Vybíráte novou matraci? Nechte si poradit!

Lenka Němcová
26. března 2020
3 minuty čtení

Náš spánek ovlivňuje hned několik faktorů. V jejich čele je kvalitní, a především správně zvolená matrace. Poradíme vám, na co byste se při výběru měli zaměřit.

Špatně spíte? Probouzíte se s bolestmi zad a kloubů? Cítíte se ráno jako „rozlámaní“? Na vině může být i nevhodná matrace. Vyměňte ji proto za novou a je více než pravděpodobné, že budete spát jako na obláčku. A ráno bude po problémech.

Výběr nové matrace neuspěchejte!

A ideálně si nechte poradit od odborníka z nějakého spánkového studia, který vás nabídkou trhu osobně provede. Bylo by také dobré, kdybyste si jednotlivé modely mohli osobně vyzkoušet. Na matraci ulehněte a chvilku na ní ležte. Leží se vám pohodlně? Ani pokud si odpovíte ano, nemáte vyhráno. Většina ortopedů vám potvrdí, že matraci poznáte minimálně po dvou týdnech užívání. Co s tím? Pak využijte nabídky některých e-shopů, které umožňují výměnu nevyhovující matrace zdarma. Výhodou této nabídky je, že vám umožňuje vyzkoušení matrace v domácím prostředí, zkrátka na ní budete regulérně spát. Ještě před tím si však matraci musíte vybrat.

Jakou matraci zvolit?

Ortopedická, sendvičová, s antialergickým potahem, taštičková, pružinová, z paměťové či studené pěny. S anatomickými zónami i masážními prvky. Nabídka trhu je bohatá a laik se v ní snadno ztratí. Záleží na vašich osobních potřebách i rozpočtu. Lidem s problémy pohybového aparátu lze doporučit matraci ortopedickou, astmatikům a alergikům s antialergickým potahem, který eliminuje přítomnost roztočů. Velmi pohodlné jsou matrace taštičkové i z paměťové pěny, dlouhou životností zase vynikají moderní matrace pružinové. A z matrace boxspringové se díky její výšce dobře vstává.

Nejde jen o kvalitu, ale také správnou tvrdost

Spolu s materiálem se zaměřte i na tvrdost matrace, kterou volte s přihlédnutím k vaší hmotnosti. Čím vyšší je vaše hmotnost, na tím tvrdší matraci byste měli uléhat. Na trhu najdeme matrace čtyř tvrdostí označované písmeny T1 až T4. Nejlehčím jedincům (do 60 kg) je doporučována nejměkčí matrace H1. Ti, kteří váží nad 110 kg, by měli uléhat na nejtvrdší matraci označenou T4. Mezi nimi jsou ještě matrace T2 (mezi 60 a 80 kg) a T3 (od 80 do 110 kg).

Zaměřeno na rozměry

Co se rozměrů matrace týče, zde vycházejte z rozměrů vašeho lůžka (popřípadě roštu). Na trhu najdete matrace různých rozměrů. Standardem jsou matrace 160×200 a 80×200. Výjimkou však nejsou ani matrace atypických rozměrů jako například 80×200, a dokonce imatrace 120×200. Pokud neseženete vámi preferovaný rozměr, nechejte si matraci vyrobit na zakázku.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky