Vše, co potřebujete vědět o brýlích

Adam Valový
21. ledna 2023
5 minut čtení

Brýle jsou pro mnoho lidí nezbytnou součástí života. Ať už je potřebujete ke korekci zraku, nebo jen k ochraně očí před sluncem, může být hledání dokonalých brýlí náročným úkolem. Zde je vše, co potřebujete vědět o brýlích:

Tvar obrouček

Tvar obrouček brýlí by měl odpovídat tvaru vašeho obličeje. Oválné a kulaté tvary obličeje se dobře kombinují s hranatými obroučkami, zatímco hranaté obroučky se hodí k srdcovitým a kosočtvercovým obličejům. Pokud si nejste jisti, jaký tvar vám nejlépe vyhovuje, vyzkoušejte si několik různých stylů, abyste našli ten ideální.

Velikost obrouček

Velikost obrouček by měla být úměrná velikosti vašeho obličeje. Příliš malé nebo příliš velké obroučky vám nebudou slušet. Při výběru obrouček dbejte na to, aby jejich okraje nepřesahovaly okraje vašeho obličeje.

Typ čoček

V závislosti na svém předpisu si můžete vybrat z několika typů čoček, včetně jednodenních, bifokálních, trifokálních a progresivních. Nezapomeňte se poradit se svým optometristou, který typ čoček je pro vaše potřeby nejvhodnější.

Materiál čočky

Můžete si také vybrat různé materiály čoček, například polykarbonát, vysokoindexové čočky a čočky Trivex. Polykarbonátové čočky jsou nejodolnější proti nárazu, zatímco čočky s vysokým indexem jsou tenčí a lehčí. Trivexové čočky jsou dobrým středem mezi těmito dvěma materiály.

Speciální povrchy

Existují speciální povlaky, které lze přidat na čočky a zlepšit tak jejich výkon. Patří mezi ně antireflexní vrstva, která snižuje odlesky a zlepšuje čitelnost, vrstva odolná proti poškrábání, která pomáhá chránit čočky, a UV ochrana, která blokuje škodlivé UV záření.

Dodržování těchto pokynů vám pomůže najít dokonalé brýle na předpis, které budou vyhovovat vašim potřebám a budou vám slušet. Se správnými obroučkami a čočkami uvidíte jasně a zároveň budete vypadat stylově.

Tipy pro výběr správných brýlí na předpis

Brýle na předpis jsou typem korekčních brýlí, které předepisuje oční lékař a které jsou přizpůsobeny konkrétním potřebám zraku. Nošení brýlí může pomoci zlepšit vidění, snížit únavu očí a bolesti hlavy a chránit oči před dalším poškozením. Brýle na předpis mohou také pomoci snížit riziko očních onemocnění, jako je glaukom, šedý zákal a makulární degenerace. Kromě toho lze brýle používat ke zlepšení zrakového vnímání a vnímání hloubky. Mohou být dokonce použity ke zlepšení sportovních výkonů. Brýle mohou být také módním doplňkem a vyjádřením osobního stylu.

  1. Vyberte si brýle, které lichotí vašemu tvaru obličeje. Ne všechny tvary obrouček jsou vhodné pro všechny tvary obličeje. Při výběru obrouček zohledněte tvar svého obličeje.
  2. Vyberte si obroučky, které vyhovují vašemu životnímu stylu. Pokud jste aktivní člověk, možná budete chtít zvolit obroučky, které jsou odolnější, například kovové. Pokud jste spíše módní typ, mohou být lepší volbou plastové obroučky.
  3. Vyberte si obroučky, které mají správnou velikost pro váš obličej. Obroučky by neměly být pro váš obličej příliš malé ani velké. Ujistěte se, že obroučky pohodlně sedí na vašem nose a uších.
  4. Při výběru obrouček zohledněte odstín své pleti. Některé obroučky mohou na určitých odstínech pleti vypadat lépe než jiné.
  5. Zvažte barvu obrouček. Neutrální barvy bývají univerzálnější a lze je nosit téměř k jakémukoli oblečení
  6. Při výběru obrouček zohledněte tvar čoček. Například kulaté čočky obvykle více lichotí hranatým obličejům, zatímco čtvercové čočky jsou vhodnější pro kulaté obličeje.
  7. Zamyslete se nad typem čoček, které potřebujete. Různé brýlové čočky mohou být vhodnější pro osoby s různými zrakovými problémy.
  8. Před výběrem obrub nezapomeňte na oční vyšetření. Oční lékař vám pomůže určit správný předpis pro vaše brýle.
Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Krása a móda, Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky