Jak vyčistit byt před prodejem a zvýšit tak jeho cenu?

Adam Valový
14. srpna 2019
4 minuty čtení

Mít svoje bydlení je sen každého z nás. Ale přiznejme si, nastěhovat se do vlastního bez zadlužení, ve formě hypotéky, je dnes téměř nemožné. Shodou okolností je přirozené, že byt získáte v rámci dědictví po někom z blízkých. Často ale zjistíte, že ten vám nevyhovuje lokalitou, velikostí nebo vás k němu váží tak silné citové vazby na osobu, která tam žila dřív, že se od minulosti jednoduše nedokážete odpoutat. V takovém případě je nejjednodušší byt prodat a získanou sumu obratem investovat někam, kde se vám bude líbit více. Poradíme vám, jak stávající prostory vyladit tak, abyste se této starosti rychle zbavili za odpovídající cenu, aniž byste do bytu před prodejem museli přehnaně investovat.

Domov si chce udělat, každý ve svém stylu

Bez ohledu na to jak vybydlené byt vypadá, určitě při prodeji nepřemýšlejte o kompletní rekonstrukci v určitém stylu. Nevyplatí se to. Ztratíte spoustu času, nervů a peněz, přičemž vám to může prodej bytu ještě zkomplikovat. Každý cítí teplo domova v něčem jiném a mnohem raději si byt zútulní podle sebe, než se přizpůsobovat něčemu, co je nové a hotové. Držte se proto střízlivého cenového odhadu a soustřeďte se na to, aby to uvnitř vypadalo co nejvíce neosobně. Vše bylo provozuschopné a vypadalo čistě a co nejvíc neopotřebovaně.

Vymalujte a odstraňte nepotřebný nábytek

Při prodeji se snažte vytvořit v bytě zabydlený, ale co nejvzdušnější dojem. Odstraňte přebytečný vybavení a nechte tam jen to nejnutnější, abyste jen naznačili potencionální účel místnosti. Všechny stěny vymalujte na bílo, vždy tím získáte opticky větší prostor a posílíte první dojem čistoty. Zároveň nezapomeňte odstranit všechny nehezké památky po zavěšení předchozích dekoracích či ukotvování nějakého nábytku, který v bytě nezůstal nebo pravděpodobně nebude.

Vyčistěte koberce, podlahy i spáry dlaždiček

Jednoduše se snažte odstranit veškerou předchozí historii prodávaného bytu. Vyčistěte koberce, veškeré podlahové krytiny a opravte spáry mezi obklady, ať už na podlaze či na stěnách. Vyměňte nebo důkladně vyčistěte kohoutky a jejich okolí, sprchové hubice i nerezové poličky na kosmetiku v koupelně. Stejně jako odstraňte rez a vodní kámen ze záchodové mísy. Ideálním pomocníkem v boji s těmito odolnými usazeninami je směs boraxové pasty a octu. Ale dají se koupit i funkční cílené čisticí prostředky.

Zaměřte se na čistotu všech povrchů v kuchyni

Kuchyň je srdcem bytu a její umístění, velikost a členění může být rozhodující v tom, zda si byt koupit nebo ne. S rozmístěním a stylem nic nedělejte, ale o to zde buďte nejpoctivější v uklidu. Sjednoťte „lesk“ všech povrchů, pečlivě odmastěte a vyčistěte digestoř, ujistěte se o funkčnosti odpadů a pečlivě vyvětrejte a vyčistěte všechny skříňky. Myslete také na funkčnost hořáků či stav keramické desky. Zkontrolujte či doplňte plechy v troubě stejně jako její čistotu a funkčnost všech světelných kontrolek. Vyhnete se tak všem případným pochybnostem.

Důležitá je také čistota oken a stav žaluzií

Důkladně vyvětrejte a věnujte pozornost stavu okenních rámů, žaluzií či jiného řešení zatemnění a pocitu soukromí. Pokud někde dominují zrcadla, mimo nečistot zahlaďte také všechny škrábance, prasklinky a skvrny.

Při jednání o prodeji nezapomeňte mít k dispozici vodu, ale i dobrou kávu a čaj. Příjemné prostředí v bytě vám pomůže navodit také nějaká svěží pokojová vůně, ale opatrně s její intenzitou. I z příjemné vůně může rozbolet hlava, a to rozhodně není dobrá vzpomínka na úvahy o koupi bytu.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Bydlení,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky