Stop plastu! Pojďte jíst z BIO nádobí

Lenka Němcová
20. března 2019
3 minuty čtení

Nálepkou BIO se dnes pyšní kdeco, především předražené potraviny. Označení však najdete i na jiných výrobcích než na jídle. Uvidíte ho například na tričkách nebo, trochu překvapivě, na nádobí. Ano, můžete se chovat ekologicky a jíst z nádobí, které nepoškozuje přírodu tolik jako jednorázové plastové talíře.

Schválně se zamyslete, kolik plastového nádobí použijete vy osobně za týden, měsíc, rok. Talířky používáte při letním grilování, v plastových krabičkách si nosíte obědy z čínského bistra, plastovou lžičku jste si pořídili, když jste si mimo domov koupili jogurt a potřebovali ho sníst. Tohle všechno je přitom spotřební zboží, které využijete jednou a pak jej hodíte do koše. Není to škoda? Je. Země je zavalená plasty.

Zkuste používat co nejméně jednorázového nádobí

Jednoduchým řešením výše popsané situace je používat méně jednorázového nádobí. Nebuďte líní, raději si ten talíř umyjte. A pokud vám přijde nepraktické nosit si na zahradu na letní grilování keramické talíře, pořiďte jiné, stylovější. Vyrábí se například dřevěné. Uvidíte, že se vám z nich bude jíst mnohem lépe než z plastu.

Jednorázovou výbavu nekupujte z plastu

Když už vám nic jiného nezbyde, zkuste se poohlédnout po jiném materiálu nádobí než plastu. Vyrábí se BIO nádobí a příbory. Příbory jsou typicky zhotovené z bambusu, misky a talíře z cukrové třtiny. Jsou sice o něco dražší, ale těch pár korun do naší matičky Země může investovat snad každý.

Větším problémem je dostupnost. Zatímco jednorázové plastové nádobí pořídíte skoro kdekoliv, BIO varianta tak obvyklá není. Jedním z jejích průkopníků je e-shop jarico.cz, který prodává obaly a obalový materiál. Na trhu působí od roku 1994, ale nebojí se inovací, k nimž můžeme BIO nádobí bezpochyby zařadit. V e-shopu si může objednat i jednotlivec, nicméně obzvlášť provozovatelé gastronomických firem by se měli zamyslet, kolik plastových nádob a příborů vydají svým zákazníkům.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky