Proč moje kočka všude čůrá?

Lenka Němcová
1. března 2023
8 minut čtení

Abnormální močení je u koček časté a může být pro majitele koček natolik nepříjemné, že zvažují, že své kočky pošlou pryč. Než budete pokračovat touto cestou, měli byste být informováni, že stále existuje možnost, jak tento problém vyřešit.

Mezi nejčastější příčiny, proč vaše kočka močí všude, patří infekce močových cest, zažívací problémy, vysoká hladina cukru v krvi a další zdravotní problémy.

Zde je několik důvodů, proč udržovat kočku v bezpečí a zdravou, a také několik užitečných tipů.

Jaké jsou příčiny?

Existují dva druhy problémů. Zdravotní a behaviorální. Dnes se tomuto tématu budeme věnovat podrobněji.

Zdravotní problémy:

Nadměrná hladina cukru v krvi:

Vysoká hladina glukózy může způsobit nadměrnou žízeň a močení, zatímco nekontrolovaná cukrovka může způsobit, že kočky močí mimo toaletu. Dalšími metabolickými onemocněními, která mohou zvýšit produkci moči koček, jsou onemocnění jater, cukrovka a problémy se štítnou žlázou.

Močové infekce:

Infekce močových cest jsou u mladých koček neobvyklé, ale mohou být častým zdrojem močových problémů u starších koček, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými onemocněními, která mají vliv na močový systém.

Problémy s trávicím ústrojím:

Stejně tak mohou problémy s trávicím traktem způsobit, že vyprazdňování je pro kočku bolestivé, zvyšuje se frekvence nebo potřeba nutkání a snižuje se kontrola kočky nad vyprazdňováním. Infekce močových cest a močení mimo záchod jsou častější u koček s několika dlouhodobými zdravotními problémy.

Další zdravotní problémy:

Mezi běžné zdravotní problémy, které mohou způsobovat močení koček mimo toaletu, patří cukrovka, močové problémy, chronické onemocnění ledvin a artritida Problémy s toaletou mohou mít řadu příčin, například zdravotní problémy, nesnášenlivost k toaletě nebo sklon k močení či kálení na cizích místech.

Jakékoli onemocnění, které způsobuje, že vaše kočka pije více než obvykle, například onemocnění ledvin nebo cukrovka, může také způsobovat nesprávné močení. Nemoci ledvin a štítné žlázy a cukrovka mohou být také viníky nepoužívání stelivových boxů, protože často způsobují, že kočky více pijí a častěji močí.

Pokud vaše kočka močí jinam než na záchod, může to znamenat zdravotní problém. Ten je třeba léčit, nebo se může jednat pouze o behaviorální reakci na události.

Zda se jedná o zdravotní příčinu, může diagnostikovat pouze veterinární lékař, takže pokud vidíte, že vaše kočka močí mimo box, vyjměte přepravku a dejte ji dovnitř. Ať už je důvod jakýkoli, je důležité navštívit veterináře, aby se ujistil, že je vaše kočka zdravá. Pokud není znám žádný zdravotní důvod nesprávného močení vaší kočky, je důležité zjistit, co způsobuje, že se vaše kočka takto chová.

Potíže s chováním:

Problémy s úzkostí:

I když se jedná o běžný problém, se kterým se kočičí rodiče setkávají, je důležité si uvědomit, že není normální, aby vaše kočka změnila chování, které zahrnuje močení mimo toaletu. Pokud vaše kočka močí na postel, polštáře nebo oblečení, zejména když jste pryč, může to být příznak separační úzkosti.

Vaše kočička může být rozzlobená:

Pokud máte podezření, že se vaše kočka obává svého okolí nebo se zlobí na ostatní domácí zvířata v domě, pokuste se tyto problémy co nejdříve vyřešit.

Jaká jsou řešení?

  • Ujistěte se, že je toaleta nejblíže místu, kde kočka tráví nejvíce času, a pravidelně ji čistěte, aby se kočka cítila pohodlně, když do ní chodí čůrat. Mezitím mohou majitelé koček zajistit, aby jejich kočka přestala močit na stejném místě, a to důkladným čištěním této oblasti.
  • Kočky by mělo bavit hrabání v záchodové míse.Pokud se vaše kočka věnuje svým záležitostem a pak co nejrychleji vyběhne ze záchodové mísy, je to další známka toho, že s jejím nastavením není něco v pořádku.
  • Pokud je záchod příliš malý nebo příliš špinavý, může si kočka hledat jiná místa pro svou potřebu. Možná to někoho překvapí, ale důvodem, proč vaše kočka přestane stelivo používat, může být i jeho umístění.
  • Pokud tedy vaše kočka čůrá mimo box, překontrolujte čistotu boxu a druh používaného steliva. Použijte čisticí prostředek, který neutralizuje zápach v místech, kde vaše kočka nepravidelně močí. Některé přípravky pouze maskují zápach, což vaší kočce nezabrání v opakovaném používání stejných míst.
  • Chcete-li se zápachu zcela zbavit, musíte místa, na která kočka močila, důkladně vyčistit speciálním čisticím prostředkem, například enzymatickým čisticím prostředkem. Při čištění kočičí moči je důležité neutralizovat zápach pomocí enzymatického čističe.
  • Ujistěte se, že je vaše kočka u vás doma spokojená. Aby bylo prostředí vaší kočky optimální, poskytněte jí více než dostatek prostoru. Snažte se svou kočku zapojit do hry a dávejte jí hračky.
  • Pokud udržujete kočičí záchůdek v čistotě a máte ho na snadno přístupném místě spolu s oblíbeným stelivem vaší kočky, nezapomeňte se poradit s veterinářem, aby vyloučil případné zdravotní problémy. V závislosti na tom, co se zjistí ve vzorku moči kočky, může veterinární lékař navrhnout další krevní testy k vyloučení nebo potvrzení jiných zdravotních problémů.
  • Jakmile váš veterinární lékař zjistí zdravotní příčiny nevhodného močení, dalším krokem je určit, které prvky prostředí způsobují nežádoucí chování vaší kočky.
  • Veterináři obvykle doporučují, aby každá kočka měla dva záchodky. I když máte jednu kočku, potřebuje dva záchůdky. Zdůvodňuje se to tím, že mnoho koček raději využívá jednu krabici na moč, zatímco druhou na výkaly. Dalším důvodem je zabránit konfliktům o teritorium kočičího záchodku mezi kočkami.
  • Starší kočka by měla být schopna snadno projít přes záchod. Zkuste si pořídit mělký box pro kočky nebo nainstalovat žebřík ke dveřím boxu.

Pokud vaše kočka trpí zjištěným zdravotním problémem, váš veterinární lékař by vám měl předepsat recept nebo léčbu, která pomůže problém vyřešit.

Některé z těchto zdravotních příčin jsou naléhavější nebo nebezpečnější než jiné, ale bez ohledu na to, jakou zdravotní příčinu může mít nevhodné močení vaší kočky, by vám měl být váš veterinární lékař schopen poskytnout některé odpovědi nebo řešení. Doufám, že vám tento článek pomůže udržet vaši kočičku zdravou a vitální.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky