Proč je dech mého psa cítit rybinou?

Lenka Němcová
31. března 2023
7 minut čtení

Zápach z úst může být způsoben stravou psa, konzumací různých druhů potravin nebo nezdravých potravin, onemocněním ústní dutiny nebo zubů, onemocněním horních cest dýchacích, infekcí nebo jinými metabolickými problémy (např. cukrovkou).

Nemoci zubů jsou u psů běžné (zejména u těch, kteří nepodstupují pravidelné zubní prohlídky), a z tohoto důvodu má mnoho psů zápach z úst nebo dech, který je cítit po rybině.

Zápach z úst u psů je běžný stav, který může u některých páníčků způsobit, že se ke svému psovi chovají váhavě.

V tomto článku se budeme zabývat nejčastějšími příčinami zápachu a také tím, co můžete udělat pro řešení této situace.

Jaké jsou příčiny zápachu vašeho psa po rybách?

Příjem potravin

Rybí zápach může být způsoben tím, že váš pes něco spolkl nebo mu uvízlo v tlamě. Pokud je zápach silnější než obvykle a váš pes jí skutečnou rybu, je velká pravděpodobnost, že mu něco uvízlo v zubech a nechtělo se to pohnout. Nezapomeňte také dávat pozor na nadměrné slinění.

Pokud váš pes rád jí zapáchající potraviny, jako jsou kočičí výkaly, rybí pamlsky nebo rybí krmivo, může to být také zdrojem zápachu rybího dechu. Přestože váš pes může mít trochu jinou stravu než vy, jeho moč by měla být cítit stejně jako vaše moč.

Problémy se žlázami

Bohužel, pokud je rybí zápach nějakým způsobem ohromující a vychází z celého psa spolu s jeho dechem, je pravděpodobnou příčinou vliv na anální žlázy. Pokud váš pes vydává rybí zápach, je nejpravděpodobnější příčinou poškození análních žláz, které je třeba uvolnit.

U zablokovaných análních žláz se může vyvinout rybí zápach, který může pes vdechovat, pokud si danou oblast olízne. Pokud tedy dýchání vašeho psa začne být náhle podezřelé, zkontrolujte jeho žlázy, zejména pokud víte, že jeho ústní hygiena je v pořádku.

Problémy se zuby

Pokud je příčinou zápachu z úst vašeho psa zubní plak, zubní kámen a paradentóza, bude nejlepší, když se objednáte ke svému veterináři a zjistíte, zda je váš pes vhodný pro čištění zubů.

Bakterie se množí ve vnitřních částech psí tlamy. Přemnožení bakterií může způsobit kyselý dech, když plak ztuhne v zubní kámen. Špatná zubní hygiena u psů způsobuje zápach z úst, zánět dásní a problémy se zuby.

Je také možné, že na vině je vnitřní onemocnění. Špatný dech s rybím zápachem je příznakem poškození ledvin a jater. Sladce hnilobný zápach může ukazovat na cukrovku, zatímco dech páchnoucí močí signalizuje poškození ledvin. Pokud má váš pes problémy s močením nebo vyměšováním, měli byste ho ihned vzít k veterináři.

Může se jednat o onemocnění dásní (zánět dásní), zubní vředy nebo abscesy, které způsobují nepříjemný zápach a další nepohodlí psa.

Rybí dech u psů může být někdy způsoben zlomenými zuby nebo abscesy, proto nechte veterináře vyšetřit tlamu a zuby vašeho psa, aby odstranil konkrétní zubní problémy.

Jak se s touto situací vypořádat?

Pečujte o jejich ústní dutinu

Zápachu z úst se můžete zbavit častým čištěním zubů psa, nejlépe jednou denně, kartáčkem s měkkými štětinami nebo prstovým kartáčkem a enzymatickou zubní pastou pro psy.

Používání dentální pasty nebo prostředků na odstranění zubního plaku a kamene, jako jsou tyčinky, také přirozeně vyčistí zuby vašeho psa.

Hračky na žvýkání

Pokud svému psovi poskytnete různé žvýkací hračky a odměny za zuby, povzbudíte ho, aby se o své zuby staral sám.

Žvýkání udržuje psa šťastnějšího a zdravějšího, protože zmírňuje nudu a zabraňuje tvorbě zubního plaku a kamene. Stačí vybrat žvýkací hračky pro psy, které jsou vhodné pro velikost a věk vašeho psa.

Změna stravy

Rybí dech u psů nemusí být tak neobvyklý, pokud ve svém jídelníčku konzumují hodně ryb. Rybí zápach obvykle není důvodem k obavám, pokud svému psovi nabízíte rybí moučku nebo ho doplňujete rybím tukem.

Mikrobiální nerovnováha ve střevech vašeho domácího mazlíčka mu může bránit v úplném strávení potravy, což má za následek měkkou nebo vodnatou stolici.

V tomto případě může strava bohatá na probiotika pomoci stimulovat proces obnovy tím, že vytlačí škodlivé bakterie a nahradí je zdravými bakteriemi. Probiotika pomáhají při trávení a vstřebávání živin vaším zvířetem.

Probiotika speciálně vyrobená pro psy mohou podpořit vyvážený výskyt prospěšných bakterií v tlamě a zachovat svěží dech tím, že s nimi zkombinujete pravidelnou stravu vašeho štěněte.

Kdy kontaktovat svého veterináře?

Pokud má váš pes problémy s močením nebo vyprazdňováním, je to znamení, že je čas okamžitě navštívit vašeho veterinárního lékaře.

Váš veterinární lékař provede krevní testy, aby se ujistil, že váš pes snáší anestezii. Je to také vhodná doba k vyloučení dalších možných příčin zápachu z úst vašeho psa.

Pokud si žádných problémů nevšimnete, ale přesto vás zápach z úst vašeho psa znepokojuje, objednejte se k veterináři a nechte ho vyšetřit a posoudit případné základní problémy.

Pokud máte čistokrevného psa, který je obzvláště náchylný k tvorbě zubního kazu, zeptejte se svého veterináře na zubních tmelů. Pomáhají udržovat zuby a dásně čisté tím, že zabraňují vzniku zubního kazu a plaku.

Pokud si všimnete, že se pach vašeho psa změnil, může to být známkou kožního nebo systémového onemocnění. A věřte nebo ne, zvláštní zápach, který cítíte, může být známkou zdravotního problému.

Kromě toho udržování fyzické kondice vašeho psa zabrání vzniku řady dalších zdravotních problémů a může pomoci vašemu veterinárnímu lékaři určit zdroj zápachu vašeho psa dříve, než se vymkne kontrole.

Předcházet systémovým problémům, jako je cukrovka, může být tak jednoduché, jako krmit psa výživnou a vyváženou stravou, umožnit mu dostatečnou fyzickou aktivitu a brát ho na běžné prohlídky k veterináři.

Udržování psa v dobré kondici může navíc pomoci vašemu veterináři odhalit skutečnou příčinu zápachu vašeho psa dříve, než se vymkne kontrole, a předejít tak celé řadě zdravotních problémů.

Měli byste se ujistit, že zápach z úst vašeho psa není příznakem vážnějšího problému, a poradit se se svým psím veterinářem. Přiložili jsme několik metod, které vám pomohou odstranit zápach a zlepšit život váš i vašeho psa.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky