Závislost na nikotinu – není snadné přestat, těžší je znovu nezačít

Adam Valový
12. června 2019
4 minuty čtení

Ať se na cigarety díváme jakkoliv zle, odjakživa patří ke snadno dostupným požitkům našeho života. Proto i přes veškerá omezení, skoro až šikanování kuřáků, stále většina z nich s chutí kouří. Důvod? Je to jejich soukromá či sociální pohoda za všech okolností. Právě proto se míjí účinkem varovné obrázky, texty a někdy nejsou motivací ani varovné signály našeho těla.

Nikotin je plíživá závislost, které se těžko zbavuje

Je vědecky dokázáno, že nikotin obsažený v cigaretách reálně neuklidňuje ani nezlepšuje soustředění. Velice rychle si však člověk zvykne na to, že při určitých činnostech (vycházení z domova či z práce, čekání na přátele, přestávka při školení atd.) má něco v ruce, co ho donutí pro změnu. Díky cigaretě máte reálnou možnost snadno si utřídit myšlenky, změnit prostor, něco probrat s dalšími lidmi. Případně se s novými seznámit. Bez cigarety se taková situace „připravuje“ mnohem hůř a nemusí to ani „klapnout“. Závislost si tak dlouhou dobu nemusíme ani uvědomovat a jsme stále přesvědčeni, že umíme kdykoliv přestat.

Nevrátit se ke kouření, znamená jej nahradit

Potřeba nikotinu se dostaví už po pár hodinách pevného rozhodnutí s ním skoncovat. Objevuje se nervozita, deprese, podrážděnost a neodolatelná chuť na něco, proto abstinující kuřáci často přibírají kila na váze. Nejúčinnější je najít si nového koníčka. Ideálně nějakou aktivitu, za kterou budete muset odejít, ale zároveň vám zaměstná myšlenky, abyste neměli čas, je mít u cigaret. Začněte třeba tančit a ve volných chvílích, kdy vás přepadají chutě, si opakujte kroky, třeba jen v myšlenkách. Někdy ani nemusíte mít konkrétní cíl, na co konkrétně změnit myšlenky. Stačí jen vstát a lehce uspořádat své pracovní prostředí, jít si pro pití nebo pozdravit kolegy.

Když si najdete novou zálibu, šance, že vydržíte nekouřit, mnohonásobně vzroste. 

Nebičujte se za to, že nevydržíte a zapálíte si

Změnit myšlení je mnohem těžší úkol než všechny fyzicky nepříjemné důsledky abstinence od nikotinu. Když si cigaretu zase zapálíte, příliš to v sobě neřešte a nesrážejte si sebevědomí. Prostě to přejděte a rychle najděte nový den, kdy přestanete kouřit. Můžete si také pomoci nikotinovými náplastmi či žvýkačkami.

Elektronická cigareta není odvykací kúra

Nahradit klasické cigarety e-cigaretou není správná cesta. Jedná se pouze o zdravější nikoliv zdravou formu kouření. Háček je v tom, že elektronickou cigaretu můžete použít téměř kdekoliv a kdykoliv, tudíž toho často kuřáci vykouří více než předtím a svou závislost jen prohloubí.

Jak zvýšit šanci, že vydržíte nekouřit?

Rozhodnutí přestat kouřit si dobře obhajte. Nedělejte to kvůli někomu, ale kvůli sobě. Jezte zeleninu a ovoce, změní vám chutě a nebudete tloustnout. Vyhněte se alkoholu a stresům. Vezměte si dovolenou a naplánujte v ní aktivity, co už dlouho plánujete vyzkoušet. I kdyby to bylo jen pohodlí doma u televize, je to správně. Obklopte se podporovateli a dělejte, zkrátka to, co vám nejvíce vyhovuje.

Také se nezapomeňte pravidelně odměňovat. Nemusíte zrovna po dnech, ale každý další den bez cigaret je velká výhra.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky