Proč vám psi sedají do klína?

Lenka Němcová
22. března 2023
7 minut čtení

Zvláštní chemie mezi lidmi a psy je stará tisíce let. Psi jsou známí jako nejvěrnější přátelé člověka. V blízkosti člověka se chovají jinak, než když komunikují s jinými psy nebo zvířaty.

A pokud máte psa, můžete si všimnout, že váš pes dělá kolem vás podivné a roztomilé věci. Spousta psů například ráda sedí svému majiteli na nohou. Proč si ale psi sedají na vaše nohy?

Možná si myslíte, že vám pes patří, ale patříte k němu i vy. Tímto způsobem si vás váš psík bude nárokovat a chránit. Když si váš pes sedne na naše nohy, je to vlastnická záležitost.

Existují však i jiné důvody, proč se váš pes může na vašich botách krčit, takže si přečtěte, který důvod je pro vašeho psa nejvhodnější.

Nejčastější důvody, proč si na vás psi sedají

Je zdrojem útěchy

Všichni jsme rádi nablízku svým milovaným a drahým a nejinak je tomu i u našich psů. Váš pes vám může chtít být nablízku, zejména pokud je mu zima pro teplo vašeho těla. Fyzický kontakt s majitelem jim poskytuje teplo, útěchu a uklidnění.

Funguje to i opačně. Pokud se necítíte dobře nebo jste smutní, může si váš pes sednout na vaše nohy, aby vás utěšil. Psi umí velmi dobře číst lidské emoce, proto pokud jste z nějakého důvodu smutní, může si na vás pes sednout, aby vás utěšil.

Snaží se vám ukázat, že vás milují

Jedním z mnoha způsobů, jak vám váš pes může dát najevo, že vás má rád, je sedět vám na nohou. Stejně jako vy byste se ke své milované osobě přitulili ze stejného důvodu, chce se k vám přitulit i váš pes. Většina psů ráda sedí u svých oblíbených lidí, ať už sedí vedle nich, na jejich nohách nebo na klíně.

Když váš chlupáč sedí kdekoli ve vaší blízkosti, dává tím najevo, že vás bezvýhradně miluje.

Dělají si na vás nárok

Váš pes vás vnímá jako svou osobu, která patří jen jemu. Nechce, aby se k vám přiblížili jiní lidé nebo psi. Důvodem, proč vám pes sedí na nohou, na klíně nebo kdekoli poblíž, je tedy to, že si vás označuje jako „svého“.

Pokud máte doma více domácích mazlíčků, možná jste si všimli, že pokud se k vám přiblíží jiné zvíře, váš pes si přímo přijde vymezit své teritorium a všem ostatním řekne, že patříte jemu.

Hledají teplo

Váš pes se k vám může přiblížit, pokud je mu trochu chladno. Přitulení k vašim nohám jim poskytne tolik potřebné teplo. Během prvních týdnů života spí psi v těsné blízkosti svých sourozenců a matky. Pokud váš pes spí vedle vás nebo se k vám přitiskne, je to prodloužení tohoto chování.

Měli byste být vděční, že vás váš pes považuje za rodinu a cítí s vámi stejné teplo a pohodlí jako se svou matkou.

Pro vaši podporu

Psi mají schopnost interpretovat naše chování, zdraví a emoce. Pokud vycítí, že jste unavení, necítíte se dobře nebo jste nešťastní, jednoduše se k vám přitulí, aby vás podpořili. Prostě chtějí, aby se jejich majitelé cítili lépe tím, že jim věnují náklonnost a lásku. Tímto způsobem vám dávají najevo, že vás mají rádi.

Pes vycítí, když se s vámi děje něco špatného, prostě si lehne na vaše nohy, aby vás podpořil.

Jsou úzkostní nebo nervózní

Pokud je váš pes úzkostný nebo nervózní, může si sednout na vaše nohy, protože vás považuje za zdroj ochrany. Může to být jejich způsob, jak říct: „Hej, chraň mě, právě teď se bojím“.

Vaši psi mohou být úzkostní, když slyší cizí nebo hlasité zvuky, když jsou v domácnosti noví lidé nebo při návštěvě veterináře. Část psů také vycítí, že jejich majitelé odcházejí z domova, takže dostanou separační úzkost a mají tendenci sedět blíž.

Chování svého psa byste měli sledovat. Některé příznaky úzkostného psa jsou – stažený ocas, stažené uši, napjatá řeč těla, skloněná hlava nebo podivné stravovací návyky.

Měli byste nechat svého psa sedět na nohách?

Ať už váš psík sedí na špičce vašich nohou nebo kdekoli poblíž, za normálních okolností by to nemělo vyvolávat žádné obavy. Je to jen jeden z jejich způsobů, jak vám projevit náklonnost, utěšit vás, prohlásit vás za svého nebo jen proto, že je jim zima. Ve skutečnosti to pro vás může být skvělý způsob, jak si se psem vytvořit pouto.

Pokud si však všimnete, že váš pes tráví na nohou příliš mnoho času, může to být známkou toho, že je váš pes nervózní nebo ztratil důvěru. To se stává zejména tehdy, když se necítí v bezpečí.

Chcete-li to napravit, musíte najít příčinu jejich problému. Někdy je pro ně obtížné se socializovat s jinými lidmi nebo zvířaty. V takovém případě mohou potřebovat určitý výcvik pro interakci s jinými lidmi nebo zvířaty.

Někteří psi jsou také příliš majetničtí vůči svým majitelům a neradi se o ně dělí s někým jiným. Pokud se tak děje, možná je budete muset odradit, protože se to může brzy změnit v destruktivní chování.

Jak vidíte, psi si na vás sedají z mnoha důvodů. Nejdůležitější však je, že tím, že na nás nebo s námi leží, nám dávají najevo, jak moc nás mají rádi. Na tomto chování není nic špatného, dokud není přehnané.

Pokud se na vás váš pes lepí příliš často, vyzkoušejte některé výcvikové metody. V opačném případě ho nechte, ať se k vám schoulí a miluje vás. Jedno je jisté, mít psa vám opravdu může výrazně zlepšit život.

Existuje ještě nějaký důvod, proč nám psi sedají na nohy nebo na klín, o kterém jsme se nezmínili? Pokud ano, nezapomeňte se o něj podělit v komentáři.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky