Proč mé štěně tak rychle dýchá?

Adam Valový
30. ledna 2023
7 minut čtení

Štěňata mohou zrychleně dýchat, když se chtějí nadechnout po náročné fyzické aktivitě nebo kvůli zdravotnímu stavu (ve vzácných případech).

Když vlastníme štěně, staráme se o jeho zdraví. V důsledku toho vás může rychle zachvátit hrůza a obavy, když vaše štěně začne rychle, nepravidelně nebo jiným neobvyklým způsobem dýchat. Zde jsou příčiny a návod, jak se s nimi vypořádat.

Důvody, proč štěňata rychle dýchají

Rychlé dýchání u psů nemusí vždy znamenat úzkost. Pokud je jejich dýchání zrychlené a mělké a mají doširoka otevřenou tlamu s vyplazeným jazykem, mohou se zadýchávat, aby se ochladili.

Pokud váš pes dýchá rychleji a zrychleně než obvykle, s otevřenou nebo jen mírně pootevřenou tlamou, může to být známkou něčeho závažnějšího a musíte se ihned obrátit na svého veterinárního lékaře. Podívejme se na příčiny podrobněji.

Hluboký spánek

Zatímco štěňata usínají, projevuje se u nich zrychlené dýchání a další tělesné činnosti.

Štěňata sní, a proto dýchají a pohybují se. I když byste nevěděli, o čem štěňata sní, můžete ze snů usoudit, že se setkávají s fascinujícími, nepříjemnými a vyloženě podivnými událostmi. Jejich těla na to budou odpovídajícím způsobem reagovat.

Štěně může být ve stresu

Když si štěně vyzvednete od spolehlivého chovatele, může být jako sopka plná emocí, které jsou naprostým opakem těch, které prožíváte vy.

Vyzvednutí štěněte znamená jeho odebrání od maminky a přemístění ze známého prostředí. Je to pro ně obrovská životní proměna, která mu pravděpodobně způsobí velkou úzkost. Zrychlené dýchání může být příznakem obav vyvolaných rychlým přívalem změn.

Z lékařského hlediska se v tomto případě není čeho obávat. Měli byste se však ke štěněti v této fázi chovat laskavě, aby nebylo příliš vystresované. To platí zejména v případě, že máte v úmyslu okamžitě zahájit výcvik a ošetřování.

Lapání po dechu

Pokud štěně po hře prudce lapá po dechu a lapá po dechu, pravděpodobně pouze nabírá dech. Dýchání může znamenat, že se snaží ochladit, což může být obtížné zpozorovat, pokud je teplota nastavena podle vašich preferencí. Pokud si nejste jisti, co je jeho příčinou, poraďte se se svým veterinářem.

Pokud zadýchávání a zrychlené dýchání vašeho zvířete následuje několik dalších negativních příznaků, měli byste se znepokojit. Neriskujte, pokud váš pes také zvrací, odmítá potravu nebo je ospalý. Okamžitě vezměte svého psa k veterináři.

Nafouklé bříško

Když si všimnete, že vaše štěně zrychleně dýchá, může se vám zdát, že má trochu nafouklé bříško. To vás může vyděsit, protože nafouklé břicho si možná spojujete s něčím špatným. Není to však vždy pravda.

Nadmutým bříškem trpí mnoho štěňat při běžných nebo lehčích onemocněních. Například u štěněte, které se nenaučilo jíst přiměřenou rychlostí, se může objevit nafouklé břicho. Je to proto, že jedlo příliš rychle a vdechlo příliš mnoho vzduchu.

Štěňata, která měla štěněcí červy, mohou mít také nafouklý žaludek. Tento problém není tak hrozný, jak se zdá; červi jsou u štěňat velmi rozšířeni, včetně některých druhů, které se přenášejí přímo od matky mlékem.

Kdy se jedná o závažný problém?

Problémy s dýchacími cestami

Ačkoli zrychlené dýchání obvykle není důvodem k obavám, může být příznakem několika onemocnění. Závažnost těchto onemocnění je různá a často je doprovází další příznaky, které pomáhají problém zúžit.

Rychlé dýchání, známé také jako tachypnoe nebo polypnoe, souvisí s několika plicními poruchami. Některé z nich, jako například astma nebo psincový kašel, jsou ve srovnání s nimi velmi lehké. Jiné, jako je plicní edém nebo plicní krvácení, jsou závažnější.

Rychlé dýchání může být příznakem i jiných než srdečních nebo plicních problémů vašeho štěněte. Rychlé dýchání může být příznakem anémie, zhoubného onemocnění nebo nízké hladiny kyslíku v krvi.

Pokud zjistíte, že váš pes rychle dýchá v jiných situacích, než je spánek, ochlazování nebo zotavování po cvičení, měli byste si domluvit schůzku s veterinárním lékařem.

Příznaky zrychleného dýchání u štěňat

I když se psi po cvičení nebo náročné aktivitě zadýchávají, pokud zjistíte některý z následujících příznaků, váš pes může mít dýchací potíže nebo trpět dechovou tísní:

  • Dýchání pomocí břišních svalů
  • Nedostatek chuti pít, jíst nebo se hýbat
  • Bledé, modré nebo cihlově červené dásně
  • Slintání
  • Dýchání s otevřenými ústy
  • Těžké, zrychlené dýchání, které je o něco silnější než lapání po dechu a zní jinak.

Co byste měli dělat?

Sledujte frekvenci dýchání svého psa, když spí nebo odpočívá, abyste zjistili, zda nedýchá neobvykle rychle.

Ať už je příčina jakákoli, jsou to všechno příznaky, že váš mazlíček musí okamžitě navštívit veterinárního lékaře, protože se jedná o zdravotní problém psa.

Pokud vaše štěně dýchá rychle, ale jinak vypadá zcela normálně, musíte se poradit s veterinárním lékařem. Ten vám může doporučit, abyste štěně několik dní sledovali a monitorovali jeho dechovou frekvenci a vyhodnotili, zda se zklidní.

Veterinární lékař provede důkladné vyšetření, aby zjistil, zda se onemocnění týká srdce, krevního oběhu, plic, dýchacích cest, krku, hlavy nebo jiného orgánu. Problém může být také způsoben celkovým zdravotním problémem.

Za určitých okolností může zrychlené dýchání znamenat nutnost lékařského ošetření, je však třeba si uvědomit, že se jedná o výjimky, nikoli o pravidlo.

V důsledku toho není třeba se znepokojovat, pokud si všimnete, že váš chlupatý společník rychle dýchá, zatímco podřimuje, i když se zároveň pohybuje a vydává hluk. Je to prostě základní součást života štěněte, a pokud nemáte opravdu silné indicie, že se děje něco jiného, například následný příznak, můžete být v klidu.

Domluvte si schůzku s veterinárním lékařem, který důkladně posoudí zdravotní stav vašeho štěněte.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky