Vstupné do Benátek? Totálně selhalo, do města stále proudí davy turistů

Adam Valový
23. května 2024
3 minuty čtení

Nový systém turistické daně v Benátkách, který byl zaveden 25. dubna, čelí ostré kritice. Poplatek ve výši 5 eur za vstup do historického centra měl sloužit k regulaci počtu návštěvníků v rušných dnech až do poloviny července. Opozice ale systém označuje za „totální selhání“, jelikož počet turistů ve srovnání s předchozími lety spíše roste.

Městští radní zpochybňují smysl vstupenek a uvádí, že příjmy z nich dalece předčily očekávání, což svědčí o nárůstu turistů. Kritici poukazují na to, že systém neřeší základní problém nadměrného turismu a že je spíše nástrojem pro získávání financí. Navíc vyjadřují obavy ohledně ochrany osobních údajů, které jsou při registraci vyžadovány.

Opoziční radní Giovanni Andrea Martini označil poplatek za „velký blaf“ a zdůraznil, že Benátky trpí „sociální dezertifikací“ a vylidňováním. Podle něj systém nijak nepřispívá ke snížení počtu turistů a je spíše trikem, jak vyloučit Benátky ze seznamu ohrožených měst Unesco.

Martini navrhuje zavést „seriózní regulaci“ turistického ubytování a snížit počet jednodenních turistů na 50 000. Souhlasí s ním i architekt Franco Migliorini, který klade důraz na regulaci počtu turistických apartmánů.

Radní zodpovědný za cestovní ruch Simone Venturini systém obhajuje s tím, že je to dlouhodobý projekt a výsledky je nutné hodnotit s odstupem. Argumentuje, že cílem není omezit cestovní ruch, ale spíše ho regulovat. Popírá také obavy o ochranu osobních údajů a zdůrazňuje, že systém je v souladu s platnými zákony.

Z průzkumu vyplývá, že 89 % obyvatel historického centra nevěří, že zavedení vstupenky pomůže s nadměrným turismem. Mnoho Benátčanů se obává, že systém povede k dalšímu prohloubení sociálních a ekonomických nerovností ve městě.

Diskuze o budoucnosti turismu v Benátkách tak pokračuje. Zatímco někteří věří v regulaci a omezení počtu turistů, jiní se obávají negativního dopadu na ekonomiku a kulturu města. Jaký bude osud Benátek, ukáže až čas.

Zdroj: https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/venice-entry-fee-tourists-failure-italy-b2548563.html

Kategorie:

Cestování, Evropa, Itálie,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky