Citrusová aromaterapie

Adam Valový
5. ledna 2014
3 minuty čtení

Aromaterapie je částí alternativní medicíny. Užívá éterické oleje (esenciální) zvané silice, které jsou těkavé a ve vodě nerozpustné. A k tomu další vonné látky, napomáhající změně ve vaší náladě, psychice či zdraví. Doslovně bychom mohli aromaterapii pojmenovat jako „léčba vůní“. Aroma – vůně, terapie – léčba. Olejové aromatické esence se přidávají do rostlinných olejů nejlépe těsně před masáží, a buď mají uklidňující, nebo stimulační účinek – jin a jang. Forma aromaterapie je různá, může to být masáž, inhalace anebo koupel.

Jednou z nejrozšířenějších terapií je citrusová aromaterapie.

Mandarinky, pomeranče, citrony nebo grapefruity? Stačí si jen vybrat to, co od daného aroma očekáváte.

Grapefruity by měli vyhladit vaši celulitidu, mít antioxidační vlastnosti a zlepšit obranyschopnost. Při rozprášení zabíjejí choroboplodné zárodky ve vzduchu a bojují s infekcemi. Olejíček s grapefruitovým aroma dává přirozený lesk vlasům a pomáhá při respiračních problémech či nachlazení. Pokud máte bolesti hlavy, rozprašte olejíček do vzduchu.

Citron má detoxikační účinek. Také posiluje imunitu a pomáhá při horečkách (zmírňuje zápaly a ochlazuje náš organismus). Stejně jako grapefruit ničí choroboplodné zárodky a bakterie.

Mandarinky uspávají a zklidňují. Při ošklivém počasí nám jejich aroma přinese jemnou vůni, která rozptyluje stres a smutek, vytvářející se při nedostatku sluce a tepla. Nakapete-li esenci na polštář, bude se vám hned lépe usínat. Působí i při trávicích problémech a nevolnostech např. při pálení žáhy.

Limetkový esenciální olej má z citrusových silic asi nejsilnější svěží vůni. Uklidňuje mysl a ducha. Je známo, že se používá, když chcete očistit vaši auru.

Silice z pomerančů má stejné účinky jako antidepresivum. Zlepší vám náladu a povzbudí vás. Podobně jako mandarinka zahání stres a nervozitu. Aromatická pomerančová koupel vám pomůže se uvolnit po náročném dni.

Aroma z citrusů jsou označovány jako letní lehké vůně, ale jejich účinek je nejžádanější v tmavých a chladných měsících. Pomůžou vám vyrovnat se se zimou a nastartovat organismus. Zahání kašel a chřipku a zmírňují deprese.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky