Zřícenina Oybin: Když se historie setká s romantikou

Lenka Němcová
23. května 2024
3 minuty čtení

Zřícenina Oybin vypadá jako filmová kulisa. Už staletí láká romantiky.

Pokud hledáte místo, kde se historie mísí s romantikou a příroda s tajuplností, pak je pro vás zřícenina Oybin jako stvořená. Nachází se jen pár kilometrů od českých hranic v srdci Žitavských hor. Její majestátní zbytky hradu a kláštera se tyčí na stolové hoře, která na podzim, když se převlékne do teplých barev, vypadá jako z pohádky.

Podzim je pro návštěvu Oybinu ideálním časem. Lesy kolem hory se zahalují do červených, oranžových a zlatých tónů, které spolu s mlhou vytvářejí neuvěřitelně romantickou atmosféru. Toto kouzelné místo inspirovalo i německého malíře Caspara Davida Friedricha, jehož obrazy dokonale vystihují ducha německého romantismu. Představte si osamělého poutníka stojícího na skále, jak zamyšleně shlíží dolů na skalní věže vynořující se z mlhy – přesně taková atmosféra na vás v Oybinu čeká.

Historie Oybinu sahá do 13. století, kdy byl hrad založen jako strážní stanoviště u důležité zemské stezky spojující Čechy s Lužicí. Klášter byl pak vybudován mezi lety 1366 a 1384 za vlády Karla IV., kdy Lužice patřila k českému království. Procházka těmito středověkými ruinami vás přenese zpět v čase a umožní vám nahlédnout do života před staletími.

Návštěvu Oybinu můžete začít v obci Kurort Oybin, kde je centrální parkoviště. Odtud se na vrchol stolové hory dostanete buď pěšky nebo vláčkem, který jezdí každou půlhodinu od Velikonočního pátku do října. Pro ty, kteří chtějí využít všechny své síly, doporučuji pěší výstup. Trasa je rozdělena na dvě části – jedna vede po asfaltce a je vhodná i pro kočárky, zatímco druhá část nabízí dobrodružnější výstup po schodištích vytesaných do skály.

Až dorazíte na vrchol, otevře se před vámi úchvatný výhled na okolní krajinu. Zřícenina Oybinu je jednou z nejfotogeničtějších míst, které můžete navštívit. Procházka po areálu hradu a kláštera vám zabere klidně půl dne. Nezapomeňte se zastavit na přilehlém hřbitově, který také leží na stolové hoře. Je to tiché místo plné klidu a historie.

Pokud máte chuť na další zážitky, doporučuji se svézt žitavskou úzkokolejkou. Tento historický vláček vás zaveze buď do Žitavy nebo do lázeňské obce Jonsdorf, kde můžete navštívit například Motýlí dům. Jízda úzkokolejkou je skvělým zážitkem pro celou rodinu a děti do 14 let cestují v doprovodu dospělé osoby zdarma.

Oybin je místem, kde se setkává historie s přírodou a romantika s dobrodružstvím. Ať už se sem vydáte na podzim nebo v jiné roční době, vždy vás okouzlí svým nezapomenutelným kouzlem. Nechte se unést atmosférou středověkých ruin, vychutnejte si nádherné výhledy a nechte svou fantazii volně běžet – zřícenina Oybin vás přivítá s otevřenou náručí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/dodavkou-s-detmi-nemecko-tip-na-vylet-hrad-klaster-oybin-zricenina-sasko.A230717_100234_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Německo,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky