Hejšovina: Skvostná pískovcová oáza kousek od hranic

Lenka Němcová
9. května 2024
3 minuty čtení

Všichni víme, že Polsko není mezi Čechy právě nejvyhledávanější destinací pro dovolenou. Ale proč ne? Možná je na čase nechat doma předsudky a objevit krásy našeho severního souseda. Polsko skýtá mnohem více než jen nekonečné roviny. Stačí překročit hranice a odhalí se vám kouzelný svět Hejšoviny.

Hejšovina je jedinečným geologickým útvarem, který se tyčí nad krajinou jen pár kilometrů od česko-polské hranice, nedaleko od Náchoda. Tato impozantní skalní formace, známá také jako Szczeliniec Wielki, láká návštěvníky svými pískovcovými útesy a malebnými stezkami.

Přírodní krása s historií

Cesta na Hejšovinu začíná v osadě Karłów na jižním úpatí útvaru. Jakmile dorazíte, okamžitě vás uchvátí mohutné třípatrové budovy, z nichž jedna slouží jako hotel. Tato architektura je nejen poctou sudetskému regionu, ale také připomínkou historických událostí, kdy celá oblast byla součástí Německa.

Skalní labyrinty a panoramatické výhledy

Hejšovina nabízí návštěvníkům pěší okruh skalami o délce asi pět kilometrů. Přestože není dlouhý, musíte počítat s výzvami, jako jsou stovky schodů a náročný terén. Jakmile se dostanete k úpatí skal, zaplatíte vstupné do národního parku a vydáte se do skalního labyrintu.

Svévolně tvarované skály, jako je Velbloud, Slon a Peklo, fascinují nejen děti, ale i dospělé. Prozkoumávání nitra skalního masivu vás doslova vezme dech, a když se dostanete na okraj skalní plošiny, budete odměněni nádhernými panoramatickými výhledy.

Cíl dosažitelný i pěšky

Pokud si chcete prodloužit svůj pobyt na Hejšovině, můžete se sem vydat pěšky z Česka. Stačí zaparkovat v Machovské Lhotě a držet se modré značky. Takto si můžete užít procházku přírodou a objevit výjimečné krásy tohoto regionu.

Hejšovina není jen místem na mapě, je to zážitek, který vás zanechá se zavřenými očima, snícím o další návštěvě. Tak proč nevyrazit na výlet a objevit tuto pískovcovou oázu, která je jen kousek od našich hranic?

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/hejsovina-misto-kde-se-setkavaji-ceske-a-polske-piskovce.A160728_131839_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Polsko,

Poslední aktualizace:  23. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky