Přeplněné japonské město staví osmimetrovou bariéru, aby zabránilo turistickým fotografiím hory Fudži

Adam Valový
28. dubna 2024
2 minuty čtení

Malebné japonské městečko Fudžikawagučiko, které leží na úpatí hory Fudži, se chystá postavit osmimetrovou bariéru, aby zabránilo turistům pořídit si selfie s ikonickou horou v pozadí.

Město je zaplaveno turisty, kteří se chtějí vyfotit před obchodem Lawson’s, aby zachytili kontrast mezi rušnou neonovou fasádou obchodu a klidnou majestátní horou za ním.

Místní úřady už toho mají dost a s bariérou, která má výhled zablokovat, se počítá už od příštího týdne.

Důvodem pro tento krok je nejen narůstající počet turistů, ale i problémy s odpadky a dopravou, které s sebou přinášejí.

„Je politováníhodné, že musíme přijmout taková opatření,“ uvedla pro CNN místní úřednice, která si nepřála uvést své jméno. „Ale turisté po sobě zanechávají odpadky a nedodržují dopravní předpisy, i když jsme rozmístili cedule a varovali je.“

Fudžikawagučiko není výjimkou. Japonsko se potýká s nárůstem turistů od znovuotevření hranic po pandemii COVID-19. Březen 2024 byl historicky nejrušnějším turistickým měsícem v zemi s více než třemi miliony turistů.

Mnoho z nich míří na horu Fudži, symbol Japonska a památku UNESCO, a zanechává po sobě stopy v podobě odpadků a eroze.

„Nadměrný cestovní ruch a jeho důsledky, jako jsou odpadky, emise CO2 a bezohlední turisté, jsou největším problémem, kterému hora Fudži čelí,“ řekl loni pro CNN Travel Masatake Izumi, úředník vlády prefektury Jamanaši.

Někteří místní obyvatelé dokonce přezdívají 3 776 metrů vysoké hoře „hora odpadků“.

Vláda prefektury Jamanaši se snaží situaci řešit zavedením několika opatření, včetně denního limitu 4 000 turistů a povinného poplatku 2 000 jenů (13 USD) za osobu.

Postavení bariéry v Fudžikawagučiko není ojedinělým jevem. V roce 2023 postavilo rakouské městečko Hallstatt, které údajně inspirovalo animovaný film „Ledové království“, dřevěný plot, aby zabránilo turistům v pořizování selfie.

Zda se bariéra v Fudžikawagučiko ukáže jako efektivní řešení, ukáže až čas.

Zdroj: cnn.com

Kategorie:

Asie, Japonsko,

Poslední aktualizace:  28. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky