Výlet na Pyramidenkogel a divoký sjezd tobogánem

Lenka Němcová
22. května 2024
4 minuty čtení

Představte si, že stojíte na vrcholu úchvatné dřevěné rozhledny, tyčící se nad malebnou krajinou jižních Korutan, s nádherným výhledem na třpytivé jezero Wörthersee. A teď si představte, že místo tradičního sestupu dolů se rozhodnete pro adrenalinový zážitek – sjíždíte dolů skrz lesklý, hadovitý tobogán, který vás během dvaceti vteřin divoké jízdy zavede zpět na zem. Vítejte na Pyramidenkogelu, nejvyšší dřevěné rozhledně světa, která nabízí nezapomenutelné dobrodružství.

Pyramidenkogel, vysoký přesně 100 metrů, je ikonickou dominantou nad největším korutanským jezerem Wörthersee. Návštěvníci se mohou dostat až do výšky 70 metrů, odkud se jim otevře panoramatický výhled, který bere dech. Při pohledu na tyrkysově modré vody Wörthersee, které se táhnou od letoviska Velden až k městu Klagenfurt, má člověk pocit, jako by se ocitl v Karibiku. Jezero září neuvěřitelnou tyrkysovou barvou, která na místech přechází do světlejších odstínů, připomínajících bělostný písek. Křišťálově čistá voda je tak čistá, že byste ji mohli pít – i když v koupací sezoně to není doporučeno.

Na vrchol Pyramidenkogelu můžete vyjet moderním výtahem nebo se vydat po schodech a cestou si užívat různé vyhlídkové plošiny, které nabízejí úchvatné pohledy nejen na jezero, ale i na okolní hory v Rakousku, Slovinsku a dokonce až v Itálii. Tato oblast je totiž místem, kde se stýkají vlivy Alp a Jaderského moře, které je odsud jen pár hodin jízdy autem.

A jak se dostanete zpátky dolů? Nejoblíbenější volbou je krytý tobogán, dlouhý 120 metrů – největší svého druhu v Evropě. Jízda na něm je rychlá a vzrušující, a pokud máte soutěživého ducha, můžete si dole zkontrolovat, jestli jste byli rychlejší než ostatní. Pro ty, kteří hledají ještě větší dávku adrenalinu, je tu možnost spustit se po laně až na parkoviště.

Ale Pyramidenkogel není jen o výhledech a adrenalinových zážitcích. Když se vám po adrenalinové jízdě zachce trochu klidu, můžete se vydat k jezeru Wörthersee, které nabízí nespočet aktivit. V poslední době je velmi populární „stand-up paddling“ – pádlování na prkně vestoje. Ale pozor, když se zvedne vítr, hladina jezera se umí pořádně rozbouřit, což může být výzva, jak jsme se sami přesvědčili.

Jezero se dá také obejít na kole – celá trasa měří 40 kilometrů – nebo prozkoumat na výletní lodi. Cestou uvidíte zajímavé body, jako je pětihvězdičkový zámecký hotel ve Veldenu, který si zahrál v televizním seriálu. Pokud máte rádi dobrodružství ve vzduchu, zajeďte 20 kilometrů na západ do Villachu, kde na hoře Gerlitzen nad jezerem Ossiacher See najdete ráj pro paraglidisty. Můžete se tam těšit na majestátní let nad blankytnými vodami, nebo si zaplatit tandemový seskok.

Navštívit Korutany a nevykoupat se v některém z jejich mnoha jezer by byl hřích. Kromě Wörthersee stojí za zmínku například Milstätter See, Faaker See a Klopeiner See. Voda v těchto jezerech je křišťálově čistá a teplá, což z nich činí ideální místa pro letní radovánky. Koupat se v nich dá od května do října, přičemž v sezoně dosahují teploty až 28 °C.

Korutany také nabízejí Korutanskou kartu, která je často součástí ubytování. S touto kartou můžete zdarma navštívit více než 100 výletních cílů včetně lanovek na alpské vrcholy. Takže dopoledne můžete strávit procházkami mezi pasoucími se kravami v Alpách a odpoledne si užít vodní radovánky u jezera.

Pyramidenkogel a jeho okolí nabízejí dokonalou kombinaci adrenalinových zážitků, přírodních krás a odpočinku. Je to místo, kde se můžete cítit jako dítě, prožívat dobrodružství a zároveň si užívat nádherné rakouské přírody.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/leto-v-korutanskem-raji-tyrkysovych-jezer.A160713_153803_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Rakousko,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky