Proč vlci vyjí na měsíc?

Lenka Němcová
3. února 2023
7 minut čtení

Vlci mezi sebou komunikují vytím. Nevyjí na měsíc.

Ze všech mýtů o pronásledování vlků není žádný přijatelnější než představa vlka vyjícího na měsíc.

Několik raných civilizací, sahajících až do doby kamenné, na malbách a ve spisech neustále spojovalo vlky s Měsícem, což vyústilo v současný rozšířený názor.

Na několika dalších místech po celém světě se však spojování vlků s Měsícem v průběhu času měnilo. Vlci mají s fázemi Měsíce jen málo společného, což je v rozporu s rozšířeným názorem. Za úplňku prý vlci vyjí nepřetržitěji.

Dnes tuto záhadu odhalíme a dozvíme se, proč vyjí.

Proč vlci vyjí?

Vlci jsou noční šelmy a loví nejraději za svitu měsíce, který je obvykle venku, když slyšíte vlčí vytí.

Před lovem se vlci často shromažďují k hlasitému vytí, které působí jako cenný kolektivní zážitek pro celou smečku. Nebo vlk vyje, celá smečka se přidá a pak se více či méně společně vydají pryč.

Mohou také výt, když se oddělí od ostatních členů skupiny nebo se ztratí ve volné přírodě. Pokud se vlk ztratí, může dokonce výt a ukazovat tak cestu. Když se vlci rozdělí, vyjí, aby našli ostatní členy své smečky.

Vědci z rakouského Centra pro vědu o vlcích uvádějí, že když se vlci odloučí od druhého vlka, se kterým mají silné pouto, vyjí hlasitěji.

Někdy bylo pozorováno, že vlci vyjí na své členy smečky spíše z náklonnosti než z obav. Toto chování je běžné zejména v období páření, kdy vlci extrémně chrání své partnery, mláďata a potravu.

Tehdy byli vlci během úplňku mnohem aktivnější než během jiné fáze měsíce. Kvůli zvýšenému osvětlení a mohlo se stát, že lidé v tuto dobu přirozeně slyšeli více vytí, protože byli také poblíž a nespali.

Pokud se smečka během lovu rozpadne nebo pokud chybí pár těl, vlci zavolají, aby se skupina opět spojila.

Vlk oddělený od smečky použije osamělé vytí, zkrácené přivolání, které se zvyšuje do výšky. Vlk na to odpoví hlubokým, rovnoměrným vytím, aby smečku informoval o tom, kde se nachází.

Vlci vyjí, aby předali zprávu, když spatří kořist, označí území, pojmenují svého partnera a když sdílejí volání, aby našli ostatní členy smečky.

Například když vlk šedý spatří velkou kořist nebo pronásleduje velkou kořist, která je příliš velká na to, aby ji mohl sežrat, vzhlédne a zavyje na ostatní členy smečky. Pokud vlk najde velkou kořist, může zavolat svou smečku na pomoc.

Společenské vytí zahrnuje vlky, kteří se připojují poblíž a štěkají, jak se opravují a zesilují před lovem.

Ve vzteku může vlk nakrčit čelo, ukázat tesáky nebo zavrčet. A stejně jako se lidé dorozumívají šeptem, křikem, řevem, mručením nebo povídáním, ani komunikace vlků vytím není jediným způsobem interakce.

I když vytí vlků nedokážeme rozlišit normálníma lidskýma ušima, rozdíly tu jsou.

Další fascinující fakta o vlcích

Téměř každý divoký pes, vlk, a dokonce i domestikovaný pes někdy vyje.

Scéna, kdy vlci se vztyčenou hlavou zpívají směrem k noční obloze, je stejně nepopiratelná jako třívteřinová paměť zlaté rybky nebo barvoslepost psa (obojí je lehké).

Ačkoli se obvykle ozývá vytí ve dne i v noci, používají i jiné druhy hluku, jako je štěkání, vrčení, kňučení a vytí. Vlci, stejně jako psi a všechna ostatní zvířata, používají tento zvuk jako prostředek komunikace.

Jednou z nejspolečenštějších šelem je vlk šedý. Vlčí smečka obvykle čítá pět až osm vlků, v jedné smečce jich však bylo zaznamenáno až 36. Tyto rodinné skupiny tvoří dospělý pár, známý jako alfa, a jejich děti.

Alfa pár řídí činnost skupiny a přebírá velení v důležitých okamžicích, například při lovu. Než se mladý vlk rozhodne, zda opustí rodičovskou skupinu, může se vydat na vlastní pěst a prozkoumat okraj své oblasti.

Můžete žít v oblasti plné vlků beze strachu?

Rozhodně. Proto je nepravděpodobné, že by na vás zaútočil běžný vlk, který není vzteklý.

Odborníci na vlky vznesli otázku ohledně návyku, ke kterému může dojít, když vlci a lidé sdílejí stejný prostor. Lidé, kteří úmyslně nechávají na svých pozemcích jídlo, aby posloužilo divokým vlkům, nebo zanedbávají řádné odstraňování odpadků po celé měsíce, kdy je kořist omezená, přitahují pohromu.

Čím více si vlk zvykne na člověka a na pamlsky z odpadků, tím jistěji se k nám bude přibližovat.

Co dělat, když potkáte vlka?

  • Dbejte na to, abyste neběželi. Budete tak působit jako cíl, což je nežádoucí. Vlci jsou lovci, takže to mějte na paměti.
  • Nespouštějte ze zvířete pohled. Zdá se, že se jedná o mimořádně riskantní scénář.
  • Neukazujte vlkům záda.
  • Pokud jste omylem vstoupili do uzavřeného prostoru, pomalu se vraťte zpět a při pohybu směrem k východu se držte zády k překážce.
  • Pokud budete vypadat vyděšeně nebo upadnete, bude pravděpodobnost útoku vyšší.
  • Pokud se situace stane extrémně vážnou, stočte se do klubíčka, abyste si zakryli obličej.

Můžete hladit vlky?

Vlci jsou úžasná zvířata, ale jsou to mizerní domácí mazlíčci. Se psy nemají nic společného, přestože se jim podobají. Psi se po staletí vyvíjeli společně s lidmi jako domácí mazlíčci a společníci.

Vlci naproti tomu celou dobu lovili a zabíjeli, aniž by kdy pomysleli na interakci s lidmi.

Žádné psí vlastnosti se u nich nevyvinuly jako vedlejší produkt jejich domestikace. Vlci proto mohou být nebezpečnými domácími mazlíčky jak pro své majitele, tak pro ostatní.

Ačkoli představa, že vlci vyjí na měsíc, může být znepokojivá, tito mistři komunikace pouze komunikují se svou smečkou, šíří informace o své přítomnosti a případně si uloví potravu, zatímco ostatní varují, aby se drželi dál od jejich území.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky