Prosvětlete byt: Jak zvětšit malé byty?

Lenka Němcová
16. května 2021
4 minuty čtení

Vzdušnější prostor vám pomůže ke svěžím myšlenkám a většímu klidu. Jak jej docílit, i když podle metrů čtverečních nemáte místa nazbyt? Máme pro vás pár základních tipů, které vám pomohou váš domov nafouknout! 

Multifunkční nábytek 

Mnoho druhů nábytku můžete pořídit s více funkcemi najednou. To vám pomůže ušetřit spoustu místa navíc. 

 

Může se jednat třeba o sedací soupravy pro každodenní spaní. Skvělou volbou je ale i postel s úložným prostorem, kam můžete uložit sezónní oblečení, nebo rozkládací jídelní stůl. Ten vám za běžného provozu nebude v kuchyni překážet, zároveň v případě potřeby poskytne pár míst k sezení navíc.

 

Šetřit prostor pomáhají i stohovatelné židle nebo stoličky, které lze jednoduše skládat na sebe.

Světlé a krémové barvy 

Barvy dělají divy. Dokáží nám skvěle oživit místnost a mají tajemnou moc rozšiřovat prostor. Nevhodným výběrem interiér ale můžete zcela potopit. Čeho se držet? 

 

Strop zpravidla v menších pokojích nechejte bílý. Pro stěny volte umírněnější tóny bílých a krémových barev. Budete-li prostor chtít přece jen nějakou výraznější barvou oživit, pak volte jen jednu stěnu k výmalbě, pro kterou zvolíte buď sytější barvu, nebo tapetu. 

 

Světlejší barvy je dobré volit i pro podlahu. Malým prostorům sluší koberce v chladivých tónech, neutrální dřevěné podlahy i laminátové či PVC druhy podlah. Vyhněte se naopak kusovým koberečkům, které vám prostor spíše zahltí.

Zrcadla, zrcadla, zrcadla 

Zrcadlo není jen skvělým pomocníkem do koupelny nebo šatníku, dokáže nám zvětšit i jakýkoliv jiný prostor. Zároveň vám pomohou do interiéru vnést více světla. 

 

Pokud chcete zvětšit místnost, umístěte zrcadlo tak, aby v něm byl otevřený prostor vidět. Také je praktičtější, pokud se v něm neodráží příliš mnoho věcí, které by vám ve finále mohly způsobit spíše chaos.

 

Využijte stěny i stropy 

Nebojte se využít i stropy a stěny. Na ně můžete umístit police a poličky, stropy ozdobíte závěsnými květináči. Ušetří vám spoustu prostoru na podlaze, protože každý centimetr se počítá. Využít můžete:

 • závěsné knihovny
 • závěsný systém na jízdní kolo
 • magnetické tabule
 • výklopný stůl
 • sklopná postel
 • konzolové skříňky

 

Míň věcí, více místa

Neplatí, že vyhraje ten, kdo se pokusí nacpat maximum věcí na minimální prostor. Základní myšlenka by měla být, zda tolik věcí vlastně potřebujete shromažďovat. Dobře si rozmyslete každý kousek, který máte doma, a pokud jste jej za poslední rok nepoužívali, zvažte, jestli není ten ideální čas na to se ho zbavit. Bude se vám o poznání lépe bydlet i zařizovat. 

 • papíry a smlouvy můžete mít elektronicky uchované na uložišti nebo na externím disku 
 • slavnostnější nádobí a porcelánové servisy: skutečně je používáte?
 • časopisy představují další poměrně objemný nepořádek. Není čas dát je do sběru? 
 • stejně tak můžete zredukovat knihy: zejména ty, které nemáte v oblibě a číst znovu je nejspíš nikdy nebudete
 • zbavte se lapačů prachu. Ponechte si jen skutečně nezbytné věci nebo suvenýry, které pro vás mají citovou hodnotu. Zbytek vám jen zahlcuje prostor.
 • Oblečení, které jste dva roky nevytáhli ze skříně? Pryč s tím!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Bydlení,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky