Proč králíci dupou?

Lenka Němcová
20. února 2023
8 minut čtení

Králík může dupat z různých důvodů, obvykle je to způsobeno děsivými okolnostmi. Nejčastěji je to proto, že králík cítí nebezpečí.

Kromě strachu mají někteří králíci různé příčiny, včetně podráždění.

Co způsobuje dupání králíků?

Bojí se ohrožení

Pokud váš králík hodně dupe, ulehčete mu situaci tím, že zjistíte, co ho nutí reagovat nebezpečně. Něco pro vás zdánlivě neškodného může u králíka vyvolat strach.

Škrábání papíru, určitý zápach, ptáci poletující kolem dveří a každodenní zvuky se mohou zdát člověku neškodné, ale u některých králíků mohou vyvolat strach.

Králík, který neustále dupe, může podlehnout stresu, proto je třeba ho co nejdříve přemístit od pomyslné „hrozby“ a uklidnit a pomazlit se s ním.

Upozornění na dravce

Dupání je zajímavá činnost, protože brání králičí rodinu a zároveň odhaluje, kde se jednotliví králíci nacházejí. Ačkoli se může zdát paradoxní, že králík tímto způsobem ohrožuje svou vlastní bezpečnost, právě zde se dozvídáme o druhé funkci tlučení. Králíci svým dupáním signalizují predátorům, že jsou připraveni zaútočit.

K ulovení kořisti by se predátoři snažili vynaložit co nejméně energie. Kdykoli králík duní, signalizuje tím predátorovi: „Vím, že jsi tady, takže nebude snadné mě chytit.“ Vždy, když králík duní, signalizuje tím predátorovi: „Vím, že jsi tady, takže nebude snadné mě chytit.“ Může dokonce působit jako odstrašující prostředek, který predátora přiměje pronásledovat snadněji ulovitelnou kořist.

Když jim někdo ublíží nebo je něco bolí

Pokud jsou králíci zranění nebo trpí bolestí, mohou dupat. Zranění, jak mnozí z nás dobře vědí, mohou být matoucí a děsivá. Není divu, že mohou u některých králíků vyvolat strach. Pokud váš králík bez zjevné příčiny dupe, zejména pokud vykazuje jiné příznaky nemoci, měli byste ho vzít k veterináři na vyšetření.

Jsou frustrovaní

Králíci mohou být podráždění z různých důvodů. Někteří používají termín zuřivost, který může být v některých případech přesný. Tlapky králíků buší v podráždění z různých příčin.

Mohou jim chybět dřevěné hračky, které by mohli žvýkat, nebo je třeba doplnit vodu, aby nekonzumovali moč, výkaly nebo odpadky.

Mohou být podrážděná, protože jejich králičí společníci přebírají příjemné aktivity na jejich stanovišti. Je také možné, že brání svůj prostor před nově příchozími do ekosystému.

Dupání nohou může někdy znamenat frustraci v důsledku nedostatku očekávaných dobrot. K dupání nohou může dojít také v případě, že je králíkovi bráněno v oblíbené zábavě.

Je normální, že králíci dupou nohama?

Králíci nedupou nohama bezdůvodně. Mohou to dělat z jednoho nebo více výše uvedených důvodů, nebo se jim to prostě líbí.

V každém případě musíte vy, majitelé králíků, zjistit, proč vaši králíci dupou tlapkami, abyste mohli lépe přizpůsobit jejich požadavky a přání.

Všímejte si všech dalších činností, které váš králík při tlučení tlapkami provádí.

Pokud to dělají v blízkosti talíře s jídlem nebo pitím, jsou zoufale hladoví (nebo dehydratovaní). Pokud tlučou tlapkami uprostřed noci, pravděpodobně se chystají upozornit na potenciálního predátora, o kterém se domnívají, že číhá poblíž.

Měli byste být také schopni odhalit vysvětlení pro dupání nohou vašeho králíka, pokud se dáte do vlastního výzkumu.

Jak udržet králíka šťastného?

Králíci potřebují společnost jiných králíků, aby se jim dobře dařilo.

Králíci jsou společenské bytosti, proto je nikdy nechovejte samotné nebo bez alespoň jednoho dalšího králíka, se kterým si dobře rozumí.

Obecně platí, že králíci by měli žít v partnerském svazku; je to dovednost, která vyžaduje čas a trpělivost, ale pokud se jí dosáhne, výrazně se zlepší životní úroveň králíků.

Aby se zabránilo vzniku velkého počtu mláďat, musí být králíci vykastrováni.

Přístřešek

 Králíci vyžadují velký výběh odolný proti predátorům se dvěma částmi, pokud jsou chováni venku mimo dosah divokých králíků.

Bouda ve výběhu by měla poskytovat bezpečné útočiště pro spánek a úkryt. Aby byli králíci v bezpečí před větrem a deštěm, měla by být tato komora krytá.

Součástí by měl být prostor ve stylu nory s často čištěným prádlem. Norování je přirozený králíkův zvyk, který by měli umět předvést. A potřebují bezpečné a uzavřené prostředí, kde se mohou schovat.

Králíkárna vašich králíků musí být spojena s výběhem s dostatečným prostorem, aby mohli běhat, skákat, sedět nebo stát vzpřímeně, cvičit a projevovat typické chování králíků.

Králíky můžete chovat i uvnitř svého domova. Díky tomu lidé často tráví mnohem více času tím, že se věnují svým králičím kamarádům a dobře se s nimi spřátelí. A budují si k nim silné pouto.

Vaši králíci budou stále potřebovat bezpečné místo uvnitř, které bude chráněno před únikem, ale nebudou potřebovat klec. Mohou být dokonce vycvičeni na toaletu.

Pravidelné cvičení a duševní stimulace

Králíci jsou chytrá zvířata, která potřebují hodně pohybu a volnosti, aby zůstala zdravá a emocionálně aktivní.

Udržujte jejich okolí co nejvíce fascinující a umožněte jim každodenní běhání, skákání a hrabání.

Toho nejlépe dosáhnete tím, že necháte králíky volně se pohybovat v bezpečném travnatém prostoru chráněném před predátory, daleko od divokých králíků.

Pokud na králíky během jejich pobytu venku nedohlédnete, mohou se zahrabat a utéct nebo jim mohou ublížit predátoři, jako jsou kočky nebo psi.

Mějte na paměti, že králíky často pronásledují a zabíjejí psi a kočky.

Výživa

Mezi nejdůležitější prvky pro udržení zdraví králíka patří zajištění vhodné stravy.

Králíci jsou býložravci, živí se pouze rostlinami (konzumují rostlinný materiál). Pro vyváženou stravu je nezbytný pravidelný přísun trávy a/nebo travního sena.

Tráva/seno by měly tvořit alespoň 80 % králíkovy stravy a jsou nezbytné pro zdravá střeva. Žvýkání během dne udržuje zuby králíka opotřebované a předchází zubním problémům.

Králíci jsou roztomilá stvoření, která si cení našeho času a pozornosti, když se snažíme přijít na to, co se nám snaží sdělit.

Dupání nožiček může signalizovat různé problémy. Určení toho, co je příčinou dupání, by však nemělo trvat dlouho.

Nejpodstatnější je neustále naslouchat komunikačním signálům vašeho králíka, abyste mohli vyhodnotit jeho požadavky a pomoci mu žít co nejlépe a nejšťastněji.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky