Běhání – návyk

Adam Valový
24. října 2014
5 minut čtení

Jste odpůrce běhání, ale potřebovali byste shodit pár kil? Anebo naopak běhání milujete, ale nedokážete se k pravidelnému tréninku donutit? Nebojte se toho a vrhněte se konečně vstříc dobré náladě a zdravému pevnému tělu.

Češi utratí ročně několik milionů korun jen za léky na hubnutí a to všechno proto, že představa ideálu krásy je stále horší a horší a pro obyčejné lidi téměř nedosažitelná. Kvůli takovým ideálům krásy neztrácíme jen dobrý vztah ke svému tělu, ale celkově nám klesá sebevědomí a s ním i nálada a míra naší otevřenosti. Pokud se cítíte tlustí, nebudete se chtít jít ven ukazovat v tom novém obepnutém oblečení, v kterých jste si ještě před měsícem připadali neodolatelní. A tomuhle všemu dokáže běhání zabránit.

Díky běhání se vám pravidelně zlepší nálada, deprese odejde do dalekých krajin a váš pozitivismus bude sršet na všechny strany. Běhání pro vás bude nejen koníčkem, ale také příjemným nabuzovačem po náročné práci anebo hned po ránu před těžkým dnem. Připraví vás na veškeré nesnáze a donutí vás brát některé věci s nadhledem. K tomu všemu pomůžete i vašemu tělu.

Pro někoho je sice pravidelná sportovní činnost samozřejmostí, ale pro mnoho lidí je pravidelné sportování nedosažitelným cílem, novoročním předsevzetím anebo nesplněným snem. Někdo se čas od času pokusí začít s tréninkovým plánem, ale díky nedostatečné motivaci brzo zase ztratí elán a upadne zpátky do jednoduchosti života bez aktivního pohybu. Důležité proto je vybudovat si na běhání návyk.

Většina lidí běh ráda nikdy neměla, na škole nás nutili běhat nekonečně dlouhá kolečka nespočetněkrát za sebou, pot z nás lil a my jsme si nepřáli nic jiného než být schovaní na gauči nebo sedět za počítačem. Čím člověk stárne, tím víc si uvědomuje, že sport není pro jeho tělo trestem ale i pomocí a tak se vyskytne kdejaká snaha k lepšímu životu. Po pár týdnech všechny snahy uhasnou jako svíčka. Návyk na běhání si vytvoříte tak, že začnete přemýšlet úplně jinak. Když si takový návyk na běhaní vybudujete, vyběhnete za jakéhokoliv počasí v jakoukoliv hodinu, kterýkoliv den. V mrazu, v dešti i ve sněhu a nic pro vás nebude problémem, protože běh pro vás bude osvobozením od reality. Co vás dříve obtěžovalo anebo jste se do toho museli nutit, pro vás nyní bude osvobozením. Běh vám dává svobodu a jedinou věc co k němu potřebujete, jsou dobré boty.

Přístup k běhání změníte tak, že ho přestanete vnímat jako něco, co musíte dělat, nebo něco, co byste radši nikdy nedělali. Musíte nad během smýšlet jako nad vysvobozením od všech problému, soustředit se při běhu na okolní přírodu, na zvuky krajiny a uvolnit svoje myšlenky. Jen tak si vytvoříte zdravý návyk, potom vás běh bude provázet na každém místě, bude to pro vás každodenní dávka svobody a meditace. Musíte mít z běhu dobrý pocit a ne ho dělat jen pro lepší postavu, protože taková snaha rychle zmizí.

Stačí si tedy jen stanovit malé cíle, přihlásit se na  5 kilometrový závod konaný plus mínus za půl roku a začít na něj trénovat. Najít si běžeckého partnera nebo kamarádku a vzájemně se motivovat. Uvědomit si, že běh není trest ale čas, který byste nemohli využít lépe než během, protože vám dá tolik. Běh je regenerace těla i mysli a také funguje jako myšlenkový katalyzátor, pomůže vám si vyčistit hlavu od všech nepříjemností.

Pokud vynecháte víc běhu, než se vám líbí a nejradši byste to opět vzdali, nedělejte to. Každý si potřebuje občas odpočinout a každý je nemocný, dva týdny nemůžete běhat, však on se svět nezboří, ale až budete moct, tak znovu zavažte boty a vyrazte. Čím déle vám to vydrží, tím větší změny pocítíte a tím lepší náladu získáte.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky