Jedinečné fotografie nejhlubšího zamrzlého jezera

Lenka Němcová
24. března 2018
2 minuty čtení

Rusové, podobně jako obyvatelé USA, si potrpí na velké věci. Rádi se předvádí a bojují s ostatními velmocemi o prvenství. V případě Bajkalu však měli štěstí, protože jim ho nadělila příroda. Nejhlubší, nejstarší a nejčistší jezero na světě disponuje pětinou světových zásob povrchové sladké vody. Žije zde kolem 1200 živočichů, z nichž většinu tvoří endemity (žijí pouze zde).

Chcete-li se pokochat čarokrásným pohledem na Bajkal, musíte se vypravit do jižní části východní Sibiře. Jezero se nachází na hranicích mezi Bujratskou republikou a Irkutskou oblastí. Stojí to za to, neboť na vodní plochu starou 25 až 30 milionů let nikde jinde nenarazíte. V nejhlubším místě má 1642 metrů.

Ale ještě než si uděláte dovolenou, podívejte se na následující snímky. Ačkoliv je Bajkal v létě úchvatný, v zimě je rozhodně ještě hezčí. Když je voda zamrzlá, unese vozidlo o hmotnosti až 15 tun, což znamená, že se můžete po povrchu bez obav procházet. A protože voda zamrzá po jednotlivých vrstvách, bude vám připadat, že má led na různých místech jinou barvu. Co se týče bublin v ledu, ty vytváří uniklý metan.

Voda v Bajkalu je tak čistá, že lze vidět různé objekty do hloubky až 40 metrů – například ryby, zelené kameny, rostliny a další věci. Ale teď už si vychutnejte unikátní fotografie, které pořídil Кристина Макеева. Na jeho Instagramu (https://www.instagram.com/hobopeeba/) jich najdete mnohem více.


[hana-code-insert name=’article‘ /]


[hana-code-insert name=’dole‘ /]
 

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky