Nekonečný boj s akné

Adam Valový
3. ledna 2015
3 minuty čtení

Kdo by to neznal. Ráno se probudíte a při pohledu do zrcadla, byste se raději neviděla. Na čele máte zarudlý pupínek. A pak, že tím trpí jen puberťáci. Akné se objevuje stále častěji i u dospě­lých. Proč tomu tak je, není úplně jasné. Nicméně pořád převažují případy náctiletých, tímto problé­mem se jich trápí cca 76 %.
Akné se může projevovat v různé formě. Buď jako malé bílé či černé tečky, zarudlé pupínky nebo velké bolestivé bouličky. Ty jsou nejzrádnější, protože po sobě mohou zanechat jizvy. První, nejlehčí formu zvládnete odstranit sami. Stačí pravidelné používání přípravku na aknózní pleť a do­držování běžných hygienických zásad. Na zbylé dva typy už je nejlepší pomoc lékaře. Dermatolog vás důkladně prohlédne a předepíše nejvhodnější léčbu. V každém případě se také vyplatí trochu upravit životosprávu. Snažte se omezit tuky a cukry.

U pubescenta i dospělého může akné zanechat mnohem větší šrámy na duši než na těle. Vý­razně snižuje sebevědomý a jeho psychologický dopad je obdobný jako u závažnějších onemocnění, např. astmatu či diabetu. Někdo se s ním vyrovná lépe, jinému ovšem výrazně komplikuje život. Tehdy je na místě určitě pomoc odborníka, třeba i psychoterapeuta. V některých případech se u dívek problémy utlumily s užíváním antikoncepce.

Mezi faktory, které k tvorbě akné přispívají patří mimo jiné i stres, kouření, pobyt v za­kouřených prostorách, nedostatek spánku, špatná strava či některé léky a mastné krémy. Naprosto nevhodné je také vymačkávání pupínků. Tím se doba hojení jen prodlouží. Pokud si už nemůžete pomoci dbejte na čisté ruce a poté postižené místo důkladně vydezinfikujte. Svou roli u žen také hrají hormonální výkyvy v období menstruace.

Každopádně boj s akné nevzdávejte, sice je to dlouhodobá záležitost, ale výsledku se určitě dočkáte. Kdyby zůstalo neléčené, zbudou vám akorát nehezké jizvičky.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky