Co je to decentrální rekuperace a kde ji využijete?

Adam Valový
29. dubna 2022
2 minuty čtení

Znáte pojem decentrální rekuperace? Jak se liší od té centrální, proč je finančně výhodnější a jaké přináší výhody?

Centrální a decentrální rekuperace

Rekuperace se dělí na centrální a decentrální. Zatímco ta centrální se stará o větrání celého objektu, decentrální rekuperace se postará pouze o větrání jedné konkrétní místnosti. Oproti centrální rekuperaci má ta decentrální výhodu v tom, že při její instalaci stačí montáž do stěny a není nutné budování celého ventilačního potrubí, díky tomu je pořízení decentrální rekuperace také finančně příznivější.

Snížení vlhkosti v místnosti, neustálý přísun čerstvého vzduchu a tichý chod

Mezi hlavní výhody decentrální rekuperace patří:

  • snížení vlhkosti v místnosti,
  • pravidelný přísun čerstvého vzduchu do místnosti,
  • tichý chod,
  • nízká vstupní investice,
  • snadné ovládání.

Kromě toho, že instalace decentrální rekuperace je snadná a levná, o jejím chodu nebudete vědět a odměnou vám bude příjemné klima v místnosti. Plísní a vlhkosti se bát nemusíte, protože veškerá nadbytečná vlhkost bude z místnosti odvětrána.

Proč je decentrální rekuperace vhodná zejména pro alergiky?

Instalace decentrální rekuperace je vhodná zejména pro alergiky a jedince, kteří trpí respiračními onemocněními. Vzduch, který do místnosti decentrální rekuperace přivádí, je totiž zbaven částeček prachu a alergenů. Doslova tedy dýcháte čistý vzduch, i přesto, že se nacházíte uvnitř. Ale samozřejmě se její instalace vyplatí i ve velkých kancelářských prostorech a místnostech, kde se vyskytuje větší počet lidí a je nezbytné zajistit pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Společně s místnostmi, ve kterých je zvýšená vlhkost.

Pořízení decentrální rekuperace je vhodné jak do běžných domácností, které kvůli lokalitě nemohou větrat okny, tak i do průmyslových hal a kancelářských místností.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Bydlení,

Poslední aktualizace:  29. dubna 2022

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky