Zdraví

10 dietních zabijáků, kterým byste se měli vyhýbat

Pro každého dietáře jsou zvláště rizikové všechny oslavy, svátky a návštěvy, i obyčejný víkend často svádí k porušení přísných pravidel, která se vám v týdnu dařila dodržovat. Jestliže se neovládnete a svou dietu porušíte, nerezignujte, klidně se k ní druhý den vraťte a navažte tam, kde jste přestali.

Alkohol

– je kalorická bomba, a to zejména likéry a destiláty. Pozor si však dejte i na pivo, které díky svému složení a vysokému obsahu cukru podporuje ukládání tuků. Z hlediska štíhlé linie je přípustným alkoholem jen suché víno.

Pečivo

Pravidlo zní pouze tmavé pečivo. Při jeho nákupu si však dejte pozor, mnohé tmavé pečivo se za něj jen vydává, mezi výrobci panuje rozšířená praxe obarvovat pečivo bílé.

Cereálie

Jsou bezpochyby zdravé a dietní – ovšem pouze ty bez cukru, polevy, ne zapékané…

Light potraviny

Neboli potraviny se sníženým obsahem tuku. Bohužel často nejsou tak netučné, jak se vám výrobce snaží vsugerovat. A problémem bývá i nahrazování tuků umělými sladidly a spoustou éček.

Jídla z fast foodu

Jídla z fast foodu bývají vždy po ruce. Víte ovšem, že budete-li se chtít zbavit kalorií z jednoho snězeného cheesburgeru, budete muset běhat celou hodinu?

Ovoce

Přestože je našemu zdraví prospěšné, ne každé se hodí pro dietáře. Některé druhy mají vysoký obsah cukru, např. banány nebo hrozny, jiné zas obsahují vysoké množství tuku, např. avokádo.

Ochucovadla

Nadměrné užívání soli a koření stimuluje vaše chuťové buňky a zvyšuje chuť k jídlu.

Úprava

Není důležité jen to, co jíte. Různé dresinky a omáčky udělají kalorickou bombu i z dietního jídla a stejně tak i nevhodná tepelná úprava, např. smažení.

Nedostatek pohybu

Zmenšení porcí, i kdybyste se týrali hlady, samo o sobě nikdy nestačí. K pravidlům dietního stravování je vždy nutné přidat i spoustu pohybu.

Návrat k původnímu stravování

Jestliže jste dosáhli své vysněné váhy a vrátíte se k původním stravovacím návykům, čeká vás tzv. jo-jo efekt. Shozená kila naberete zpátky rychlostí blesku. Úspěšná dieta musí být o celkové změně životního stylu.

Štítky

Další články

Zdravý životní styl: Klíč k dlouhému a šťastnému životu

Pelyněk: Tradiční léčivá rostlina s mnoha přínosy pro lidské zdraví

Přechod: Vysvětlení, příznaky a zvládání této fáze života u žen

Příprava na přechodné období mezi letním a zimním počasím

Probiotika a prebiotika – mohou mít vliv na hubnutí?

Další články