5 důvodů, proč se stát veganem (nebo alespoň vegetariánem)

Adam Valový
16. června 2019
4 minuty čtení

Strava je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života. Ovlivňuje to, jak se cítíme fyzicky i psychicky, jak se vyvíjíme. Umí působit jako prevence i jako škůdce. Zároveň ukazuje i naše priority. Jestli jídlo bereme jen jako nutný pohon do každého dne nebo si jej dokážeme užít. Následující článek nemá být „násilnou“ motivací pro radikální změnu stravování ve smyslu eliminování všech živočišných produktů. Spíš jej berte jako zamyšlení pro dočasnou nebo občasnou změnu jídelníčku. Rozumné střídání stravovacích režimů je také součástí zdravého životního stylu.

1. Ulehčíte svému trávení a budete mít více energie

Pestrá rostlinná strava, včetně tuků z ořechů a semen, podporuje trávení. Pokud budete jíst pravidelně v přiměřených dávkách, nepocítíte téměř únavu, jako je to běžné při klasickém obědě či večeři.

2. Podporujete zdraví svého srdce

Veganská strava doplněná o všechny důležité vitamíny jako jsou: komplex B12, vápník, selen, železo, vitamin D a jod, velmi prospívá především našemu srdci a cévám. Dostáváte s ní do těla jen zdravé tuky, které prospívají i mozkové činnosti a vyhnete se tím nejčastějším civilizačním chorobám.

3. Na veganské stravě se nepřibírá

Pokud hledáte dietu, ve které nechcete mít hlad, ale zároveň hledáte jistotu, že základ tvoří zdravé potraviny, zvolte veganství. Nebudete-li zapomínat na bohatý přísun rostlinných bílkovin jako jsou luštěniny železa např. ze špenátu, hořčík a další vitamíny, získáte plnohodnotnou a zajímavou výzvu ke kreativitě svého dietního jídelníčku. Zdokonalíte se v přípravě různých jídel a poznáte jiné chutě. Skladba veganských jídel tělo pročišťuje a vy se tak o vysněnou postavu nemusíte příliš snažit.

4. Veganství je cesta k ekologičtějšímu způsobu života

Máte-li prostor a zálibu v pěstování vlastních potravin a zároveň vám není tak docela jedno kolik vytváříte odpadu a jak se mají zvířata kolem vás – zkuste se hlouběji inspirovat ve veganské filozofii. Veganství nezahrnuje pouze jiný styl stravování, ale především ekologické poselství, ke kterému patří také láska ke zvířatům a přírodě a zacházením s nimi. Pravý vegan se tak vyhýbá i oblečení a výrobkům ze zvířecích materiálů, stejně jako veškerému průmyslově konzumnímu plýtvání, které zbytečně zatěžuje přírodu.

5. Zmínkou o tom, že jste vegan vždy rozproudíte diskusi

Vždycky jste chtěli mít spolehlivé téma pro případ, že by ve dvou nebo ve větší společnosti nastalo rozpačité ticho? Staňte se veganem a dejte to vědět známému i neznámému okolí. Můžete díky tomu poznat nové přátelé a podělit se o své zkušenosti, recepty a vychytávky. Na druhé straně můžete posílit své postoje, argumentaci a nasměrovat někoho ze svých přátel k zamyšlení.

Zkuste změnu

Nemusíte se stát radikálním veganem, abyste udělali něco pro zdraví i prostředí. Stačí jíst menší porce jídla, více zeleniny a ovoce (ideálně v syrovém stavu), méně smažit a maso a živočišné produkty si dopřávat pouze 2x týdně. K tomu občas, jen tak pro zpestření, vyzkoušejte recept z veganské kuchyně a snažte se tvořit méně odpadu.

Veganství je zdraví prospěšné a má smysl pouze tehdy, když budete ho brát vážně, jíst kvalitní potraviny a poctivě doplňovat vitamíny. Ovoce a zelenina nestačí, pestrost živin je nutná v každém jídelníčku.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky