Aby vám objížďky nezkazily dovolenou!

Adam Valový
28. července 2022
3 minuty čtení

Prázdniny, cestování a uzavírky silnic. Kolorit letních měsíců, na který nezbývá, než si zvyknout. Ti, kteří cestují po českých luzích a hájích, si nemohou nevšimnout, že na dálnicích, silnicích prvních i nižších tříd rostou jako houby po dešti značky omezující provoz, nevyjímaje značky příkazové, zákazové a tolik neoblíbené objížďky.

Důvod je prozaický. Slogan „musíme to opravit“ je v praxi proveditelný zejména v měsících, kdy je teplo, sucho a počasí přeje – tedy o prázdninách. Co naplat, že na silnice vyjíždí statisíce dovolenkářů a provoz houstne.

​Trpělivost je na místě

Kdo jednou vyjede, musí se obrnit trpělivostí. První uzavírka nás neodradí, desátá promění pocity rozčílení v rezignaci. Dopravní značení tohoto druhu je v Česku v tomto období k vidění rok co rok. Abyste se uzavírkám zcela vyhnuli, stačí sledovat online dopravní aplikace, radiové stanice, které nabízejí co půl hodiny dopravní zpravodajství. Zkušení řidiči dokáží vnímat prvotní indicie v podobě směrových ukazatelů ještě o mnoho kilometrů dřív, než k samotné objížďce dojde.

O možnostech směru jízdy má rozhodující vypovídající hodnotu svislé dopravní značení, které se řídí vyhláškami a zákonem o pravidlech provozu na pozemních komunikacích. Podoba a provedení tohoto značení v České republice vychází z evropských úmluv. O umístění svislého dopravního značení rozhoduje stanoveným postupem příslušný správní orgán, v případě účelových komunikací vlastník komunikace v rámci stanovení místní nebo přechodné úpravy provozu.

​Viditelnost je zásadní

Svislé dopravní značky se dělí na výstražné, příkazové, upravující přednost, zákazové, informativní a dodatkové. Umisťují se tak, aby byly pro účastníky provozu na pozemních komunikacích, pro které jsou určeny, včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné. Jste-li pozornými řidiči, nemůže se vám stát, že byste zajeli do zákazu nebo po objížďkách zmateně bloudili.

Dopravní značky pro český i moravský trh vyrábí a distribuuje společnost AZ značky. Kromě svislých značek dodává i vodorovné značení, zpomalovací pruhy nebo parkovací zábrany. Dopravní značení z jejich produkce lze zakoupit nebo jen dočasně pronajmout. Ceny za nájemné začínají už od 5 korun za den.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Auto/moto,

Poslední aktualizace:  28. července 2022

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky