Příroda a zvířata

Proč Vám psi olizují nohy?

Psi vám olizují nohy na znamení úcty a uznání. Dobře si uvědomují, že jsou vašimi domácími mazlíčky, a rádi hrají tuto roli a podporují vás.

Někomu se toto chování může zdát zvláštní. Pro lidi s pichlavými tlapkami může být zcela nesnesitelné, zejména pokud se olizování vašeho psa stane častou záležitostí. Olizování je však zcela přirozenou psí zábavou.

Olizování používají k interakci a nasávání prostředí. Pojďme se dnes do tohoto tématu ponořit více.

Co je hlavní příčinou tohoto chování?

Lidé a psi jsou stvořeni velmi odlišným způsobem. Způsob jejich interakce, vyjadřování lásky a častého chování je pro jejich plemeno jedinečný a prospívá jim v tom, aby se stali těmi nejlepšími tvory, jakými mohou být. Psi rádi olizují jiná zvířata, lidi a možná i sami sebe.

Váš pes měl možná podivný zvyk olizovat vám nohy, ale má to svůj důvod. Psi vám olizují nohy na znamení lásky a důstojnosti. Dobře si uvědomují, že jsou vaším domácím mazlíčkem, a rádi si hrají na kamarády.

Psi vám mohou olizovat tlapky stejným způsobem, jako vám olizují obličej nebo jakoukoli jinou část těla, aby vám dali najevo, že jim na vás záleží. Také s vámi komunikují a zároveň o vás sbírají informace.

Má se za to, že olizování vytváří v mozku a nervovém systému endorfiny, které mají relaxační účinek. Výsledkem je, že aby se váš pes zbavil stresu, bude vám olizovat nohy. Psi se mohou olizováním tlapek také odreagovat.

Ale proč zrovna nohy?

Protože jsou vaše nohy vlhčí než zbytek těla, pot a zápach z vaší pokožky mohou být silnější než jinde.

Existuje důvod, proč si vybírají vaše nohy, ať už proto, že vás čistí, nebo proto, že zbožňují váš zápach. Sklon každého psa k olizování vašich nohou je pro něj jedinečný. Kromě potřeby může mít toto chování i špatné důvody.

Přesto je třeba rozlišovat mezi příležitostným olizováním a častým olizováním. Pokud to váš pes s olizováním přehání, může se jednat o problém s chováním.

Pravděpodobně rychle reagujete, když vám pes olizuje nohy. Pokud to váš pes považuje za zábavu, může se z toho velmi rychle stát zvyk vyžadující pozornost. Dobrou zprávou je, že s trochou cviku můžete své prsty ochránit před dalším poškozením.

Jak přimět psy, aby vám přestali olizovat nohy?

Jak zabránit psům v olizování nohou.

Noste ponožky

Zpocené nohy jsou pro psa fantastickou pochoutkou. Abyste zabránili tomu, že si váš pes bude olizovat meziprstí, čistěte si zpocené nohy nebo noste ponožky.

Snažte se odvést jejich pozornost

Pokud vám pes začne olizovat nohy, odejděte a odveďte jeho pozornost něčím jiným. Projděte se po místnosti nebo mu hoďte hračku, aby se vrátil.

Pokud vám pes začne olizovat nohy, odejděte a odveďte jeho pozornost něčím jiným. Projděte se po místnosti nebo mu hoďte nějakou hračku, aby si ji přinesl.

Nevšímejte si jich

Váš pes vás možná olizuje, aby upoutal vaši pozornost. Nevšímejte si jich, dokud vás nepřestanou obtěžovat. Pokud nepřestanou ani po 10 sekundách, jednoduše od nich odejděte, aniž byste cokoli řekli nebo se jim dívali do očí.

Tipy, jak zastavit psa před olizováním

Přílišné olizování může vést k různým problémům. Granulom z lízání je bolestivé onemocnění kůže, které se vyznačuje suchou, zánětlivou kůží, jež vede k vyvýšení a zesílení tkáně.

Nejčastějšími oblastmi, kde se psi olizují, jsou tlapky a přední část nohou.

Poraďte se se svým veterinářem

Poraďte se se svým veterinárním lékařem, aby vyloučil alergie, přecitlivělost kůže, plísně a parazity, protože váš pes může olizovat oblast, protože ho svědí.

Prozkoumejte oblast

V oblasti může dojít k podráždění. Může to být něco významného, například semínko trávy nebo skleněný střep uvízlý v srsti, nebo něco menšího, například chlupy pod tlapkami nebo prach uvízlý v kůži. Mohlo by jít o postižení análních žláz, pokud si olizují okolí anální oblasti.

Bandážování lokality

Pokud si váš pes začíná dráždit kůži olizováním, obvažte oblast. Je důležité mít na paměti, že někteří psi si obvaz rozkoušou nebo si prostě olíznou protější nohu.

Hořké spreje

Použijte hořký sprej nebo krém, abyste zabránili psovi v olizování nebo kousání oblasti. Někteří odborníci doporučují používat chilli nebo pepř, ale používejte zboží bezpečné pro domácí zvířata, které nebude obtěžovat oči nebo nos vašeho psa.

Dopřát mu dostatek fyzických aktivit

Příčinou olizování tlapek může být nuda nebo nevyužitá energie přesměrovaná do olizování. Zajistěte svému psovi dostatek pohybu tím, že ho vezmete na procházku nebo se proběhnout.

Způsoby, jak zastavit psa před olizováním předmětů

Někteří psi mají tendenci olizovat věci, jako je podlaha, psí gauč nebo plocha na nábytku. Může to být způsobeno nervozitou, nedostatkem intelektuální angažovanosti nebo pro ně uklidňujícím faktorem.

Nahrazení vhodným předmětem

Pokud váš pes olizuje cokoli, co není nutné, zvažte, zda ho nenahradit psí hračkou. Možná zjistí, že kousání žvýkací kosti je mnohem příjemnější než olizování gauče. Jako velké rozptýlení jim také můžete dátkrabičku plněnou pamlsky nebo arašídovým máslem.

Otřete objekt

 K hloubkovému čištění cílového objektu použijte enzymatický čisticí prostředek. Tímto způsobem odstraníte z místa zápach moči, výkalů, slin a zvratků a zároveň ho učiníte pro psa méně atraktivním.

Použijte hořký sprej

Hořký sprej lze použít na neporézní předměty. Změní chuť oblasti na odpornou, takže se nebude chtít olizovat.

Oddělte je od předmětu

Nedovolte psovi přiblížit se k olizované věci, abyste zjistili, zda mu to pomůže přestat s olizováním.

Poraďte se s veterinářem

Je možné, že se olizujete kvůli problému, kterému nerozumíte. Vyžádat si radu od veterinárního lékaře by vám mohlo pomoci identifikovat problém, protože se může jednat o zvyk nebo příznak nemoci, kterou váš pes nezvládá.

Všichni chceme zůstat klidní, vyrovnaní a uznávaní, bez ohledu na to, o jaké bytosti se jedná. Lízání je pro psy technikou, jak tyto cíle naplnit a zároveň komunikovat s vnější sférou. Láska, péče a povzbuzování jejich potřeb k rozkvětu vám pomůže zůstat svému psovi blíž. 

Je velmi důležité na olizování dohlížet, aby se z něj nestala závislost. V takovém případě se ihned obraťte na svého veterinárního lékaře.

Další články

Na co se připravit než si přineseme domů kotě

Proč mají kočky rády krabice?

Levandule a její blahodárný vliv na lidské zdraví

Jak v létě cestovat se psem

Usmívají se kočky?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *