Víte, k čemu slouží kalibry?

Lenka Němcová
23. května 2022
2 minuty čtení

Jestliže nemáte vystudované strojírenství či nepracujete v nějaké strojírenské firmě, pak pravděpodobně ne. Pojďte si tedy rozšířit všeobecný přehled a zjistit, k čemu tato pomůcka slouží, jak šetří ve firmách čas i peníze.

Ve strojírenství, ale i v různých dalších oborech velmi záleží na přesnosti. Kolikrát jde o každý milimetr, pokud rozměry nesedí, nebylo by možné díl použít spolu s dalšími díly. Právě proto je klíčové ověřovat rozměry každého hotového výrobku. A není nutné je pokaždé rovnou měřit.

Kalibry nemají stupnici, přesto ověřují rozměry

Právě k ověření rozměrů slouží kalibry. Nemají sice žádnou stupnici, zato ale mají dvě části. Jedna je dobrá, druhá zmetková. Obě dvě zkusíte nasadit na hotový výrobek. Dobrá by měla jít nasadit, druhá nikoliv. Je-li tomu tak, jsou rozměry v pořádku. Pokud nelze nasadit ani jednu, obvykle jde výrobek ještě opravit. Jestliže jdou nasadit obě, jde o neopravitelný zmetek.

Proč se vlastně používají?

Nasadit kalibr dvěma a stranami na výrobek je mnohem rychlejší, než vzít do ruky měřidlo a změřit skutečný rozměr. U odečítání rozměrů se totiž snadno přehlédnete, navíc to chvíli trvá, kolikrát si na malá čísílka ještě musíte vzít brýle. S kalibrem se pracuje mnohem jednodušeji.

Jejich jedinou nevýhodou je, že jsou vyráběné na konkrétní rozměry. Pro každý výrobek nových rozměrů je tedy třeba zakoupit nový kalibr. Z tohoto důvodu se používají zejména v sériové velkovýrobě, na jeden jediný produkt se kalibr asi nevyplatí.

Kde kalibry pořídit?

Existuje jich celá řada – válečkové, třmenové, závitové (trny pro vnitřní závity, kroužky pro vnější) a mnohé další. Velký sortiment skladem najdete u Michovský TOOLS. A kdybyste přece jenom potřebovali něco, co na e-shopu nemají, klidně vám tu variantu kalibru vyrobí na míru. Samozřejmostí je odborné technické poradenství, kdybyste si nevěděli rady s výběrem.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky