžete použít i dvojím způsobem. Zastoupí jak pastu, tak i ústní vodu v jednom. Kokosový olej má vysoce antibakteriální účinky a prospívá dásním. Pokud jej budete používat jako ústní vodu, zásadně jej nepolykejte, ale ani nevyplivujte do umyvadla. Stejně jako ostatní tuky ucpávají odpad, proto raději použijte ubrousek. Velmi účinnou přírodní náhražkou ústní vody je také Vincentka či jiná slaná minerální voda. Sůl v kombinaci s dalšími minerály jako jsou vápník, hořčík, draslík, sodík, křemík, fosfor a železo zabraňují množení bakterií v ústech, odstraňují zápach z úst a bělí zubní sklovinu. Působí stejně jako mořská voda.

Šalvěj je balzámem pro dásně

Šalvěj je stejně jako máta multifunkční přírodní medicínou pro náš organismus. Pro vysoký obsah flavonoidů, polysacharidů, tříslovin a organických kyselin je účinnou prevencí proti zánětům dásní či nežádoucím mikrobům v ústech. Můžete listy žvýkat, potírat si jimi dásně nebo si připravit odvar z šalvěje na kloktání.

O zdraví a vzhledu vašich zubů rozhoduje také výživa. Kvalitní syrová zelenina a ovoce zajistí nejen vitamíny, ale zároveň zabraňuje usazování plaku. Zvykněte si po každém jídle proplachovat ústa alespoň vodou, nejlépe však slanou minerálkou. Běžnou ústní vodu byste neměli používat více jak jednou denně. Jestli se Vám nechce testovat samovýrobu zubní pasty, sáhněte po některé z přírodních surovin. Přidat můžete i bambusový kartáček místo klasického z plastu. Vrátit se k těm osvědčeným přece můžete vždycky.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky