Výhody a nevýhody vztahu lidí s velkým věkovým rozdílem

Adam Valový
29. června 2019
4 minuty čtení

To, že věk je jen číslo a životní štěstí, nejen ve vztahu, záleží na povaze a přístupu k životu, nejlépe dokazují páry s vyšším věkovým rozdílem. Každý k sobě hledáme protipól, který jej vyrovnává. Umí druhého zastavit ve smrtelném tempu nebo naopak probudit a inspirovat k aktivitě. Určitě jste se v životě setkali s někým, jemuž reálně bylo 20 let, ale mentalitou a zájmy byl mnohem starší nebo naopak. S 50-letým, co svou přirozeností ukazoval, že dospělost je to, co se stalo těm druhým. I tady je potřebná rovnováha. Přesně to je zásadní důvod, proč jsou lidé (bez rozdílu pohlaví) i při velkém věkovém rozdílu šťastní.

Výhodou i překážkou jsou různé životní etapy

Možná jste si to ani neuvědomili, ale zhruba každých 10 let náš život nabírá určitý, nějakým způsobem předvídatelný, směr. Studium, kariéra, děti, odpočinek, potřeba změny, větší volnost atd. Málokdo je ale nastavený tak, aby si četl v tom druhém, kde se právě nachází. Ve věkově nesourodém páru tak mohou nastat dvě možnosti. Buď jsou oba spokojení v tom, že mladší čerpá zkušeností, případně společenského postavení co získal a užívá si zázemí toho druhého. Zatímco starší je spokojen s novou energií, kreativitou a nepředvídatelností mladé krve a také mu vyhovuje současný stav. Druhou možností je, že to tak najednou není a věk se najednou stává problémem. Proto je důležité, aby o různých očekáváních komunikovali průběžně, aby se později nestal důvodem k rozpadu např. postoj k dětem.

Soužití s člověkem o generaci až dvě starším má výhody i nevýhody. Problém má většinou spíše okolí.

Boj proti předsudkům spojuje i rozděluje

Od pohledu výrazně mladší či starší partner/ka vždy přitáhnete pozornost – rodinou počínaje, kolemjdoucími konče. Pár tak může rozdělit únava od věčného hodnocení ostatních a neustálé podvědomé dokazování a přesvědčování o funkčnosti vztahu těm druhým. Příjemnější variantou je tím tento vztah získá, protože vzájemná podpora zvyšuje sebevědomí obou a posiluje nadhled. Tím dostává „nespokojené“ okolí čas přesvědčit se o pohodě ve vztahu nebo pouze přijmout, že to tak je a přestat tomu věnovat obtěžující pozornost.

Oboustranné řešení životní krize

Do každého vztahu vstupujeme za různých okolností a důvodů. Někdy to bývá i náhlé řešení krize. U starších partnerů je poměrně jasné, že jde většinou o krizi středního věku, smíření se sám se sebou a hledáním lásky jako motivace pro další směr. U výrazně mladších partnerů jde nejčastěji o kompenzaci vztahu s otcem či matkou. Mladší partneři zkrátka hledají pochopení, podporu a ocenění bez toho, aby se museli neustále vyrovnávat z otázkou, jestli splnili náročné představy svých rodičů. Láska staršího partnera je o tom snadno přesvědčí. Oboustranně se tak stávají něžnými pečovateli, nejlepšími přáteli a partnery v jednom. Pokud se však jedná pouze řešení krize ve smyslu nabrání sil prostřednictvím někoho jiného, vztah je odsouzen k zániku.

Mnohé celebrity si s věkovým rozdílem hlavu nelámou…

Jak vidíte, všechny vztahy jsou nebezpečně křehké. Každá výhoda se velmi snadno mění v nevýhodu. Nesuďme proto zbytečně negativně ty druhé jen proto, že je to z našeho úhlu pohledu divné. Jestli se k sobě hodí nebo ne, můžete posoudit teprve tehdy, budete-li s nimi žít v partnerství. O tom jaký je člověk partner věk nerozhoduje.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky