Finance

Recyklace papíru krok za krokem

Ochrana životního prostředí by měla být samozřejmostí, ale pravdou je, že v tomto ohledu máme pořád značné rezervy. Proč je třeba přírodu chránit a snažit se množství odpadů omezit na minimum?

Ohledy a respekt k životnímu prostředí

Horkým tématem v souvislosti s tříděním a recyklací jsou v posledních letech zejména plasty a ostatní materiály tak stojí poněkud stranou pozornosti. Přitom právě u nás má sběr a třídění papíru velmi pevně zakořeněnou tradici, což nás značně odlišuje od okolních zemí. Je zcela zbytečné, aby papír mířil na skládky spolu se směsným odpadem.

Papír se recykluje poměrně snadno. Využitím sběrového papíru k výrobě lze ušetřit značné množství energie, vody a samozřejmě také stromů. K recyklaci však není vhodný jakýkoli papír. Recyklovat lze kancelářský papír, knihy, noviny, časopisy, sešity, reklamní letáky, ale samozřejmě také kartonové krabice, karton a lepenku. Naopak ke sběru nejsou vhodné jiné speciální druhy papíru, například voskový papír, uhlový papír, termopapír a také nejrůznější obaly tvořené papírem a jiným materiálem. Pochopitelně do kontejneru na papír nebo do sběrny nepatří mastný nebo jinak znečištěný papír.

Průběh výkupu papíru

Do jedné z mnoha poboček společnosti TSR Czech Republic, s. r. o., mohou papír odvézt nejen firmy a živnostníci, ale i soukromé osoby. Ani množství vykoupeného papíru není nijak omezeno. Papír by měl být ve formě balíků, roztříděn podle druhu, neboť v některých sběrnách se jednotlivé druhy váží samostatně.

V rámci výkupu papíru cenu ovlivňuje několik faktorů. Jedním z nich jsou ceny stanovené papírnami nebo zvyšující se poptávka z Číny. Zvyšuje se rovněž produkce lepenky a kartonů.

Zatímco při výkupu železa a barevných kovů mohou sběrny vyplácet odměnu pouze bezhotovostně, aby se předcházelo krádežím kovů, v případě výkupu papíru nic takového neplatí a je možná výplata hotovosti.

Další články

Investice do dluhopisů Uniprospe: Jaké jsou výnosy?

I při vysokých cenách energií je dnes možné ušetřit

Pravidelné investování je šikovným způsobem, jak ochránit své finance před nenasytnou inflací

Férové nebankovní půjčky, které vás nezruinují

Jak se vyznat v téměř nekonečné nabídce realitních kanceláří? Zkušenosti předchozích klientů řeknou mnohé

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *