Budoucnost VR her je nejistá: Lidem se při hraní dělá zle!

Adam Valový
1. října 2023
3 minuty čtení

Virtuální realita (VR) je jedním z největších inovačních průlomů v oblasti zábavy a technologie. Možnost ponořit se do digitálního světa a prožívat zážitky, které se zdají být reálné, je fascinující. Nicméně existuje jeden velký problém, který se týká až 70 % uživatelů VR her – nevolnost při hraní.

Nová studie, která byla zveřejněna v roce 2022, přinesla alarmující zjištění. Zatímco mnoho lidí si myslí, že VR je budoucností zábavy, realita je taková, že pro mnohé je tato technologie nepoužitelná. Nevolnost, kterou pociťují, přichází obvykle do 15 minut od začátku hraní. A co je ještě více znepokojující, tento problém postihuje převážně ženy, a to až v 80 % případů.

Ale proč se to vlastně děje? To je otázka, na kterou dosud neexistuje jednoznačná odpověď. Vědci a vývojáři VR technologií se snaží odhalit kořeny tohoto problému, ale zatím bez výrazných pokroků. Když nosíte VR brýle a vaše oči vnímají pohyb ve virtuálním světě, váš fyzický pohyb zůstává stále na místě. To vytváří konflikt mezi tím, co vidíte a co cítíte, což může vyvolat nevolnost podobnou té, kterou zažívají lidé během cestování autem, lodí nebo letadlem. V mozku se tak vytváří jakýsi „chybový kód,“ což vede k nepříjemným pocitům.

Pro VR průmysl je tato situace značným problémem. I přesto, že existuje obrovský zájem o tuto technologii a společnosti jako Apple investují obrovské částky do vývoje VR headsetů, nevolnost zůstává vážnou překážkou na cestě k masové adopci VR. Například Apple nedávno oznámil svůj vlastní VR headset, ale jeho vysoká cena zůstává otázkou, která zatím zůstává bez odpovědi.

A tak boj na VR frontě pokračuje. Zdá se, že potenciál virtuální reality je ohromující, ale zároveň je třeba řešit některé zásadní problémy, jako je nevolnost. Možná budoucí výzkum a technologické inovace přinesou řešení, které umožní většímu množství lidí užívat si VR bez nepříjemných vedlejších účinků. Do té doby budou někteří z nás raději zůstávat nohama na zemi.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Technologie,

Poslední aktualizace:  1. října 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky