Pozor na kofeinové nápoje. Mohou vás i ZABÍT!

Lenka Němcová
14. dubna 2018
3 minuty čtení

Holdujete kávičce a nepohrdnete ani energeťákem? Možná byste měli změnit životní styl, protože nikdy nevíte, kdy vás závislost na kofeinu dostihne. Pokud bezprostředně po konzumaci kofeinového nápoje pociťujete, že vaše srdce buší jako zvon, zpozorněte. Je to první známka předávkování kofeinem. A možná máte zkušenosti také s bolestmi hlavy a podrážděností, když si ráno nedáte šálek kafe. To je zase známka kofeinového deficitu.

Možná si říkáte, že nejde o nic vážného. Ostatně nejste sami, společnost kofein – návykovou a nebezpečnou drogu – přijala a pokládá ji za naprosto běžnou složku. Ale některým lidem se kofeinové nápoje staly osudnými.

K nejznámějším případům z poslední doby patří smrt 16 letého chlapce jménem Davis Cripe. Byl to zdravý a veselý teenager, který hrál na bicí a vyhýbal se problémům. Jednoho dne si během pauzy na oběd odskočil do McDonalds a koupil si latte. Poté rychle vypil Mountain Dew a vrátil se do třídy. Spousta kofeinu způsobilo mladému Američanovi infarkt. Učitel okamžitě vytočil 911, ale bylo již pozdě. Verdikt doktorů byl jasný – příliš mnoho kofeinu za krátkou dobu. Podobně by mohl skončit každý!

[hana-code-insert name=’article‘ /]

Davisova smrt není zdaleka jediná. A nejde jen o kávu či Mountain Dew, ke kofeinovým zabijákům patří také nápoj 5-hour Energy. V rozmezí let 2009 – 2012 má na svědomí 13 lidí a dalších 33 skončilo následkem předávkování kofeinem v nemocnici.

Zabíjet však mohou také některé alkoholické nápoje. Nejznámější je drink Four Loko, který má poměrně vysoký obsah alkoholu, ale protože je slazený, dá se poměrně rychle vypít. Kombinace alkoholu a kofeinu může vyvolat šílené stavy – 20 letý Jason Keiran vypil tři nápoje, což je ekvivalent k 18 slabším pivům a několika šálkům kávy. Jak to dopadlo? Mladík stav nezvládl a zastřelil se. Výrobce Nápoje Four Loko musel změnit složení.

[hana-code-insert name=’dole‘ /]

Podobných případů je mnohem více a všechny mají jednu zásadní spojitost. Předávkování kofeinem způsobilo smrt lidí, kteří neměli žádné zdravotní potíže, natož kardiovaskulární onemocnění.

Tak co, stále máte chuť na voňavou kávu, nebo si raději dáte čaj, který vás také povzbudí i bez nežádoucích účinků?

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky