Můžete si za domácího mazlíčka pořídit tuleně? Vše o životním prostředí a životě tuleňů

Adam Valový
1. února 2023
9 minut čtení

Když mluvíme o roztomilých a mrštných zvířatech, na seznamu se objeví i tuleni. Jsou to především rychlí plavci, které má většina lidí ráda, a někteří by si je pochopitelně mohli přát jako domácího mazlíčka.

Můžete si pořídit za domácího mazlíčka tuleně?

Ano, legálně můžete mít pečeť pro domácího mazlíčka. Stane se tak pouze v případě, že máte veškeré vybavení a prostor potřebný k tomu, aby se zvíře cítilo pohodlně. 

Potřebovali byste oblázkovou pláž, velký bazén se slanou vodou, ve kterém by tuleň mohl plavat. Potřebovali byste také stálý přísun ryb, kterými byste tuleně krmili. Pořiďte si tuleně z organizace pro volně žijící zvířata nebo ze zoologické zahrady.

Strava a životní prostředí tuleňů

Když si plánujete pořídit domácího mazlíčka, musíte zvážit, kde ho budete chovat a co bude jíst. Zohlednění těchto dvou faktorů zajistí, že zvíře bude ve vaší domácnosti zdravé a spokojené, a totéž platí i pro tuleně. 

Co jedí tuleni?

Všichni tuleni se živí především rybami. Jsou to dobří potápěči a plavci, a proto mohou ryby chytat a jíst. Mají velké oči, které jim umožňují vidět pod vodu, zatímco loví.

Mají také fousky, které jim umožňují rozpoznat sebemenší pohyb na vodě a najít kořist. V závislosti na ročním období se živí treskami, platýsy a dalšími dostupnými druhy ryb.

Některé větší druhy, například tuleň sloní a tuleň leopardí, se živí chobotnicemi a tučňáky. Všechny tyto dovednosti si osvojí po ukončení období kojení.

Kde žijí tuleni?

Tuleni se vyskytují podél většiny pobřeží, která jsou chladná, ale většina populace žije v arktických a antarktických vodách. Jsou to mořští savci, ale hodně času tráví na souši. Jsou více přizpůsobeni životu ve vodě.

Na zemi se tuleň pohybuje rychlostí asi 2 km za hodinu, ale ve vodě může plavat rychlostí až 35 km/hod. To znamená, že potřebují dostatek prostoru pro plavání a hry, protože jsou akrobatičtí plavci.

Typy tuleňů

Tuleni jsou známí svou jedinečnou stavbou těla a energií. Jsou velmi rozmanití a tvoří 32 různých druhů, které se od sebe mírně liší. Jsou to mořští savci, ale hodně času tráví na souši. Zde jsou některé běžné druhy tuleňů:

Tuleň šedý

Tito tuleni se obvykle vyskytují v severním Atlantiku a žijí většinou v koloniích podél pobřeží. Jejich potravou jsou především ryby, ale mohou se živit vším, co najdou, od humrů až po chobotnice.

Denně spotřebují v průměru 56 kg potravy a v současné době jsou ohroženi, protože jsou loveni pro maso, olej a kůži, zejména v USA. Doufejme, že se tento druh obnoví a stav jeho ochrany se změní.

Tuleň grónský

Vyskytují se od Kanady po Rusko. Patří k nejhojnějším živočichům na planetě, jejich populace na celém světě dosahuje přibližně 7,5 milionu. Jejich mláďata mají bílou srst, která v průběhu růstu mění barvu. 

Jedná se o možnost pro domácího mazlíčka, protože stav jejich ochrany je nejméně znepokojivý. Lov mláďat je zakázán a trh s výrobky z tuleňů poklesl.

Tuleň obecný

Jedná se o tuleně, kteří se běžně vyskytují v mírných a arktických oblastech. Mají stříbrnou, šedou nebo hnědou srst a nosní dírky ve tvaru písmene V.

Jedná se o samotářská zvířata, která netvoří společenství; je to tedy dobrá volba pro domácího mazlíčka.

Matky jsou pak jedinými živitelkami svých mláďat a rodí jednou ročně. Vyhubení jim nehrozí; nechrání je tedy žádné zákony na ochranu přírody. 

Zabíjení tuleňů je však ve většině zemí včetně USA obecně nezákonné, pokud neohrožuje rybolov.

Tulení srst

Své jméno dostaly kvůli husté srsti, kterou mají. Samci jsou obvykle větší než samice a mají teritoria, která zahrnují asi 40 samic. Vyskytují se po celém Pacifiku, od Japonska po Kalifornii. 

Mohou se dožít až 25 let a živí se rybami, jako jsou sledi a olihně. Dobře plavou, ale nepotápějí se do hloubek. 

Původně je lidé hojně lovili pro jejich kůže, ale díky úsilí o jejich ochranu se vracejí.

Tuleň leopardí

Jedná se o jedny z největších tuleňů na světě, kteří dorůstají délky až 11,5 metru. Jedná se také o velmi agresivní druh tuleně, který může napadnout člověka.

Jejich dobrou vlastností je, že visí hlavou dolů a pod vodou zpívají. Jediným přirozeným predátorem těchto tuleňů jsou kosatky a občas i tuleni sloní. 

Většinou žijí v oblastech, které jsou pro člověka nehostinné, například hluboko v Arktidě, kde mrzne. Živí se rybami, ale někdy se mohou živit i tučňáky a dalšími druhy.

Tuleň sloní

Jedná se o největší tuleně na světě, kteří se dělí na tuleně severní a jižní. 

Jižní tuleni jsou větší než severní a v obou případech jsou samci větší než samice. Jejich zbarvení se liší v závislosti na věku, ročním období a pohlaví.

Mají krátké přední ploutve s nehty. Kromě toho se jednou ročně líhnou a vylézají kvůli tomu na souš. 

Jsou dobrými potápěči a živí se rybami, tučňáky, chobotnicemi, korýši a olihněmi. Samice loví v otevřených oceánech, zatímco samci na dně oceánů.

Úžasná fakta o tuleních

Ano, tuleni jsou většinou roztomilí, ale co dalšího byste o nich měli vědět? Pokud máte domácího mazlíčka, musíte pochopit, čeho všeho je schopen, abyste věděli, co můžete očekávat. Zde je několik zásadních faktů o tuleních.

Tuleni mohou spát pod vodou

Zdá se to jako směšné tvrzení, ale je to pravda. Spí pod vodou, ale musí se probudit, aby se nadechli, a pak zase usnou. Mohou otevírat a zavírat nozdry, aby se jim do dýchacího ústrojí nedostala voda.

Jsou dobře přizpůsobeny extrémnímu chladu

Tuleni mají pod kůží silnou vrstvu tuku, která je pokryta hustou srstí. To jim umožňuje přežít v nízkých teplotách Arktidy a Antarktidy.

Pomocí fousků hledají ryby pod vodou

Při hledání ryb pohybují rty a tím i vousky. Mají vyvinutý čich, ale pod vodou zavírají nozdry.

Samice tuleňů dokáží pomocí čichu identifikovat svá mláďata

Každé tulení mládě má pach, který jeho matka dobře zná. Když jsou tuleni ve velké skupině, jak tomu často bývá, může matka své mládě v době krmení vycítit nebo ho chránit.

Ohrožení tuleňů ve volné přírodě

Předpokládejme, že chcete chovat tuleně, pak musíte mít tuleně rádi. To znamená, že musíte znát některé faktory, které ohrožují jejich populaci, abyste mohli pomoci některé z nich zachránit. Zde jsou největší hrozby pro současnou populaci tuleňů:

Lov

Některé druhy tuleňů jsou považovány za zranitelné nebo ohrožené. Důvodem je velké množství lovu v moři.

Tuleni jsou loveni pro kůži, maso a olej, což výrazně snížilo jejich populaci.

Nedostatek potravy

To je způsobeno jak zvýšenou rybolovnou činností, tak ničením stanovišť tuleňů. S tajícím arktickým ledem se stále snižuje množství potravy, kterou mají tuleni k dispozici, a jejich populace se ztenčuje. 

V důsledku nadměrného rybolovu mají také volně žijící zvířata, včetně tuleňů, málo potravy, což vede k hladovění.

Globální oteplování a znečištění

To jsou největší problémy mořských živočichů, zejména těch, kteří žijí v arktických oblastech. Globální oteplování způsobilo tání ledovců, což ničí životní prostředí tuleňů a snižuje množství jejich potravy.

Zvýšení teploty také zvyšuje počet predátorů, kteří jdou po tuleních, a tím narušuje potravní řetězec, což může způsobit jejich vyhynutí. 

Oceány jsou zaplaveny znečišťujícími látkami, které tuleně otravují, což vede k jejich úhynu a snížení populace.

Pokud splňujete všechny požadavky, můžete si tuleně ponechat jako domácího mazlíčka. Je však nutné vědět, že tuleni jsou především společenská zvířata a nemůžete si ho jen tak chytit na pláži. 

Bylo by to nešetrné, podobně jako odebrat dítě rodičům. Nejlepší je adoptovat mládě nebo rehabilitovat zraněného tuleně prostřednictvím správných organizací zabývajících se volně žijícími živočichy. 

Tuleni jsou krásní tvorové, se kterými by mohla být zábava, ale mají silný a nepříjemný pach.

Lov tuleňů je v USA zakázán a je povolen pouze v případě, že zvířata ohrožují rybolov. Globální oteplování, znečištění a nelegální lov poškodily populaci tuleňů a je třeba přijmout určitá opatření na ochranu těch, kteří ještě zbývají.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky