Sauna na stromě? Poznejte unikátní finský saunový svět!

Adam Valový
25. září 2021
3 minuty čtení

Uprostřed Finska leží malá vesnice Humppila. Bylo by to docela obyčejné místo, jakých je ve skandinávii spousty. Kdyby tam uprostřed nádherné přírody nepostavila Lena a Mikk několik originálních saun.

Vikingská sauna

Budete se cítit, jako byste propadli v čase o několik století zpátky do autentického světa Vikingů. Stěny sauny jsou vyrobeny z kmenů stromů a ty jsou omítnuté hliněnou maltou.

Vikingská sauna se vytápí tradičním způsobem – pomocí horkého kouře. Ten se po dosažení požadované teploty vyvětrá a stěny sauny společně s kameny uvnitř uvolňují teplo dostatečně dlouhou dobu. Saunování si může pohodlně užívat až 20 lidí.

Zažijete pocit stejný pocit, jaký zažívali během saunování ve finské sauně předkové současných Finů.

Sauna na stromě

Bydlení na stromech zažívá boom i v našich končinách. Ve Finsku na to šli od lesa a mezi dva masivní stromy postavili saunu pro čtyři osoby. Stromová sauna se vytápí dřevem a má dokonce i malý balkónek s výhledem.

Lodní sauna

Sauna, která vypadá jako velká Vikingská loď vyvržená obrovským přílivem doprostřed lesa. Je to opravdická loď, která měla pohnutý a smutný příběh. Na konci své cesty však slouží jako sauna pro velké skupiny lidí – její lavice pojmou až 15 lidí naráz.

Vozíková sauna

Tohle je úplný opak všech předchozích saun – je to maličká sauna na kolečkách. Využívají ji malé rodiny nebo páry. Ale je vyzkoušeno, že se do ní vejdou až čtyři stojící muži – ovšem k obveselení všech okolo.

Sauna s výhledem

Prostorná sauna, ze které můžete skrz průhlednou střechu obdivovat západ slunce nebo hvězdnou oblohu. Vytápí se dřevem a kameny uprostřed sauny dokáží vyzařovat teplo po velmi dlouhou dobu.

Kromě zmíněných saun najdete v tomto saunovém světě i saunu na pelety, parní lázeň Obelix nebo vířivou vikingskou loď Helka. Saunování v infrasauně si zde neužijete – Finové zkrátka upřednostňují tradiční způsoby saunování.

Více informací o tomto unikátním projektu najdete na webu www.urpolankartano.fi.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. září 2021

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky