Proč moje kočka slintá?

Lenka Němcová
6. února 2023
7 minut čtení

Slintání může být způsobeno různými faktory.

Některé z těchto příčin jsou natolik závažné, že vyžadují pohotovostní veterinární péči, zatímco jiné jsou obvykle mírné a slintání ustane, jakmile se vyřeší problém, který k němu vedl.

Sliny koček nejsou tak dlouhé a tekoucí jako sliny psů. Místo toho uvidíte jedinou kapku slin pokrývající oblast pod kočičími rty, protože kočky jsou ve srovnání se psy méně nedbalé slintalky.

Některé z důvodů, proč vaše kočka slintá, jsou způsobeny jejím aktuálním emočním stavem, něčím, co jí uvízlo v tlamě, nebo jinými zraněními.

Proč kočky slintají?

Štěstí:

Pokud si vaše jinak zdravá kočka sedne na váš klín a začne přešlapovat a vrnět, nedivte se, že začne slintat. To může být také jeden ze způsobů, jak vám vaše kočka projevuje soucit. Kočky většinou slintají, když jsou při hlazení šťastné, takže jejich slintání můžete brát jako ukazatel jejich lásky a náklonnosti.

Pokud tedy vaše kočka při vrnění a hlazení slintá, můžete si být jisti, že je to proto, že se těší. Až si příště všimnete, že vaše kočka při hlazení slintá, zejména pokud slintá při vrnění, můžete si oddechnout, protože víte, že je potěšena!

Stres:

Je také možné, že vaše kočka bude slintat, když ji hladíte, protože se cítí úzkostně a stresovaně. Příkladem slinění vyvolaného stresem je jízda autem, návštěva veterináře nebo hlasité zvuky, které mohou způsobit nadměrné slinění vaší kočky, i když jen dočasné.

Proto jakýkoli scénář, při kterém vaše kočka produkuje více slin nebo který ji přiměje k uvolnění čelistních svalů, může vést k slinění emoce spokojenosti u dospělých koček obvykle vedou k přešlapování, které vyvolává slinění vzhledem ke spojení s kojením.

Strach:

Slintání ze strachu ustane, jakmile se kočka vrátí domů v pořádku. Pokud je to možné, odveďte ji na bezpečné místo mimo zdroj stresu, a až se kočka bude opět cítit v bezpečí, přestane slintat.

Pamatujte, že pokud vaše kočka slintá během stresového období, může to být relativně normální. Je to například zcela přijatelný a normální důvod, proč kočky začnou slintat. Stejně jako my lidé, i kočky mohou slintat z různých důvodů a může to být jejich reakce na různé podněty.

Další důvody:

Pokud kočce něco uvízne v tlamě, může to způsobit slinění. Obvykle je to projev štěstí, ale vaše kočka může slintat kvůli onemocnění ústní dutiny, například bolesti zubů.

Kočka sražená autem může mít zlomenou čelist a slintat. Kočky, které žvýkají elektrické kabely, si mohou způsobit popáleniny v tlamě, což může vést ke slintání. Stres nebo strach může u kočky způsobit dočasné slinění, například při jízdě autem, návštěvě veterináře nebo hlučném předvečeru.

Kdy s nimi zajít k veterináři?

Většinou se nemusíte bát, že by slintající kočka byla nešťastná. Kočičí slintání však může být známkou problému, a pokud k němu dochází, když je vaše kočka nešťastná, nebo pokud k němu dochází nadměrně, měli byste mu věnovat pozornost.

 Zde je několik znepokojivých příznaků, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc:

  • Pokud si všimnete, že vaše kočka nadměrně slintá – nejen když ji hladíte, ale neustále – může to znamenat zranění nebo nemoc. Pokud vaše kočka kýchá a slintá, je to často příznakem infekce horních cest dýchacích.
  • Pokud má vaše kočka potíže s dýcháním, zejména pokud „otevřela tlamu“, měli byste okamžitě navštívit veterináře. Pokud se domníváte, že vaše kočka nebo kotě trpí alergickou reakcí, měli byste okamžitě vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Nenuťte kočku do jídla nebo pití – mohli byste stav nechtěně zhoršit.
  • Pokud máte pocit, že vaše kočka trochu neobvykle slintá, okamžitě kontaktujte svého veterinárního lékaře. Je opravdu nutné zavolat veterinárního lékaře, pokud vaše kočka slintá nebo má pěnu u tlamy bez zjevné příčiny, výtoky trvají déle než půl hodiny nebo se současně objevují jiné ukazatele onemocnění.
  • Vaše kočka bude potřebovat veterinární péči, aby se zjistila příčina záchvatů, ale pokud záchvat netrvá dlouho, můžete ji co nejdříve objednat.
  • Pokud vaše kočka silně zvrací nebo trpí nevolností, může hodně slintat. Některé kočky mají nevolnost a pěnu na rtech, zatímco jiné nadměrně slintají před zvracením chuchvalce chlupů.
  • Nevolnost a zvracení u koček mohou být způsobeny různými příčinami, například vnitřními parazity, onemocněním ledvin a gastrointestinálními potížemi. Několik zdravotních problémů může u koček způsobovat slinění a vyžaduje lékařskou pomoc.
  • Některá onemocnění dýchacích cest mohou u koček vést k vředům v tlamě, které způsobují nadměrné slinění. Některé lokální toxiny, jako jsou pesticidy nebo přípravky proti blechám a klíšťatům, které nejsou určeny pro kočky, mohou také způsobit rozmazání stěru. Mezi nejčastější komplikace otravy koček patří pojídání otrávených myší, konzumace šneků nebo návnad na šneky nebo konzumace etylenglykolu (nemrznoucí směs).
  • Rakovina dásní, jazyka nebo jiných struktur v tlamě může být u koček velmi agresivní a způsobuje hojné slinění, někdy s příměsí krve. Rakovina dutiny ústní je u koček vzácná, ale pokud se objeví jeden z vedlejších účinků, je to nadměrné slinění. U více než 80 % dospělých koček se objevují paradentóza, onemocnění dásní nebo jiná onemocnění dutiny ústní, která způsobují bolest a mohou vést ke slinění.

Pokud vaše kočka vrní, když ji hladíte, pravděpodobně se jí dotek a pozornost líbí. Pokud si všimnete, že vaše kočka slintá, může to být proto, že je nemocná nebo ve stresu, nebo naopak proto, že je ve skutečnosti maximálně uvolněná.

Čím lépe svou kočku poznáte, tím snadněji odhalíte problém, jako je například nadměrné slinění. Častá kontrola zabrání vaší kočce ve stresu, který může vést ke slintání.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky