Vitariánství – živá strava
Vitariánství bývá také jinak označováno jako raw food. Což doslova znamená syrové jídlo. Nejde jen o způsob stravování, ale o vnitřní přesvědčení. Je založené na faktu, že syrová strava obsahuje enzymy a jiné prospěšné látky, které se tepelnou úpravou (nad 42 stupňů) ničí. Tudíž vitarián se živí pouze čerstvými syrovými potravinami, ořechy, semínky a sušenými plody. Jako i jiné směry má své spokojené příznivce a zaryté odpůrce.
Nejčastějším argumentem proti živé stravě bývá nedostatek bílkovin a vitamínu B12, oponenti namítají, že bílkoviny lze získat z listové zeleniny a vitamín B12 si je tělo samo schopno vyprodukovat. Pokud je zdravé a dodáváme mu syrovou stravu. Samozřejmě jakékoliv živočišné produkty jsou naprosto vyloučené. Takže maso, mléko, vejce….Každý, kdo by se chtěl stát vitariánem, musí zvolit úplně odlišný přístup k výživě, než na jaký jsme zvyklí.
Mezi klady patří určitě úbytek váhy, který se dostaví velice brzy. Tělo se hloubkově vyčistí od všech škodlivin, dá se říci, že se celá rozzáříte. Měly by vymizet vaše zdravotní problémy. Začátky jsou ovšem kruté. Nejlépe je začít zkraje léta krátkým půstem, aby si tělo přivyklo. Musíte počítat s tím, že přibližně měsíc budete bojovat sama se sebou. Organismus se bude detoxikovat, takže vám nejspíš bude špatně, budete unavená, může vás bolet hlava. Když tohle vydržíte, dostanete se do fáze přílivu energie a ucítíte první výsledky.
Každopádně je to běh na dlouhou trať, musíte být přesvědčeni, že je to pro vás to pravé. Nevrhejte se do toho po hlavě. Nejprve raději sbírejte informace, připravte se psychicky, pak určitě snáze vytrváte. Každému z nás vyhovuje něco jiného, netřeba vitariánství zavrhovat. Spoustě lidí pomohlo od vleklých zdravotních problémů, údajně se takto stravuje i spousta celebrit, např. Jennifer Lopez.
Zdroj fotografií v galerii: https://rawfoodphotos.com/