Příroda a zvířata

Jedinečné fotografie nejhlubšího zamrzlého jezera

Rusové, podobně jako obyvatelé USA, si potrpí na velké věci. Rádi se předvádí a bojují s ostatními velmocemi o prvenství. V případě Bajkalu však měli štěstí, protože jim ho nadělila příroda. Nejhlubší, nejstarší a nejčistší jezero na světě disponuje pětinou světových zásob povrchové sladké vody. Žije zde kolem 1200 živočichů, z nichž většinu tvoří endemity (žijí pouze zde).

Chcete-li se pokochat čarokrásným pohledem na Bajkal, musíte se vypravit do jižní části východní Sibiře. Jezero se nachází na hranicích mezi Bujratskou republikou a Irkutskou oblastí. Stojí to za to, neboť na vodní plochu starou 25 až 30 milionů let nikde jinde nenarazíte. V nejhlubším místě má 1642 metrů.

Ale ještě než si uděláte dovolenou, podívejte se na následující snímky. Ačkoliv je Bajkal v létě úchvatný, v zimě je rozhodně ještě hezčí. Když je voda zamrzlá, unese vozidlo o hmotnosti až 15 tun, což znamená, že se můžete po povrchu bez obav procházet. A protože voda zamrzá po jednotlivých vrstvách, bude vám připadat, že má led na různých místech jinou barvu. Co se týče bublin v ledu, ty vytváří uniklý metan.

Voda v Bajkalu je tak čistá, že lze vidět různé objekty do hloubky až 40 metrů – například ryby, zelené kameny, rostliny a další věci. Ale teď už si vychutnejte unikátní fotografie, které pořídil Кристина Макеева. Na jeho Instagramu (https://www.instagram.com/hobopeeba/) jich najdete mnohem více. 

Další články

Proč vám psi sedají do klína?

Jak dlouho žije moucha?

Proč moje kočka všude čůrá?

Proč králíci dupou?

Proč Vám psi olizují nohy?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *